שתף קטע נבחר

היום: הפגנות חרדים מול "אינטל" ובחניון קרתא

מאות שוטרים ייקחו חלק בשמירה על הסדר, למרות שבעדה החרדית מבטיחים מחאה שקטה. בבוקר יפגינו החרדים נגד העבודה במפעל יצרנית השבבים בהר חוצבים, ואחר הצהריים יחזור המוקד אל "הזירה הוותיקה" - חניון קרתא

משטרת ירושלים נערכת בכוחות מתוגברים לקראת שתי הפגנות חרדים שצפויות היום (שבת) בבירה: הראשונה צפויה להתחיל בסביבות השעה 11:00 סמוך למשרדי חברת "אינטל" בשכונת הר חוצבים, ואילו השנייה תתקיים בשעות אחר הצהריים ברחוב שבטי ישראל. שתי ההפגנות יערכו במסגרת "מלחמת השבת" של העדה החרדית, אשר מוחה נגד העבודה בשבתות בחברת השבבים ונגד פתיחתו של חניון קרתא.

 

כמה מאות שוטרים ייקחו חלק בשמירה על הסדר הציבורי. זאת, על-אף הבטחת העדה החרדית לקיים את המחאות בשקט ומבלי לא לשתף בהן בני נוער וילדים. עם זאת, במשטרת ירושלים לא לוקחים סיכונים ונערכים לאפשרות של התפרעויות והפרות סדר בשני המוקדים. גורמים במשטרה אמרו ל-ynet כי אין בכוונתם לאפשר ניסיונות פריצה של חרדים למשרדי אינטל או חסימה של החניון וצמתים באזור השכונות החרדיות.


ההפגנות סמוך לחניון קרתא. יהיה שקט הפעם? (צילום: גיל יוחנן) 

 

למרות שאינטל-ירושלים פועלת בסמיכות לשכונות החרדיות יותר מ-20 שנה, לטענת החרדים איש מהם לא ידע על כך שחברת שבבי המחשב מחללת שבת כבר שנים. "תמיד היו שמועות, אבל זה לא היה רשמי", אמרו אתמול ל-ynet אנשי העדה החרדית. למרות זאת, גורם בכיר לשעבר בעיריית ירושלים ציין כי ראש העיר הקודם, אורי לופוליאנסקי, וסגניו, בהחלט ידעו על פעילות החברה.

 

"אין שינוי בסטטוס-קוו"

באינטל נערכים לאפשרות הגרועה מכל והציבו גדרות תיל מעל לגדרות הברזל. "תמיד עבדנו בהתאם לצרכים. אם הצרכים מחייבים אנו עובדים גם בשבת. הכל בהתאם לחוק. אין שום שינוי בסטטוס-קוו", אמר ל-ynet קובי בכר, דובר חברת אינטל ישראל.

 

ראשי המאבק החרדי מכחישים מצדם כי בעבר הסכימו בשתיקה לחילול שבת באינטל. מזכיר ועדת הרבנים למען קדושת השבת, הרב יצחק גולדקנופף, המייצג את הרב יוסף שלום אלישיב, הרב עובדיה יוסף והאדמו"ר מגור, אמר כי הוועדה לא ידעה על העסקת העובדים בשבת, ואם היתה שומעת על כך בזמן, היתה פועלת כבר אז.

 "אנחנו לא מחפשים איפה יש חילולי שבת, אלא אם בא לידינו דבר כזה אנחנו מטפלים בו", הסביר גולדקנופף, "עכשיו כשפנו אלינו תושבים, ח"כ אורי מקלב וגדולי ישראל ששמעו על כך, ולכן אנחנו מוחים".

 

יו"ר ועדת השבת של העדה החרדית, הרב יוסף רוזנפלד, הוסיף: "תמיד היו שמועות שבאינטל יש תכונה בשבת, אבל זה לא היה באופן רשמי. חששנו, חשדנו, אבל לא ידענו במדויק". לדבריו, לאחרונה, כשהתחדשה הפעילות בשבת, התלוננו על כך כמה עובדים בפני ח"כ מקלב, וכשזה פנה לראשי החברה הם אישרו זאת. "נכון שאז היה מדובר במאות עובדים ועכשיו רק ב-15, אבל הפעם זה הרבה יותר חמור", אומר רוזנפלד, "זה רשמי ובאינטל גם מבהירים שהם מסרבים להפסיק עם זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גדרות סביב משרדי אינטל
צילום: חדשות 24
מומלצים