שתף קטע נבחר

איך עושים כסף מכסף

האלוהים הגדול של ימינו הוא כסף שנולד מכסף. חיים סבן ויצחק תשובה חשובים יותר מ-15 זוכי פרס נובל

אני הקטן מאלפי מנשה, שמחשבון הבנק שלו אדם עשיר היה קונה גפרורים - אני קורא מוספים כלכליים כי שם מצויים היום השפילברגים והגלילאו של ימינו.

 

קריאה במדורי הכלכלה היום, מלהיבה כמו שפעם הלהיב מדע בדיוני. כישרון וקשרים, וידע והתלהבות, וקשרים ונישואים נכונים וקשרים, ודמיון והעזה, יוצרים היום מדינות וירטואליות ששוות יותר משפעם היה שווה ההון האגדי של רוקפלר.

 

בא סבן וקונה מדינה ומוכר אותה כעבור זמן מה ברווח. הוא מקים פורום, ויושב עם חברים לנגב חומוס, וגר בחמישה ארמונות, אבל לא ירש מדינה מהוריו (שגרו בטח במעברה) - אלא עבד קשה בעשיית כסף.

 

חבר שלי חוקר אבן פניקית מלפני 3,000 שנה, וחבר אחר ממציא תיאוריה על התהוות היקום, אבל מי שמעניין באמת היום הם האנשים שעושים כסף מכסף. לא מעפרות, לא ממחצבים, לא מאבנים פניקיות, לא מהמצאות. היום הון קונה הון וקונה שלטון וקונה הון.

 

תשובה וסבן חשובים הרבה יותר מ-15 זוכי פרסי נובל; האיש שקנה את "צים" ומכר את בנק לאומי, וקנה את בנק הפועלים וקונה את הבנק השוויצרי - הם שווים הכי הרבה.

 

לבייב מתגורר בארמון וטס במטוסים פרטיים, אך מבקש ויקבל ממני הלוואות כדי לשלם חובות שצבר בגלל יהירותו. לבייב הוא גם זה שיתקבל אצל נשיאים ויכובד בתקשורת, שיצליח בלי לעבוד ובטח יתחתן עם דוגמנית צמרת מניקרגואה, שתתגייר ותביא ילדים שכל אחד מהם יהיה שווה מיליארד דולר. יש בזה קסם.

 

איך עובד הכסף

קראתי ספר מקורי, חשוב, מעניין וחכם, וכתוב ברהיטות, שנקרא "הקפיצה הבאה". כתב אותו סר רונלד כהן, שלא נולד לכסף - אלא עבד קשה והתעשר, רק מפני שהיה לו הכישרון, הידע, החוצפה והדמיון לדעת איך הכסף עובד.

 

המילה "טאלנט" שנהייתה היום ל"כישרון", פירושה ביוונית עתיקה "גוש כסף", וזה מה ש"טאלנט" הוא היום – כסף. סר רונלד מבקש להסביר איך זה קורה, והוא יודע להסביר. פתאום כל העולם הדמיוני הזה של סבנים, ודנקנרים, ועופרים ורבני רנטגן נהיה יותר מובן. אולי אפילו יותר נוח.

 

ונכון, לנו אין את זה. לי אפילו לא היה הידע איך מרוויחים שני גרושים מחצי גרוש. הלכתי לכיוון אפל של כתיבת ספרות או ציור, אבל למי זה חשוב היום? לפחות סר רונלד יודע להסביר - למי שבאמת רוצה לעשות כסף - איך הוא עשה את זה ואיך הכי טוב לחשוב על זה.

 

ספרים יכול כל אחד לכתוב. היום כולם כותבים ספרים. אבל הימים של גתה ושל בטהובן ושל מנדלה ושל לאונרדו חלפו. מה שהם עשו נמכר היום במיליונים, כי יוצריהם מתו מרעב כדי שהיום ישמשו נרות זיכרון למה שהיה פעם תרבות, שהיום כבר אינה נחוצה.

 

ציור היום הוא בשביל השקעה, ספרות היא בשביל ש"צומת ספרים" יבנו עוד בית לנינים שלהם.

מה שלמדתי מסר רונלד, שגם בונה אימפריות וגם מסביר איך עושים את זה הכי טוב - לא אלמד לעולם. מצד שני, לפחות לכהן יש כבוד לתרבות. הוא לא בורח ממנה - הוא כותב כמו תלמיד חכם.

 

התהילה היא הממון

כאלה הם גם חלק ניכר מעשירי ישראל. הם למדו שאין היום עניין ביצירה - אם אתה רוצה לייצר נעליים, יעשו לך את זה בסין בזול. אם אתה רוצה כסף, אזי קנה כסף - זו הסחורה הכי מבוקשת.

 

ואני הנזוּף עומד בפתח, עם ספרים ומאמרים (כולל זה שאני כותב עכשיו) ששווים חור של מה שפעם היה חצי גרוש, שהיה שווה ערך לשניים וחצי מיל, וקנית בזה שרוכי נעליים.

 

התהילה היא הממון, ההצלחה היא שֶם. בזבזנו שנים של מחקר וכישרון כדי שימכרו את הספרים שלנו (אני מדבר על "צומת ספרים" למשל, שיודעים לעשות כסף אפילו מספרים). נגמרו הימים של היצירה. אין עוד סנדלרים, אין בתי חרושת גדולים - הכול נולד ומת עם כסף.

 

האלוהים הגדול של ימינו הוא כסף שנולד מכסף, והוא יחיה לעד כי העולם אוהב כסף. העולם אוהב את כסף העשירים, שמן הנדבות שלהם חוקרים מנוסים מייצרים טכנולוגיות חדישות, שיום אחד - אחרי שהם עצמם ימותו מרעב - ירוויחו העשירים את כסף העתיק שזרעו עכשיו.

פורסם לראשונה 15/11/2009 12:49

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים