שתף קטע נבחר

הביטוח התייקר - הרוכבים "שיתקו" את האיילון

אחרי חודשים של מאבק, העלה הבוקר משרד האוצר את תעריפי הביטוח לכלי הרכב הדו-גלגלי. אלפי רוכבים נסעו בכבישים ראשיים וחסמו בכמה נקודות את נתיבי איילון. "איבדתי כל סימפתיה אליהם", אמרה נהגת עצבנית, אבל אזרח סובל אחר הביע הזדהות: "יותר אופנועים זה פחות פקקים לנו"

הם רוכבים - ומוחים. אלפי רוכבי אפנועים וקטנועים הצליחו הבוקר (יום א') לשבש את התנועה בכניסות הראשיות לתל אביב, ולכל אורך נתיבי איילון, במחאה על ההתייקרות המשמעותית בתעריפי הביטוח שנכנסה היום לתוקף. במשטרה קראו לנהגי כלי הרכב האחרים לא להתקרב לנתיבי איילון.

 

הרוכבים יצאו תחילה ממחלף הסירה שליד הרצליה, מחיפה, באר שבע וראשון לציון, וכוחות גדולים של משטרת התנועה נפרשו לקראתם בכבישים הראשיים. בהמשך הם גם נכנסו לתל-אביב, בדרכם להפגנה באזור איצטדיון בלומפילד ביפו.

 

ההפרעה המשמעותית לתנועה החלה כאשר כ-800 רוכבים יצאו ממחלף הסירה שעל כביש החוף, והחלו בנסיעה איטית לעבר נתיבי איילון. כוח המשטרה שהוצב במקום התיר להם לנסוע באיטיות, וזמן קצר לאחר שהחלו לנסוע כבר הורגש עומס תנועה לנוסעים בכביש החוף לכיוון דרום, ש"נתקעו" מאחורי המחאה.


אש, אש מחאה (צילום: עידו ארז)

 

טל סלומון מראש העין יצאה ב-7:15 בבוקר מראש העין והגיעה לתל אביב כעבור לא פחות משלוש שעות. "זה היה טירוף. באיזשהו שלב, סמוך להרצליה, ניידת משטרה חסמה את הכניסה לאיילון והייתי צריכה לסטות לכיוון כביש 5. רק הפרסה חזרה לכיוון תל אביב. האופנוענים איבדו כל טיפת סימפטיה שהייתה לי אליהם".

 

לעומתה, צביקה, איש מחשבים מרעננה, לקח את הבאסה בסבבה. "יש דברים שהם מוצדקים וצריך לקבל את זה. מדובר בהפגנה לגיטימית. צריך לזכור שככל שיש יותר אופנועים - המשמעות היא פחות פקקים לנו, בעלי המכוניות". הוא ידע עוד אתמול על הפקקים הצפויים ובחר ברכבת, "אבל כנראה שכולם עשו את אותו דבר כי היו פקקים נוראים. לקח לי שעתיים עד לתל אביב".


השוטרים חסמו את המחאה באיילון (צילום: ירון ברנר) 

 

עמיחי תיזמן שעתיים ו-20 דקות מהרצליה לתל אביב. "ידעתי על השביתה אבל לא הייתה ברירה, כל הרצליה הייתה יציקה אחת גדולה. זה היה או לצאת לפקקים או לחכות. חייבת להיות דרך אחרת להביע מחאה ולא לבזבז בצורה כזאת את הזמן של האנשים, והעצבים שעוד נותרו".

 

הדו"חות בדרך?

המשטרה חסמה את כניסת נהגי כלי הרכב האחרים לאיילון - והפנתה אותם לדרך נמיר (כביש 2). בהמשך, חסמו חמש ניידות של משטרת התנועה את איילון באזור מחלף קק"ל, האופנוענים לא הורשו להתקדם - ועומסי התנועה מאחוריהם לא השתחררו. במשטרה הסבירו שחסימת האופנוענים נועדה למזער נזקים, ולהשאיר את רוב הכניסות לתל-אביב פתוחות.

 

לאיילון צפון נכנסה קבוצה נוספת של רוכבים מכביש מספר 1 - ואלה גרמו גם שם להאטה משמעותית בתנועה באזור מחלף קיבוץ גלויות. בהמשך, קבוצות רוכבים חסמו את התנועה סמוך לכמה מחלפים באיילון דרום ואיילון צפון - ולמעשה שיתקו את התנועה בכביש. שוטרים צילמו את הרוכבים שעצרו את התנועה, בכוונה לשלוח להם דו"חות בימים הקרובים.


בדרך לבלומפילד (צילום: עידו ארז)

 

בראשון לציון, המשטרה שהתכוננה מראש עיכבה כ-200 רוכבים בירידה לנתיבי איילון לכיוון לצפון. השוטרים שנפרסו בכוחות מתוגברים, חסמו את האופנוענים שהתקבצו בחניון סמוך, ולא אפשרו להם לרדת ברכיבה איטית לכביש המהיר.

 

ובעוד הרוכבים מוחים על התייקרות הביטוח, נפצע קשה רוכב כבן 30 בתאונה שהתרחשה הבוקר בין צומת נחשונים לפתח תקווה. צוות מד"א טיפל בו, ופינה אותו לבית החולים בלינסון.

 

חודשים של מאבק - והתייקרות

טרם ההפגנה ה"מתגלגלת" הזהירו הרוכבים כי לנתיבי איילון יזרמו מצפון ומדרום אלפי רוכבים, כשהם מנסים לדמות התנהלות של רכב ארבע-גלגלי. "כל כלי ייסע במהירות של מכונית ממוצעת ויתפוס מקום כמו של מכונית, באמצע הנתיב", הודיעו מארגני המחאה.


נתיבי איילון בראשון לציון (צילום: דודו אזולאי)

  

הרוכבים מוחים על הזינוק המשמעותי בתעריפי הביטוח לכלי הרכב. בשל צעדי מחאה קודמים שנקטו - ובניסיון למצוא פתרון - עוכב המהלך שמוביל משרד האוצר.

זה אף הודיע לפני כמה ימים כי הושגה פשרה שבמרכזה פיצוי לרוכבים, אך הם הגיבו בזעם וטענו כי מדובר בתרגיל תקשורתי - שאינו משקף שינוי של ממש בעמדת האוצר. בסופו של דבר, הבוקר נכנס ייקור התעריפים לתוקף.

 

לפני כחודשיים ביצעו הרוכבים מהלך מחאה דומה - וגרמו שיבושים קשים בכניסות הראשיות לתל אביב, בעיקר בנתיבי איילון. בחודשים האחרונים נעשו כמה פעולות מחאה, בהן - האטת התנועה בכבישים ראשיים, רכיבה בעירום חלקי ברחובות תל אביב, הפקת סרטון ידוענים שתומכים במאבק ומאבק תקשורתי מגובה בלוביסטים ואנשי יחסי ציבור.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אבי כהן, אלי סניור, דניאל אדלסון ורענן צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השוטרים חסמו רוכבים ליד ראשל"צ
צילום: דודו אזולאי
אופנוענים בקק"ל
צילום: ירון ברנר
מומלצים