שתף קטע נבחר

זירת הקניות

קרחון אנטארקטי נסחף צפונה לעבר אוסטרליה

אורכו של הקרחון כ-500 מטר וגובהו כ-50 מטר. מדענים מעריכים שהוא אחד מתוך כמה קרחונים שנשברו ממדף קרח באנטארקטיקה לפני מספר שנים, ונסחפו צפונה בזרמי האוקינוס. לדבריהם, הימצאותו באזור כה צפוני, בו המים חמים יחסית, היא מחזה נדיר

קרחון גדול הופיע בימים האחרונים לחופי אי הנמצא במחצית הדרך בין אוסטרליה לאנטארקטיקה, ולטענת מדענים באוסטרליה מדובר באירוע נדיר באזור כה צפוני.

 

האי נקרא מאקארי, והוא ממוקם כ-1,500 ק"מ דרומית לטסמניה. חוקרי המחלקה האנטארקטית האוסטרלית, ששוהים על האי, הבחינו בקרחון כ-8 ק"מ לחופי הצפוני של האי.

 

גובהו של הקרחון כ-50 מטר ואורכו כ-500 מטר. אחד החוקרים, ניל יאנג, אמר כי ככל הנראה מדובר באחד מכמה קרחונים גדולים עוד יותר שנשברו ממדף הקרח רוס שביבשת אנטארקטיקה בין שנת 2000 ל-2002. כמה קרחונים נסחפו באוקינוס באיטיות צפונה לעבר האי מאקארי בשנה האחרונה, אולם לדברי יאנג, נדיר לראות קרחון שהגיע כל כך רחוק צפונה, לאזור בו המים חמים יותר.

 

המדענים סבורים שהקרחון יישבר לכמה חלקים ויתמוסס במהירות ככל שימשיך במסעו צפונה. אך עד שזה יקרה, הם מזהירים כי הוא עלול להוות סכנה לספינות המשייטות באזור.

 

האינדקס הירוק

ילדים ירוקים

ילדים ירוקים

מתנה ירוקה

מתנה ירוקה

טיפוח אורגני

טיפוח אורגני

משלוחים אורגניים

משלוחים אורגניים

תיירות אקולוגית

תיירות אקולוגית

גינה אורגנית

גינה אורגנית

בשנת 2000, כמה קרחונים ענקיים נשברו ממדף הקרח רוס ומדף הקרח רון (RONNE). הקרחון הראשון היה באורך של כמעט 300 ק"מ וברוחב 37 ק"מ. הוא והאחרים צפים עתה לא הרחק מחופי אנטארקטיקה.

 

קרחונים נוצרים כתוצאה מהיווצרות של מדפי קרח. כששלג נופל על מדף קרח הוא מתגבש ויוצר שכבה נוספת שזורמת (ליד דיק "זוחלת" לעבר קצה המדף שצף במים. בסופו של התהליך, פיסות מקצה מדף הקרח נשברות ומתנתקות מהמדף עצמו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקרחון ליד האי מאקארי
צילום: AFP
מומלצים