שתף קטע נבחר

החוק הביומטרי צפוי לעבור בכנסת: "הוא מסוכן"

הח"כים של הליכוד, ישראל ביתנו, ש"ס וגם ציפי לבני וכמה מחברי קדימה צפויים לתמוך בחוק להקמת מאגר טביעות אצבע, שיובא לקריאה שנייה ושלישית בכנסת. ויש גם כאלו שמתנגדים: ח"כ בן-סימון: "יש סכנה בשימוש יתר בנתונים של כל אדם". השר איתן: "התנגדתי לחוק, אך כשר אני לא יכול להצביע נגד"

למרות המחאות, הסכנות ו האזהרות צפויים היום (ב') חברי הכנסת לאשר בקריאה שנייה ושלישית את החוק הביומטרי, אחד החוקים השנויים במחלוקת. אם לא יהיו שינויים של הרגע האחרון, רוב חברי הכנסת מהקואליציה צפויים לתמוך בחוק. בקדימה, סיעתו של היוזם ח"כ מאיר שטרית, יקבלו כנראה החברים חופש הצבעה.

 

 

מטרת החוק היא להקים מאגר מידע שיכלול טביעות אצבע וצילומי פנים של

כל אזרחי המדינה, ואלה יישמרו במחשבי משרד הפנים. הכוונה היא לאפשר גישה למאגר לרשויות אכיפת החוק ולפקידי משרד הפנים. מבקרי ההצעה, לרבות מדענים ומומחי אבטחת מידע מכל העולם, הזהירו לא אחת מפני הקמת מאגר מרכזי שכזה, שעלול לדלוף ובכך הפרטים יחשפו.

 

בליכוד צפויים רוב חברי הכנסת לתמוך בחוק, למרות שיש כמה מסתייגים, כמו השרים דן מרידור ומיכאל איתן. האחרון אמר ל-ynet: "התנגדתי לחוק וניסיתי להיאבק, לתקן ולנסות לשנות, ללא הצלחה רבה. מה שקיבלתי זו הבטחה שייעשה שינוי התקנת תקנות ופיילוט שייעשה. אי אפשר להציג ככה את החוק כמו שהוא. אני מקווה ששר הפנים, אלי ישי, יעמוד בהבטחה. בתור שר בממשלה אני לא יכול להצביע נגד, אבל אני מקווה שלבעיה הזו יהיה פיתרון. אני לא אופטימי יותר מדי בעניין".

 

גם בש"ס ובבית היהודי צפויים לתמוך בחוק ואף להפעיל משמעת סיעתית. מקורבי השר ישי אמרו: "סיעת ש"ס תצביע כולה בעד החוק, תוך שתי הסתייגויות. האחת: שיהיה ברור לשר הפנים שהוא עובר על כל ההסתייגויות והם כולן מקובלות עליו. השנייה: שיהיה ברור שהוא יוכל להתקין את כל התקנות הנראות לו מבחינה מקצועית בשלב תיקון התקלות. אם שני התנאים האלה יתקבלו, כל הסיעה תצביע כאיש אחד בלב אחד".

 

מי שעוד צפויים לתמוך בחוק הם חברי סיעת ישראל ביתנו. קודם להצבעה יתכנסו הח"כים של הסיעה לישיבה בה הם יעלו הסתייגויות, אך ככל הנראה הם כבר החליטו להצביע באופן גורף בעד הצעת החוק.

 

מורדי העבודה צפויים להתנגד

חברי שותפה נוספת בקואליציה, מפלגת העבודה, לא יצביעו כאיש אחד. שר הרווחה, יצחק הרצוג, יתמוך בחוק ואמר כי  "אני מחויב להחלטות הממשלה". לעומתו, ארבעת "מורדי העבודה" יצביעו ככל הנראה נגד וכך גם ח"כ שלי יחימוביץ'.

 

גם דניאל בן סימון יצביע נגד: "אני לא אוהב את החוק הזה - הוא פולשני, חודרני

ומסוכן ולכן אני אצביע נגדו. אני מקווה שתהיה מודעות לסכנה שיש בשימוש יתר בנתונים של כל אדם, וחלילה ששימוש כזה יכול בעצם להוות פגיעה עצומה בזכויות הפרט ובפרטיות של האדם. לכן כל דבר שיימתן מקובל מבחינתי".

 

בקדימה יתנו ככל הנראה חופש הצבעה. יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, כבר הודיעה שהיא תומכת בחוק. עם זאת, בכירים בסיעה אמרו ל-ynet: "זה חוק לא טוב ואנחנו תקועים איתו. הצבענו רובנו בעדו בקריאה ראשונה, וזו הצעה של הממשלה הקודמת של קדימה". הסיעה תתכנס לפני ההצבעה לדון בחוק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי ויוזם החוק שטרית. יתמכו
צילום: ליאור מזרחי
איתן. יתמוך בגלל שהוא שר
צילום: גיל יוחנן
בן-סימון. מתנגד בתוקף
צילום: ירון ברנר
מומלצים