שתף קטע נבחר

העסקה נחתמה: מימן רכש את השליטה בסמייל

עסקת הענק, בסכום של 1.2 מיליארד שקל, נחתמה אחר הצהרים. HOT ופרטנר התעניינו גם הן ברכישה, אולם אלוביץ' העדיף למכור את הפעילות לגורם מחוץ לשוק הטלקום הישראלי

עסקת הענק בה רכש יוסי מימן את השליטה ב-012 סמייל ב-1.2 מיליארד שקל נחתמה אחר הצהריים (ב'). מימון העסקה יבוצע בשילוב של הון עצמי של אמפל, גיוס אג"ח מהשוק המוסדי, והלוואות מהבנקים. חלק מהבנקים כבר החלו במגעים ראשונים עם אמפל על מנת לנסות ולהשתלב בעסקה.

 

לאחר השלמת העסקה, הצפויה עד ל-31 בדצמבר השנה, תהפוך 012 סמייל לחברה פרטית, שתוצאותיה תופענה בדו"חות אמפל. מצידו של מימן טפלו בעיסקה ארז מלצר, דירקטור באמפל, סמנכ"לית הכספים אירית אילוז והדירקטור לאו מלמוד. 

 

HOT ופרטנר שאפו לצרף את סמייל לקבוצות התקשורת שלהן, אבל אז הגיע שחקן חדש ושיחרר את בעל השליטה בחברה, שאול אלוביץ', מטרדות הרגולציה - המחייבת את אלוביץ' למכור את השליטה בחברה לאחר שרכש את השליטה בבזק מידי קבוצת אייפקס-סבן-ארקין. אלוביץ' העדיף למכור את הפעילות לגורם שאינו מצוי עדיין בשוק הטלקום הישראלי והוא יוכל להשלים את העסקה ככל הנראה תוך אישור מהיר של הרגולטורים הרלוונטיים.

 

פרטנר אינה יכולה כעת לרכוש את סמייל, כיוון שעל פי רשיונות חברות הסלולר הן אינן מורשות להחזיק בספקית שיחות בינלאומיות. HOT יכולה היתה לכאורה לרכוש את סמייל, אולם אז היתה נאלצת ככל הנראה לוותר על רכישת מירס, מאותה סיבה.

 

ניתן גם להעריך כי אלוביץ בחר שלא להעניק לפרטנר ולהוט תוספת משמעותית של מנויים בתחום האינטרנט, השיחות הבינלאומיות והשיחות הפנים ארציות, בעת שהוא עומד בעוד מספר חודשים להתחרות בהן בתחומים אלו בדיוק כבעל השליטה בקבוצת בזק.

 

אמפל, אגב, היתה בעבר שותפתה של מוטורולה בבעלות על מירס, אולם מכרה את אחזקתה ב-2005. רכישת סמייל תשתלב באסטרטגיית ההתרחבות של אמפל, והאחרונה אף צפויה למנף את פעילות סמייל גם מחוץ לגבולות ישראל.

 

הרכישה מעלה סוגיה חדשה: השליטה בפורטל האינטרנט נענע10 שמוחזקת ב-50% בידי נטויז'ן ו-50% בידי ערוץ 10, שבשליטת מימן. כעת, לאחר שמימן יחזיק גם בסמייל, מתחרת נטויז'ן, נענע10 תימצא בשליטת שני גורמים המתחרים ביניהם. ייתכן שמימן ידרש למכור את אחזקתו בנענע10, אך מכיוון שהפורטל נסמך באופן מהותי על תכני ערוץ 10, יתכן ויתגבש הסכם לשימוש בתכני הערוץ בלבד ללא אחזקה בפועל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים