שתף קטע נבחר

בגילה זועמים על ארה"ב: "מי הם שיחליטו לנו?"

בשכונה שבדרום ירושלים סוערות הרוחות בעקבות הפרסום אודות דרישה אמריקנית להקפיא שם את הבנייה. "הם, שפועלים בעיראק בלי למצמץ, אומרים לנו מה לעשות בתוך ישראל"

תושבי גילה זוכרים היטב את שהתרחש בתחילת העשור בשכונתם, כאשר הפכו בתיהם במשך חודשים ארוכים מטרה לירי מכיוון העיירה הפלסטינית הסמוכה בית ג'אלה. כבר שנים ארוכות נשמר שם השקט, שאותו הפר הבוקר (יום ג') הפרסום ב"ידיעות האחרונות", ולפיו דורש הממשל האמריקני את הפסקת הבנייה בשכונה הירושלמית - הממוקמת מעבר לקו הירוק. גם יו"ר הכנסת התבטא בחריפות בעקבות פרסום הדברים.

 

"מי הם שיחליטו לנו איפה לבנות?", שאל בשיחה עם ynet שמעון אוחנה - לוחם מג"ב שנפצע אנושות לאחר שנפגע בליבו מכדור שירו צלפים פלסטינים לעבר השכונה. "זו שכונה בתוך ישראל וכואב לי שהאמריקנים, שפועלים בעיראק בלי למצמץ, אומרים לנו מה לעשות בתוך ישראל".


חורף קפוא בגילה. בקרוב - גם הבניה? (צילום: דני דיאמנט)

 

אוחנה, שהצליח להתאושש מהפציעה במה שהוגדר נס רפואי, עדיין מתמודד עם ההשלכות הרפואיות של אותה הפציעה, בזמן שהגן על תושבי גילה. הדרישה האמריקנית להפסיק את הבנייה בשכונה שעליה נלחם ובה נפצע היא לדבריו חוצפה. "אנחנו בסך הכול שומרים על הזכויות שלנו. אם כשיורים עלינו קסאמים הם לא מתערבים, שלא יתערבו לנו אם נבנה בגילה. הגיע הזמן להפסיק לוותר".

 

תושבי רחוב האנפה בגילה - שספג את מרבית הירי בתקופה ההיא - קבלו גם הם את הפרסום בזעם. "השכונה היא חלק מירושלים ואם צריך לבנות רחוב נוסף או מרפסת נוספת זו זכותנו הבלעדית, יש גבול לתובענות שלהם", אמרה דליה סולימני, תושבת הרחוב. "עם כל הכבוד לממשל אובמה, לאן בדיוק הם עוד רוצים לכווץ אותנו? לתוך השטח של 1967? מישהו שם נפל על הראש".

 

מאיר תורג'מן, חבר מועצת העיר ירושלים ויושב-ראש מנהלת שכונת גילה בימי האינתיפאדה, מאשים במצב את מי שהוא מכנה "משת"פים שהלכו והוציאו את זה החוצה".

"אני לא מאמין שהאמריקנים מעודכנים במצב הבנייה בגילה וזה גם לא מעניין אותם. זה בא מבפנים. יש בתוך המדינה וגם בתוך מועצת העיר אנשים שמשתפים פעולה עם גורמים חיצוניים שלא רוצים בטובתה של ירושלים", אמר.

 

לדברי תורג'מן, "בשכונת גילה לא הייתה בנייה חדשה יותר מ-10 שנים. מה פתאום היא בכלל עולה על הפרק? מדובר בשכונה מגוונת וטובה, דוגמא לערבים ויהודים שחיים בשלום ביחד הרבה מאד שנים. אם מישהו ייתן לזה יד ויקפיא את הבנייה בגילה, תושבי השכונה ייצאו להיאבק. לא נשב בשקט ולא נאפשר לאף ממשלה לפגוע בגילה".

 

הדרישה האמריקנית עוררה גם את זעמו של יו"ר הכנסת, ח"כ רובי ריבלין, שאמר בפגישתו עם שגריר ליטא בישראל, דריוס דגוטיס: "דרישה חדשה מהסוג שמעלים האמריקנים, המתנגדים למתן אישורי בניה בשכונת גילה, דוחקת אותנו לעבר קו אדום שאיננו יכולים להרשות לעצמנו לחצות, ואיננה לגיטימית".

 

"הזכות לבנות בירושלים המאוחדת כולה איננה שנויה במחלוקת בישראל, והגישה הזו שמנחה אותנו כבר ארבעים שנה הוטמעה זה מכבר בקהילה הבינלאומית", אמר ריבלין.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
אוחנה. "הגיע הזמן להפסיק לוותר"
צילום: גלי תיבון
מומלצים