שתף קטע נבחר

שטייניץ: העובדים הזרים פוגעים בשכבות החלשות

"מאות אלפי עובדים זרים לוקחים פרנסה מאותו עובד תחזוקה, מנקה ומאבטח", אמר שר האוצר בכנס שדרות, "אף אחד לא יביא לכאן עובדים זרים שהם טייסים, עורכי דין או מהנדסי הייטק. עופר עיני שנאם אחריו אמר: "קיבלנו פה שיעור בכלכלה - צמיחה, צמיחה, דיבורים כמו חול ואין מה לאכול"

מספרם הגדול של העובדים הזרים בישראל מהווה מכשול להשפעת הצמיחה על העשירונים התחתונים - כך אמר היום (ג') שר האוצר, יובל שטייניץ, בכנס חברה בשדרות. שר האוצר התייחס לקשר שבין הצמיחה לעוני ואמר: "כדי לצמצם את פערי ההכנסה שהם בין הגבוהים יש לבצע שני מהלכים אסטרטגיים: יש ליצור מקומות עבודה ולצמצם את מספר העובדים הזרים בישראל".

 

לדברי שטייניץ, "מאות אלפי עובדים זרים לוקחים פרנסה מאותו עובד תחזוקה, מנקה ומאבטח. אף אחד לא יביא לכאן עובדים זרים שהם טייסים, עורכי דין או מהנדסי הייטק, וכך התחרות שלהם היא מול העשירונים התחתונים. זוהי סוגיה שדורשת פיתרון ואנחנו מתכננים צעדים שימנעו את תופעת הדלת המסתובבת וכן הפעלת גדר בגבול עם מצרים. צמצום מספר העובדים הזרים הם תנאי הכרחי לכך שהצמיחה תגיע גם אל העשירונים התחתונים".

 

השר התייחס גם לנתוני הצמיחה מאז המשבר ואמר שממשלת ישראל הקדימה את היעד שהציבה בתוכנית הכלכלית. "בשיא המשבר כשכל המדינות יצאו בצעדים קיצוניים הלכנו על מדיניות לטווח ארוך", אמר.

 

לאחר נאומו התנצל שר האוצר ויצא מהדיון. יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, שנאם אחריו אמר: "קיבלנו פה שיעור בכלכלה - צמיחה, צמיחה, דיבורים כמו חול ואין מה לאכול. אם רוצים צמיחה צריכים לעשות צמיחה מאוזנת. הצמיחה לא מגיעה לאזורי הפריפריה. אחוזי האבטלה ששר האוצר דיבר עליהם הם הממוצע בכל הארץ אך יש לזכור שבפריפריה הם גבוהים יותר".

 

המנכ"ל היוצא של משרד האוצר, יורם אריאב, התייחס גם הוא לסוגיית העוני בנאום שנשא מוקדם יותר הבוקר, ואמר כי יש להגדיל את מספר המועסקים: "אם רק נוסיף קצבאות נפגע במוטיבציה של האנשים לצאת לעבודה. יש להעלות את הקצבאות למי שלא נמצא בשוק העבודה, קשישים, נכים ולטפל בעוני דרך תעסוקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יובל שטייניץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים