שתף קטע נבחר

מצלמת Olympus FE-5020 - למתחילים

האולימפוס FE5020 היא מצלמה קומפקטית, פשוטה ונוחה לצלמים מתחילים. לתמונות חדות יותר ושליטה ידנית רחבה יותר, מומלץ לחפש דגמים אחרים

האולימפוס FE5020 היא מצלמה בתחום המחירים הנמוך-בינוני של אולימפוס, המאפשרת צילום ברזולוציה של 12 מגה פיקסל, זום אופטי 5x ומסך בגודל 2.7 אינץ'. המצלמה פשוטה לתפעול ומיועדת להוות אופציה זולה יחסית עבור מצלמה קומפקטית עם מפרט מרשים.

 

מבנה ועיצוב

הFE5020 - היא מצלמה קומפקטית מאוד. מימדיה: רוחב 92.7 מ"מ, גובה 55.8 מ"מ, 24.7 מ"מ. משקלה נמוך, רק 107 גרם (ללא סוללה), מה שהופך אותה נוחה מאוד לנשיאה. היא עשויה כולה פלסטיק מבריק, וטבעת עבה מפלסטיק דמוי מתכת מקיפה את העדשה. הפלסטיק מרגיש מעט עדין ביד, וסימני אצבעות נראים עליו היטב.

 

דגם זה נאה למדי ובעל מראה אלגנטי. חלקו האחורי צבוע שחור, ואילו חלקו הקדמי משווק במספר צבעים: לבן, אפור, כחול ואדום.

 

הכפתורים כולם עשויים פלסטיק שקוף ונוחים ללחיצה. לא קיימת במצלמה גלגלת מצבי צילום. בחירת מצבי הצילום נעשית על ידי לחיצה על כפתור הבורר בין המצבים השונים.

 

בתחתית המצלמה ניתן למצוא את דלתית הסוללה וכרטיס הזכרון. הדלתית עצמה דקה ועדינה מאוד. לידה נמצא השקע האוניברסלי לחיבור USB וכבל אודיו וידאו. מסיבה כלשהי באולימפוס לא חשבו לנכון להגן על שקע זה, והוא נמצא חשוף וללא שום הגנה מפני פגיעות או חדירה של נוזלים.

 

ניתן לומר שמבנה המצלמה נוח להחזקה ביד, נשיאה, תפעול וצילום, אך מבנהו עדין ואיכות הבנייה אינה מוצקה.

 

 

פונקציות ושימושיות

כשהפעלנו את המצלמה הופתענו לגלות שתפריט המצלמה כולו בעברית. מחזה נדיר במצלמות דיגיטליות, אך כמובן שניתן גם להחליף את שפת התפריט לשפות רבות נוספות. המצלמה נדלקת מהר מאוד, ומצב הצילום בברירת המחדל הוא הצילום הידני P.

 

לחיצה על כפתור התפריט מעביר לתפריט אייקונים בדומה לכזה של טלפון סלולרי, כמוהו ראינו גם במצלמות אחרות של אולימפוס. בתפריט זה ניתן לגשת להגדרות המצלמה השונות. ניתן גם להפעיל את ה- Magic Filter המאפשר צילום בארבעה אפקטים שונים: צבעים רווים, שחור-לבן מגורען, צילום דרך עינית דלת והחביב מכולם - עין הדג המקמר את התמונה.

 

המצלמה כוללת 14 מצבי צילום מתוכנתים מראש מלבד מצב הצילום האוטמטי והידני. בין המצבים ניתן למצוא מצבי צילום לחיות מחמד, נוף, ספורט ועוד. מצב הצילום הידני דליל מאוד, וניתן לשלוט באמצעותו רק באיזון הלבן וברגישות, לכן מי שאוהב לשחק עם מצבי הצילום וליצור אפקטי צילום שונים יתאכזב. אפילו מצב הצילום בטיימר מאפשר רק צילום בעיכוב זמן קבוע של 12 שניות.

 

השימוש ב- FE5020 פשוט מאוד ונוח. הסיבה העיקרית לכך נובעת ממספר אפשרויות הצילום המצומצמות והפשוטות.

 

מסך

מסך המצלמה בגודל 2.7 אינץ', מציג ברזולוציה של 230,000 אלף פיקסלים ובעל שתי דרגות בהירות. התמונה על גבי המסך נראית היטב ובצורה חדה. לא נראית שום מריחה של התמונה בתנועה מהירה של גוף המצלמה.

 

זוויות הצפייה של המסך רחבות בחדר חשוך, אך באור יום זוויות הצפייה צרות למדי. רמת ההשתקפות באור יום נמוכה למדי, אך סימני אצבעות ולכלוך על המסך יראו היטב.

המסך די תואם לסטנדרטים של מצלמות אחרות בקטגוריה, ואיכותו בסך הכל טובה.

 

זמני תגובה

  • הזמן בין ההפעלה ליכולת לצלם תמונה : מדדנו זמן מהיר של 1.2 שניות.
  • מרווח הזמן בין צילום תמונה לבין היכולת לצלם תמונה נוספת: מדדנו 2.8 שניות עם פלאש ו- 2.4 שניות ללא פלאש.
  • הזמן בין צילום התמונה לבין הקלטת התמונה על ידי המצלמה: מדדנו 0.49 שניות - זמן יחסית איטי.

 

איכות התמונה

איכות התמונה של המצלמה די טובה, אם כי הבחנו במספר מגרעות. במקרים רבים התמונות אינן חדות מספיק והצבעים המתקבלים אינם עשירים, במיוחד בצילום בתנאי תאורה נמוכים. אזורים בהירים בתמונות לוקים לעיתים בחשיפת יתר.

 

ייצוב התמונה של המצלמה הוא אלקטרוני, ולא הייצוב המכני האיכותי יותר, דבר הגורע מאיכות התמונה כאשר המצלמה לא יציבה. בדגמים אחרים של אולימפוס ניתן למצוא מערכת ייצוב תמונה כפולה – אלקטרונית ומכנית.

 

בבדיקת ביצועי הצילום בתנאי תאורה נמוכים מצאנו, שרעש התחיל להופיע בISO 200- בצורה קלה מאוד. ב-ISO 400 עדיין ניתן לצלם ברמת רעש סבירה. ב-ISO 800 נמליץ לצלם רק בלית ברירה וב-ISO 1600 הרעש כבר בלתי נסבל. בסך הכל איכות התמונה בתנאי תאורה נמוכים מספקת. במבחן העיניים האדומות נמצא כי התופעה קיימת אך ורק בצילום בחושך כמעט מוחלט.

 

בצילום במצב מאקרו העדשה התקשתה להתמקד על עצמים קרובים מאוד, שכן מרחק המיקוד שלה (15 ס"מ במאקרו) מעט ארוך ביחס למצלמות מקבילות. כמעט תמיד העדשה בחרה להתמקד על עצם רחוק יותר כשהיא משאירה את מטרת הצילום מטושטשת. כאשר לא היו עצמים אחרים בסביבת המטרה, העדשה עשתה דווקא עבודה טובה.

 

ניתן לומר שמבחינת איכות התמונה האולימפוס מציעה איכות טובה למצלמה ברמת המחיר הנמוכה שלה.

 

וידאו

המצלמה אינה יכולה לצלם וידאו HD והיא מסתפקת בצילום ברזולוציות סטנדרטיות של 480X640 ו240X320 ב-15 או 30 פריימים לשניה. איכות הוידאו המתקבלת הינה בינונית ביחס למתחרות. במעבר בין תנאי תאורה ותחת אור שמש חזק נראות הפרעות רבות בתמונה.

 

ניתן להשתמש רק בזום הדיגיטלי בצילום הוידאו ולא באופטי, דבר הגורר ירידה באיכות התמונה, ועושה את השימוש בזום לכמעט לא רלוונטי. על גבי כרטיס זיכרון של 2 גיגה בייט ניתן לשמור 19 דקות לערך של וידאו באיכות המירבית. קבצי הוידאו נשמרים בפורמט AVI.

 

עדשה וזום

ל- FE5020 עדשת אולימפוס רחבה המקבילה לעדשת 24-120 מ"מ במונחי פילם 35 מ"מ. העדשה מאפשרת זווית צילום די רחבה יחסית למתחרות בקטגוריה, ורמת הזום שלה (5X) טובה גם היא ביחס לרמת המצלמה.

 

העדשה מאפשרת מיקוד מהיר למדי, ומפתח הצמצם שלה בטווח של f3.3 - W – f5.8 - T מאפשר להכניס אור ברמה בינונית ויוכל לסייע בצורה מוגבלת לצילום בתאורה נמוכה.

 

זיכרון וסוללה

כבכל מצלמות אולימפוס, המצלמה תומכת בכרטיסי זיכרון XD (כלול בערכה כרטיס 2 ג"ב) ובכרטיסי זכרון MicroSD בעזרת שימוש במתאם הכלול בערכה. למצלמה יש גם זיכרון פנימי קטן של 48 מגה בייט, המאפשר אחסון מספר קטן של תמונות כשאין כרטיס זכרון. על גבי כרטיס בנפח 2 גיגה בייט ניתן לשמור כ- 430-500 תמונות ברזולוציה ואיכות מקסימלית.

 

הסוללה הינה סוללת Li-ion, הנטענת בעזרת מטען חיצוני הכלול בערכת המצלמה. הצהרת היצרן היא לאורך חיים של כ-150 תמונות. בבדיקה שלנו הצלחנו לצלם הרבה יותר – כ- 234 תמונות עד שהמצלמה כבתה.

 

לצלמים מתחילים

האולימפוס FE5020 היא מצלמה קומפקטית, פשוטה ונוחה, המספקת תמורה נאה למחירה. היא מומלצת לצלמים מתחילים ולאלו שתקציבם מצומצם, אך מעוניינים במצלמה קומפקטית לא יקרה עם איכות תמונה די טובה. לתמונות חדות יותר ושליטה ידנית רחבה יותר, מומלץ לחפש דגמים אחרים.

 

Olympus FE-5020

מחיר: 1099 שקלים

ציון:

 

בעד: מחיר סביר, קלה וקומפקטית, עיצוב יפה, ממשק בעברית, פשוטה ונוחה לתפעול, עדשה רחבה

נגד: איכות וידאו מעט מאכזבת, עדינה, שליטה ידנית מצומצמת, מייצב תמונה מכני ולא אופטי

 

מפרט טכני

רזולוציה: 12 מגה פיקסל

עדשה: 4.3 – 21.5mm (24 – 120mm equivalent in 35mm photography) 7 Lenses in 6 Groups, 3 Aspherical Lenses

זום אופטי: 5x

מפתח צמצם: f3.3 - W / f5.8 - T

מסך: LCD, 2.7 אינץ', רזולוציה 230,000 פיקסלים

ISO - רגישות: Auto, High Auto, 64, 100, 200, 400, 800, 1600

וידאו: AVI Movie with Sound;, 640x480 (30/15fps), 320x240 (30/15fps)

זיכרון פנימי: 48 מגה בייט

כרטיסי זיכרון: XD ו- microSD

סוללה: ליתיום איון נטענת

מיימדים: רוחב 92.7 מ"מ, גובה 55.8 מ"מ, 24.7 מ"מ

משקל: 107 גרם 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים