שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  כשרשם הנישואים לא רושם לנישואים
  "מי שיושרו הפנימי לא מאפשר לו להכיר בגיורי המדינה, שהיא המעסיק שלו - יקום ויתפטר מתפקידו. מי שממשיך לא להכיר בתעודות ממלכתיות – יפוטר". הכנסת דנה בסוגיית אי ההכרה בגיורים שנערכו בישראל על ידי רשמי הנישואים, שולמית סולומון והרב שאול פרבר דורשים לעצור את התופעה המתפשטת

  אדם נכנס למשרד הפנים ומבקש להנפיק דרכון על שמו. "תעודת זהות, בבקשה" תאמר לו הפקידה. הוא יגיש אותה. מבט אחד שלה יספיק. "סליחה, התעודה הזאת הונפקה על ידי משרד הפנים בתל אביב. כאן ירושלים. אנחנו לא מכירים בתעודות שלהם. אני לא מנפיקה לך דרכון. הבא בתור!"

   

  תרחיש דמיוני? הזוי? אז זהו, שלא.

   

  מתגיירים רבים ובני זוגם נכנסים בימים אלה אל לשכות הנישואין ומבקשים לפתוח תיק נישואין. הם נושאים בידיהם את תעודות ההמרה הרשמיות שניתנו להם על ידי המדינה, ואת טופס הגיור שלהם ("מעשה בית דין") שהונפק על ידי הרבנות הראשית לישראל. אלא שרשם הנישואין, המקבל את תלוש המשכורת שלו מן המדינה, לא מכיר בתעודות שלהם. הוא מסרב לפתוח להם תיק נישואין.

   

  מקרה בודד? נסיבות קיצוניות? לא ולא. מדובר בתופעה ההולכת ומתפשטת בקצב מהיר ומעורר דאגה. יותר ויותר רשמי נישואין עושים דין לעצמם ומסרבים להכיר בניירת הרשמית של המדינה.

   

  בשורש התופעה נעוץ ויכוח עקרוני על תוקפו ההלכתי של הגיור המתבצע במדינת ישראל. לא נכנס לדיונים בנושא זה - רבים וטובים דנים בו ללא הרף גם מעל במה זו. נוותר הפעם גם על הדיון בסבל האדיר שנגרם לבני הזוג ולנזק התדמיתי שגורמים רשמי הנישואין לממסד הדתי ולדת בכלל - נזק שעלולות להיות לו השפעות מרחיקות לכת.

   

  נניח לרגע שאותו רשם נישואין אוחז
  בדעה הקיצונית לפיה ניתן לשלול מאדם את גיורו לאחר מעשה. נניח שיושרו הפנימי אינו מאפשר לו לפתוח תיק נישואין ובכך לאפשר לו להינשא ליהודי אחר, כדרישת ההלכה. נניח שהוא רואה בגיור הממלכתי הליך שטחי ונטול תוקף. באיזו זכות הוא ממשיך לאייש את משרתו ולקבל משכורת מן הגוף שהוא איננו מכיר בו? לאן נעלם פתאום אותו יושר פנימי? ושאלת השאלות - איפה נמצאים המעסיקים שלו?!

   

  לא יעלה על הדעת שמדינת ישראל תשלם משכורות מכספי המיסים של אזרחיה לאנשים שאינם מכירים בתעודות שמנפיקה אותה מדינה לאותם אזרחים. מי שיושרו הפנימי לא מאפשר לו להכיר בגיורי המדינה, שהיא המעסיק הישיר שלו - יקום ויתפטר מתפקידו מיד. מי שלא מתפטר וממשיך שלא להכיר בתעודות ממלכתיות – יפוטר לאלתר.

   

  היום (ד') יתקיים בכנסת דיון בעניין אי ההכרה בגיורים שנערכו בישראל על ידי רשמי הנישואין. אנחנו, אזרחי המדינה, חייבים להקים קול רעש גדול ולתבוע - זכותנו לקבל שרות מלא, הוגן ואדיב ממי שאת משכורתו, מיסינו משלמים.

   

  הכותבים עובדים במכון עתים , ייעוץ ומידע במעגל החיים היהודי

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים