שתף קטע נבחר

לראשונה: המשטרה עצרה מתפללת בכותל

כמדי ראש חודש הגיעו עשרות "נשות הכותל" להתפלל באתר הקדוש. כשהוציאו את ספר התורה - נעצרה אחת מהן ועוכבה לחקירה בתחנת הקישלה. רב הכותל: "הן ביקשו לקרוא ברחבה בניגוד לחוק". "נשות הכותל": "לא ייתכן שאזרחית תיעצר בגלל התעטפות בטלית והחזקת ספר תורה"

מתפללת עצורה - בתפילת ראש חודש: שוטרי מרחב דוד עיכבו הבוקר (יום ד') לחקירה את נופרת פרנקל מארגון "נשות הכותל", שבמהלך תפילת ראש חודש ברחבת האתר, התעטפה בטלית ואחזה בספר תורה ברחבה העליונה שבאתר, בניגוד להחלטת בית משפט. ההתעטפות בטלית והחזקת הספר גרמו להתלהטות הרוחות במקום. השוטרים הרגיעו את הרוחות ועיכבו את האישה לחקירה. יצויין כי בג"ץ קבע כי על נשות הכותל לנהוג "כמנהג המקום".

 

מדי ראש חודש נוהגות "נשות הכותל" לקיים תפילה חגיגית משותפת לגברים ונשים ברחבת הכותל ולפני קריאת התורה הן עוברות לקשת רובינזון הסמוכה בהתאם לפשרה שהושגה בבג"ץ. הבוקר, ראש חודש כסלו, השתתפו באירוע 40 נשים. אלא שהפעם, אחזה אחת

מהן בידה ספר תורה שהביאה מביתה - במקום להחזיקו בתיק. פקחי "הקרן למורשת הכותל המערבי" טענו כי הדבר מנוגד לחוק והזעיקו שוטר מתחנת דוד הסמוכה שעצר את המתפללת והביא אותה לתחנת המעצר הקישלה, הסמוכה לשער יפו.

 

בעקבות כך פנו עשרות המתפללות לעבר התחנה במטרה למחות על המעצר וכעת הן מתקהלות מחוץ למבנה, שם המשיכו את התפילה ושרו כדי לעודד את חברתן.

 

ענת הופמן, מ"נשות הכותל", אמרה ל-ynet: "זוהי פעם ראשונה ב-21 שנה שאחת מאיתנו נעצרת. מדובר בסטודנטית צעירה לרפואה שיצאה מבאר שבע ב-4:30 בבוקר כדי להתפלל איתנו ועכשיו היא לא מפסיקה לבכות. לא ייתכן שאזרחית מדינת ישראל תיעצר בגלל התעטפות בטלית והחזקת ספר תורה. בצד השני של המחיצה היו מאות אנשים שעשו כך ולא קרה כלום".

  

הופמן טוענת כי המתפללות רק ביקשו לקחת את ספר התורה לקשת רובינזון אך רב הכותל, שמואל רבינוביץ', טוען מנגד כי הן כבר הניחו אותו על הבימה כדי לקרוא בו ברחבת הכותל עצמה ובכך הפרו את החוק. רבינוביץ' הוסיף: "מדובר במעשה פרובוקטיבי שמבקש להפוך את הכותל לאדמת מריבה ומחלוקת

בניגוד להחלטת בג"ץ. אין ערך לתפילה שמביאה ריב ומדון חילול שם שמיים וקדושת הכותל המערבי. זהו מעשה הפגנתי".

 

רב הכותל הוסיף כי הוא מצטער על כך שגופים שונים מנסים לפגוע בכותל המערבי "מאינטרסים פוליטים": "הכותל היה תמיד מחוץ למגרש הזה. בואו נניח לו - שיישאר כך גם בעתיד". 

 

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, מסר בתגובה: "מליוני נשים בעולם היהודי נהנות מהזכות להתעטף בטלית וליטול חלק שווה בתפילת הציבור. דווקא במדינת היהודים ובמקום הקדוש ביותר לעם היהודי נשלחות שוטרות לעצור אישה המבקשת להתפלל על פי צו מצפונה ואמונתה. זוהי בושה גדולה למשטרת ישראל ולמדינה". 

 

התנועה המסורתית גינתה "את המעצר השערורייתי של אחד מחבריה". מנכ"ל התנועה, יזהר הס, מסר: "חייבים לשחרר את הכותל משלטון העריצות של הממסד האורתודוקסי. לא יעלה על הדעת שמדינת ישראל תהיה המדינה היחידה בעולם המערבי בה אין חופש פולחן ליהודים. יש לשחרר את הכותל".

 

חברת מועצת העיר ירושלים, רחל עזריה (ירושלמים), אמרה כי "שוב רב הכותל מחיל את כללי הצניעות והדת של הרחבה התחתונה על הרחבה העליונה של הכותל, רחבה שהוקמה כרחבה לאומית, ציבורית ותיירותית. אני מהציונות הדתית ואיני נוהגת כאותה אישה, אך גם היא צריכה להרגיש בנוח ברחבה העליונה בפרט ובכותל בכלל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נופרת פרנקל. העצורה בתחנת המעצר
צילום: דודי ועקנין
עימות בכותל. ארכיון
צילום: דודי ועקנין
צילום: גיל יוחנן
הרב רבינוביץ'. "פרובוקציה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים