שתף קטע נבחר

זירת הקניות

מינהל מקרקעי ישראל: הליקויים אינם כה חמורים

מינהל מקרקעי ישראל: איננו מוצאים שעולים מדו"ח המבקר ליקויים חמורים המצדיקים פנייה ליועץ המשפטי לממשלה. יזמי הפרויקט: הוא אינו חוסם או פוגע בחוף, וזוכה לתמיכת משרדי הממשלה; ועד הפעולה להצלת חוף פלמחים: הליך מכירת החוף של כולנו היה מעוות ובעייתי בלשון המעטה; חששותינו התאמתו

בתגובה לדו"ח החריף של מבקר המדינה על המכרז להקמת כפר נופש בחוף פלמחים נמסרו התגובות הבאות:

 

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר: המינהל אינו מוצא שעולים מדו"ח המבקר ליקויים חמורים המצדיקים פנייה ליועץ המשפטי לממשלה. יחד עם זאת המינהל ישקול את המשך טיפולו בנושא.

 

יזמי הפרויקט, מסרו כי כפר הנופש הוא חלק מזערי מתכנית כוללת לשיקום נחל ושמורת שורק, הכוללת שיקום והצלת העתיקות וערכי הטבע המצויים באזור, הנרמסים תחת רכבי שטח. הם מציינים כי רשות העתיקות, רשות הטבע והגנים ומשרדי הממשלה הרלוונטיים קידמו את הפרויקט ועדיין תומכים בו באופן מלא, לרבות משרד התיירות. הם ציינו כי הפרויקט לא יהפוך לפרויקט מגורים, והקמתו עתידה לספק מאות מקומות עבודה לתושבי הסביבה.

 

עוד הם מציינים כי הם זכו במכרז על פי דין, והפרויקט תוכנן באופן המשתלב ברצועת החוף, תוך הקפדה על שמירת רצועת החוף פתוחה ונגישה לציבור הרחב. לדבריהם, הפרויקט לא רק שאינו פוגע בחוף אלא אף ישפר את הנגישות אליו לכלל הציבור, יסלול טיילת, דרכי גישה וחניון. "היזמים מבינים ומכבדים את החשיבות בשמירה על חופי הארץ, ערכי הטבע ונגישותם החופשית של כלל האזרחים אל כל שכיות החמדה באזור. זהו בהחלט אינטרס ציבורי ראשון במעלה וכפר הנופש אינו עומד בסתירה להם".

 

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, מסר בתגובה כי נוכח ממצאי הדו"ח החמורים יפנה ליושב ראש מנהל מקרקעי ישראל בבקשה לבטל את ההסכם ולא להאריכו. כמו כן קורא השר ארדן לוועדה המחוזית לדון בביטול האישור וזאת לאור הפגמים שנתגלו בהליך. "זהו דו"ח חמור ביותר שמוכיח שהרשויות טרם הפנימו שחוף הם הוא משאב ציבורי ושחייבים לאפשר גישה פתוחה ושוויונית אליו לכל הציבור". לאור התנהלות המנהל וגופים נוספים בפרשה זו, קורא השר לבחון מחדש תוכניות בניה נוספות שאושרו על חופי ישראל. 

  

מהחברה להגנת הטבע נמסר: אנו מברכים את מבקר המדינה, שהעמיד את נושא השמירה על חופי הים וזכויות הציבור לחופים פתוחים וטבעיים בראש סדר העדיפויות, ולא משלים עם המצב הנוכחי, הגורם לפיתוח הרסני בחופים, והמיטיב עם יזמים בלבד. החברה להגנת הטבע קוראת ליועץ המשפטי לממשלה להיכנס לעובי הקורה ולבדוק בצורה מעמיקה את ממצאי המבקר והאם יש עילה לנקיטת צעדים כאלו ואחרים נגד המעורבים".

 

מעמותת "אדם טבע ודין" נמסר: "... לא בכדי מבקר המדינה הורה להעביר עותק מהדוח החמור ליועץ המשפטי לממשלה, ומעבר להנחיות המחייבות שיש לקוות שיקבע היועץ המשפטי לממשלה, 'אדם טבע ודין', יחד עם ועד הפעולה להצלת חוף פלמחים מתכוון לעשות שימוש משפטי וציבורי לשם יישום ממצאיו החריפים של מבקר המדינה. אין ספק שלאחר שמבקר המדינה הגיע למסקנות הקשות אליהן הגיע... אין כל הצדקה לממש את התכנית ולהקים כפר נופש על חוף ערכי וייחודי זה".

 

דנה לוסטיג, מוועד הפעולה להצלת חוף פלמחים מסרה: "חששותינו התאמתו. מסתבר כי הליך מכירת החוף של כולנו היה מעוות ובעייתי בלשון המעטה. אנחנו קוראים למשרד להגנת הסביבה ולרשויות המקומיות שתושביהן משתמשים בחוף לשבת עם מינהל מקרקעי ישראל והיזם ולהביא לפתרון מיידי. חוף פלמחים הוא של כולנו וכך הוא צריך להישאר".

 

האינדקס הירוק

ילדים ירוקים

ילדים ירוקים

מתנה ירוקה

מתנה ירוקה

טיפוח אורגני

טיפוח אורגני

משלוחים אורגניים

משלוחים אורגניים

תיירות אקולוגית

תיירות אקולוגית

גינה אורגנית

גינה אורגנית

ח"כ דב חנין (חד"ש), יושב ראש הוועדה המשותפת לסביבה ובריאות, ומי שקידם את חוק שמירת הסביבה החופית, מסר בתגובה: "דו"ח מבקר המדינה מראה שכל דברי ההרגעה הוכחו כמוטעים, ובמה שצעקנו - צדקנו. לפי הדו"ח, המרחב הציבורי הועבר לבעלי ההון עבור נזיד עדשים. מה שקרה בחוף פלמחים קורה גם במקומות אחרים, וצפוי לקרות אף יותר במידה ותקודם הרפורמה בוועדות התכנון בצורתה הנוכחית. תוכניות ומהלכים מאושרים כדי לקדם אינטרסים נדל"ניים צרים על חשבון אינטרסים ציבוריים חיוניים".  

 

ח"כ אופיר פינס (עבודה) מסר: "דו"ח המבקר הוא אחד הדו"חות החמורים ביותר בתחום הנדל"ן מאז ומעולם. מדובר בעסקה אפלה שראוי שהיועץ המשפטי לממשלה יורה למשטרה לחקור אותה. הדו"ח מוכיח שהחשדות של הארגונים הסביבתיים היו מוצדקים, והוא מחייב את שרי הפנים והשיכון לקיים בדק בית במינהל מקרקעי ישראל ובמוסדות התכנון ולהורות לאלתר על ביטול העסקה כפי שממליץ המבקר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ועד הפעולה: חששותנו התאמתו
צילום: אבי קדם
צריך להישאר בידי הציבור. חוף פלמחים
צילום: יהודית מצקל
מומלצים