שתף קטע נבחר

שנה לטבח במומבאי: טקס "חלאקה" למוישי

הרב גבי וריבקי הולצברג נרצחו בשנה שעברה בפיגוע בבית חב"ד בעיר מומבאי שבהודו יחד עם ארבעה מאורחיהם. הערב, בטקס מרגש, עבר בנם מוישי בן ה-3, את טקס ה"חלאקה" המסורתי. אביה של ריבקי: "הרוח שלהם נמצאת פה; זו סגירת מעגל"

שמחה מהולה בעצב: תנועת חב"ד ומשפחת הולצברג ציינו הערב (ד') את יום השנה לפיגוע בבית חב"ד במומבאי, בו נרצחו השליחים הרב גבריאל ורבקה הולצברג וארבעה ישראלים נוספים. אירוע הזיכרון המרכזי, בהפקת צעירי אגודת חב"ד ובהשתתפות למעלה מ-2,000 איש, התקיים באוהל ענק שהוקם בכפר חב"ד, ברחבה שממנה יצא מסע הלוויה של בני הזוג לפני שנה בדיוק.

 

בשיאו של הערב - בין ההספדים ודברי הזיכרון - נערכה מסיבת יום הולדת מרגשת לבנם מוישי, שחגג שלוש שנים, והתקיים מנהג ה"חלאקה" החסידי - התספורת הראשונה. הילד עמד על מושב מפואר במרכז הבמה, ובזה אחר זה עלו אליה רבנים, בני משפחה ואישי ציבור, וגזזו מתלתליו. מחר בבוקר יימשך הטקס המסורתי בקבר רבי שמעון בר יוחאי במושב מירון.

 

בארוע השתתפו, כאמור, למעלה מ-2,000 מוזמנים - שליחי החסידות מכל רחבי הארץ, רבנים, שרים, ח"כים, אישי ציבור ואנשי עסקים המקורבים לחב"ד.

 

הרב שמעון רוזנברג, אביה של ריבקי ז"ל, שבלט בהספדיו בימים שלאחר הרצח,

 פנה אל בתו וחתנו הנרצחים בגוף ראשון, ואמר: "הרוח שלכם נמצאת פה, זוהי סגירת מעגל". הוא הוסיף כי מדובר בניסיון קשה, אך כמו שהרבי מחב"ד עמד בו, כך מצופה גם מחסידיו, הנדרשים לעשות זאת על ידי "הגברת הפעילות והאור".

 

הולצברג הכריז על הקמת "בית גבי וריבקי - בית מעשים טובים" שיפעל בעפולה, עיר מגוריו, ל"ריבוי אהבה וחסד ולאחדות עם ישראל". הוא הודה לסנדרה, המטפלת של נכדו מוישי, וכינה אותה "חסידת אומות העולם" לקול תשואות הקהל. 

 

בהמשך הארוע הופיע אברהם פריד, מגדולי הזמר החסידי, וביצע שיר מיוחד שנכתב לזכר בני הזוג הולצברג ולכבוד בנם. אחריו עלה לבמה השחקן מוטי גלעדי בהופעתו "שירת המעלות".

 

בחב"ד ציינו כי התנועה אינה שוקעת באבל אלא מנצלת את הארוע הקשה שחוותה בשנה שעברה דווקא למינוף הפעילות. יו"ר צעירי חב"ד ומארגן הערב, הרב יוסף יצחק אהרונוב, אמר: "המרצחים פגעו בגופם של אנשי חב"ד, אבל רק חיזקו את רוח השלוחים האחרים ואת צעירי חב"ד".

 

"הפיגוע הזה נועד לפגוע באמונה ובעוצמה של עם ישראל, אבל השיג את ההיפך. עם ישראל כולו מחבק את צעירי חב"ד ואת מוישי הקטן. נמשיך כולנו במצוותו של הרבי מילובביץ' להגיע לכל מקום בארץ ובעולם על מנת לקרב ליהדות בדרכי נועם וסבלנות ולעזור לכל יהודי".

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מזל טוב!
צילום: אבי מועלם
מוישי הולצברג, הערב
צילום: אבי מועלם
החלאקה
צילום: אבי מועלם
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
גבי וריבקי הולצברג ז"ל
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
מומלצים