שתף קטע נבחר

מסר לאבו מאזן: בעסקה ישתחררו גם אסירי פתח

גם אם לא תתממש בימים הקרובים, בחמאס וגם ברשות הפלסטינית ממשיכים לפזר אופטימיות סביב האפשרות שעסקת שליט תיסגר בקרוב. על פי ה"איתותים" שקיבלה הרשות מגורם המעורב בנושא, במקביל לעסקה ישוחררו גם מאות אסירי פתח, כדי למנוע תנודה של דעת הקהל לכיוון החמאס

נשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, מצפה שישראל תשחרר מאות אסירים חברי תנועת הפתח כמחווה, במקביל לשחרורם של מאות אסירי חמאס - במסגרת עסקת שליט. כך אמרו היום (ה') ל-ynet גורמים פלסטיניים. לדבריהם, בימים האחרונים התקבלו ברשות "איתותים" בנושא מכיוונם של גורמים המעורבים בנושא, שהבהירו כי עסקת חילופי השבויים מתקדמת "באופן רציני", וכי ייתכן שהיא תושלם לפני סוף השנה. אותם גורמים הבהירו לרשות, כי מטרת שחרורם של אסירי הפתח היא למנוע תנודה של דעת הקהל לכיוונו של חמאס, שמוביל את העסקה מהצד הפלסטיני.

 

לדברי המקורות, קלושים הסיכויים שעסקה שכזו תושלם לפני חג הקורבן, שיחול ביום שישי הבא, כפי שדיווחה אתמול רשת "אל-חורה".

גם ברשות הפלסטינית לא ידעו למסור פרטים על אופי ותוכן ההתקדמות. בחמאס אישרו שאכן נרשמה התקדמות גדולה בעסקה, אך סירבו למסור פרטים אודותיה. הם אמרו שהם התחייבו בפני המתווך הגרמני לשמור על חשאיות המגעים והתקדמותם.

   

בד בבד, המשיך העיתון העצמאי אל-מנאר, היוצא לאור במזרח ירושלים, לפזר רוח אופטימית - ודיווח היום כי המתווך הגרמני בין חמאס לישראל הצליח להשלים את סוגיית התיווך בין הצדדים, והוא שב לקהיר בהמתנה לביצוע השלב השני של העסקה. לידיעה זו אין אישור מכל מקור אחר, ולא ברורה מהימנותו. 

 

העיתון דיווח מפי "מקורות מהימנים" כהגדרתו, כי המתווך הגרמני הגיע לקהיר מישראל, בה ניהל שיחות אינטנסיביות במשך יומיים בניסיון להביא לסיום העסקה. אחריו צפוי להגיע בתוך שעות אחדות הממונה על המשא ומתן מטעם ראש הממשלה, חגי הדס.

 

לפי אותם המקורות נפגש המתווך הגרמני, עם הגיעו לישראל, עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. על-פי הדיווח, חגי הדס השתתף בפגישה זו. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כך דיווח העיתון, הודיע על הסכמתו לביצוע השלב השני של העסקה ואמר שהביצוע ממתין להשלמת כמה הסדרים טכניים שצפויים להימשך ימים בודדים.  

 

במסגרת השלב השני של העסקה צפוי להשתחרר החייל החטוף גלעד שליט ולעבור לשטחה של מצרים, שם ימתין לו צוות רפואי ישראלי בעיר אל-עריש. במקביל ישוחררו למעלה מ-450 אסירים ואסירות פלסטיניים מבתי הכלא בישראל. לפי אותם המקורות, מתקיימים מגעים חשאיים בניסיון לחבר יחד את השלב השני והשלישי של העסקה ולהשלימה באופן סופי.

 

עוד דיווח העיתון כי בין האסירים שישוחררו יהיו גם מזכ"ל הפתח בגדה לשעבר, מרואן ברגותי, ומזכ"ל החזית העממית, אחמד סעדאת. העיתון הפלסטני ציין עוד כי שלושה מבכירי חמאס נמצאים בקהיר. שלושת אלה מקיימים מגעים חשאיים עם המתווך הגרמני אשר הגיע לבירה המצרית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחכה לאסירים. אבו מאזן
צילום: AFP
ישוחרר בקרוב? גלעד שליט
צילום: רויטרס
מומלצים