שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מש' החינוך: אתיופים עושים צרות בתחנה המרכזית

  צריך לקרוא כדי להאמין: "אנו מקבלים דיווחים קשים על בעיות התנהגות של תלמידים יוצאי אתיופיה המגיעים לתחנה המרכזית בתל-אביב", כתב המפקח על הפנימיות הדתיות לכל המנהלים. "אנו מבקשים לעשות כל מאמץ על מנת שייסעו בדרכים חלופיות"

  רק לפני ימים אחדים השתתף שר החינוך, גדעון סער, בחגיגות הסיגד של העדה האתיופית באחד מבתי הספר. כשאין בסביבה מצלמות ומיקרופונים, נראה כי התלמידים יוצאי אתיופיה מקבלים ממשרד החינוך יחס מעט פחות לבבי. במכתב רשמי של המשרד, שהגיע לידי ynet, מתבקשים מנהלי פנימיות דתיות לוודא ש"תלמידים יוצאי אתיופיה" ישתמשו ב"דרכים חלופיות" בדרכם הביתה, משום שהתקבלו "דיווחים קשים על בעיות התנהגות" שלהם בתחנה המרכזית בתל-אביב.

   

  על המכתב חתום המפקח על הפנימיות הדתיות במשרד החינוך, שמואל דוקוב. המכתב נשלח לכל מנהלי הפנימיות הדתיות בארץ, לכל המפקחים על הפנימיות ולכל מוסדות החינוך הקולטים תלמידים יוצאי אתיופיה, שבוע בלבד לפני חגיגות הסיגד של העדה בישראל. וכך נראה המכתב:


    

  משמעות הדבר - בכל הפנימיות בארץ יידרשו התלמידים יוצאי אתיופיה לנסוע בנפרד מחבריהם, ועבור חלקם הדרך עלולה להתארך בשל הצורך להשתמש באותן "דרכים חלופיות".

   

  "שמערכת החינוך תחנך קודם כל את עצמה"

  "המכתב הזה פשוט מקומם", אומר מדריך באחת הפנימיות שקיבל את ההנחיות. "אני מדריך ילדים יוצאי אתיופיה בקבוצה. אין איתם בעיה והם מקסימים. מה פשר הדברים הבוטים האלה? שחלילה לא יזהמו את התחנה המרכזית? אין שום הצדקה לשליחת הנחיות כאלה, ואין לנו שום כוונה למנוע מהילדים לחזור הביתה בדרך שהם רגילים".

   

  "מערכת החינוך צריכה לחנך את עצמה קודם כל, לפני שהיא מחנכת ילדים", אומר יו"ר ארגון המאבק של הארגונים יוצאי אתיופיה למען שוויון חברתי, גדי יברקן. "זו פשוט בושה. זה התחיל בזה שלא מכניסים ילדים יוצאי אתיופיה לבתי ספר בפתח תקווה, והפך לנורמה שילדים צריכים את עזרת בית המשפט על מנת שיקבלו חינוך חובה, וכעת - המכתב הזה. אם לא הייתי רואה את סמל מדינת ישראל, זה נראה כמו משהו שלקוח משנות ה-50 של המאה הקודמת בארצות-הברית, כשהייתה הפרדה בין שחורים ללבנים באוטובוסים".

   

  "אני מתקשה להאמין שזה יצא ממוסד ישראלי, ממערכת החינוך, ועוד יותר מתקשה להאמין שזה יתבצע", הוא מוסיף. "זה קו אדום מוסרי, חינוכי וערכי, שמעבר לכל היגיון. איני מבין איך הדברים מתיישרים עם דעותיו ושל שר החינוך החדש, שרוצה להכניס ערכים יהודיים. אני מקווה שהשר יבטל את ההנחיה הזו, אחרת הם יוצרים כדור שלג שאיש לא יודע היכן ייעצר. אז מה נותר - אולי גם צה"ל יסיע חיילים יוצאי אתיופיה לשדה הקרב הביתה באוטובוס נפרד? הרי גם הם נערים שרק עתה הפכו לגברים".

   

  "משרד החינוך, במקום לחנך את הנוער, מחנך את החברה לסטיגמה על ציבור רחב שלם", הוא מסכם.

  "משטרת ישראל מתריעה על ונדליזם ופשע בקרב בני נוער, אבל משרד החינוך החליט שהמתפרעים הם יוצאי אתיופיה בלבד. עכשיו באמת רואים את הפנים המכוערות של החינוך בישראל. ניאבק בכל האמצעים - שכולם כשרים מבחינתו".

   

  ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "משטרת ישראל הפנתה את תשומת לב משרד החינוך לכך שחלק מבני נוער היוצאים

  לחופשת סוף השבוע מהפנימייה לבתיהם, נחשפים לאלימות. בשל כך, הנחה נציג משרד החינוך לבחון דרכים חלופיות על מנת להבטיח את שלומם". בתגובה, אגב, לא הוזכרה המילה "אתיופיה".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: צפריר אביוב
  תלמידים ממוצא אתיופי (ארכיון)
  צילום: צפריר אביוב
  מומלצים