שתף קטע נבחר

רבנים: "עסקת שליט הנרקמת - טירוף נגד ההלכה"

יותר מ-50 רבנים התכנסו בירושלים, שמעו סקירה מקצועית על עסקת שליט והחליטו על הקמת מטה מאבק לסיכול המהלך. הרב שמואל אליהו: "כשחייהם של כל-כך הרבה יהודים עומדים מנגד - ברור שאסור להיכנע. יש לשחררו בדרכים אחרות"

העסקה המתגבשת לשחרור החייל החטוף גלעד שליט בתמורה למאות מחבלים פלסטינים מנוגדת להלכה ואין לבצעה - כך קבעו עשרות רבנים בימין, ובהם כמה ממנהיגי הציונות הדתית, שהתכנסו אמש (יום א') בירושלים. הם דנו בסוגיה, שמעו סקירה מקצועית מקצינים בכירים במילואים, ולבסוף הודיעו על הקמת מטה מאבק שיפעל לסיכול המהלך.

 

בישיבה השתתפו, בין היתר, הרבנים דב ליאור, זלמן מלמד, יהושע שפירא, יעקב יוסף, אליקים לבנון ושמואל אליהו, ובסך הכל למעלה מ-50 רבנים.

 

אליהו, המכהן כרב העיר צפת, אמר ל-ynet: "העסקה הזו מנוגדת להלכה, וזה ממש טירוף". הוא מחה על כך שהציבור הדתי, הרואה

עצמו מחויב להלכה, אינו משמיע קולו בנושא אלא תופס אותו כמורכב, אף ש"היהדות שוללת אותו".

 

הרב אליהו: "כתוב שיוצאים למלחמה אפילו על עסקי קש ותבן כי זה מביא אחר לדברים חמורים יותר, אז כאן, כשחייהם של כל כך הרבה יהודים עומדים מנגד – ברור שאסור להיכנע. הפתרון הוא לשחרר את גלעד שליט בלחץ על הצד השני, או במבצע צבאי, גם אם הדבר יכניס לסכנה אזרחים פלסטינים. כשמדובר בחיים שלהם, של האויבים שלנו, פתאום כולם עושים חשבון ואומרים שזה לא שייך, אבל בצד שלנו אנחנו מוכנים לשלם כל מחיר".

 

כינוס הרבנים תוכנן מראש, עוד לפני הפרסומים על התקדמות המשא ומתן בעניין שליט, והוא התקיים על בסיס עשרת רבני מפלגת האיחוד הלאומי, המתכנסים מעת לעת לדיונים בנושאים אקטואליים. אתמול הם ביקשו להרחיב את השורות ולהקים גוף רבני המונה עשרות חברים, כשהמטרה הסופית היא להביא לאיחוד רבנים מכל המפלגות הדתיות והחרדיות ולשילוב כוחות גם בזירה הפוליטית.

 

הנושא המרכזי בישיבה היה העימות בין הצבא לישיבות ההסדר על רקע גילויי הסרבנות בחטיבת כפיר, וכאשר הגיעו הידיעות על עסקת שליט הוחלט לדון גם בה. למקום הוזעקו קצינים לשעבר המזוהים עם הנושא, כמו יו"ר ארגון נפגעי הטרור אלמגור סא"ל (מיל') מאיר אינדור, אל"מ (מיל') דן שיאון, אל"מ (מיל') שמואל פז ותא"ל (מיל') אמציה חן, כדי שיחוו דעתם בסוגיה ויציגו נתונים על תוצאות העסקאות הדומות שבוצעו בעבר.

 

ישיבת חירום נוספת

ל-ynet נודע כי לאחר הכינוס (ובלי קשר אליו) התכנסה בירושלים קבוצה מצומצמת של רבנים בכירים המקורבים לחוגי הר המור – הזרם הממלכתי בציונות הדתית – לדיון חירום חשאי שנקבע בהתראה קצרה בעקבות הדיווחים בעניינו של שליט. גם שם הופיעו הקצינים, וגם שם הצהירו המשתתפים כי יפעלו נגד העסקה.

 

אחד מהם, רב חרד"לי בולט, אמר: "העניין הזה הוא לא רק על העבר אלא על העתיד - של הצבא, של המדינה, של עם ישראל. הדבר הזה

ממש נוגד את תורת הרב קוק! מורידים את רוח עם ישראל לדורות, ואסור שהדבר הזה יעבור בלי שיישמע הקול הצלול והאמיתי - קולה של התורה".

 

משתתף נוסף אמר ל-ynet: "זה הרי עניין רוחני של כלל ישראל, והוא נוגד את כל מה שאנחנו מאמינים בו. מפתיע מאוד שאף אחת מהסיעות הדתיות לא מרגישה שזה עניין שעליו צריך להילחם. כנראה שצריך לגייס את הכוחות בשטח".

 

ב"התאחדות החברים בני תורה למען גלעד שליט" – המטה החרדי לשחרורו של החייל החטוף - ציינו בתגובה כי גדולי פוסקי ההלכה בכל הדורות קבעו במקרים דומים שמצווה לפדות את השבויים, אך הדגישו כי הם אינם מעוניינים להיכנס לדיון ההלכתי הנתון לרבנים. עם זאת, חבר הארגון, זאב פליישמן, הוסיף: "להתפלל וללמוד לזכותו של גלעד ודאי לא נוגד את ההלכה, ולכן אנו קוראים לכלל הציבור להמשיך להתפלל למען גלעד בן אביבה, כפי שהורו גדולי הרבנים ובראשם הגרי"ש אלישיב והגר"ע יוסף".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שליט. מתנגדים לעסקה
צילום: רויטרס
הרב אליהו. "ברור שהיהדות נגד"
צילום: אביהו שפירא
מומלצים