שתף קטע נבחר

סין: מאסר לבלוגר שחשף את מחדלי רעש האדמה

הואנג לי כבר ריצה בעבר 5 שנות מאסר על כך שפרסם "מאמרים פוליטיים רגישים". כעת הוא נשלח לשלוש שנות מאסר נוספות. הסיבה? פרסום "סודות מדינה" על מחדלי הרשויות בתחזוקת בתי הספר שקרסו ברעש האדמה בסצ'ואן

בית משפט בסין גזר היום (יום ב') שלוש שנות מאסר על לבלוגר, שחשף מחדלים של המשטר אשר הובילו לנזקים הכבדים שנגרמו ברעש האדמה בסצ'ואן. ברעידת האדמה הקשה שאירעה במאי 2008 והיתה בעוצמה של 8 דרגותבסולם ריכטר, נהרגו כ-90 אלף בני אדם, בהם אלפי ילדים שנקברו תחת הריסות בתי ספר שהתמוטטו.

  

הואנג קי, העומד בראש אתר אינטרנט לזכויות אדם בסין, הועמד לדין על-כך שפרסם "סודות מדינה". רעייתו של הואנג, זנג לי, סיפרה כי בעלה נעצר ביוני 2008 אחרי שמתח ביקורת בבלוג שלו על טיפול הממשלה בנזקי רעש האדמה.

 

הואנג טען כי הרשויות הסיניות משקרות בדיווחים על הסיוע שהן מעניקות, וכי בייג'ינג מנעה מארגונים לא ממשלתיים לסייע לנפגעי האסון. "הממשלה משתמשת בתעמולה כדי לצייר עצמה כמושיע".

 

הואנג התראיין גם לאמצעי תקשורת זרים וסיפר על האשמותיהם של הורים שילדיהם נקברו בבתי הספר. לדבריו, סין הסתירה את הדיווחים הללו מחשש שעיסוק מתמשך בנושא, יסכן את האופן שבו היא נתפסות הרשויות בדעת הקהל המקומית. יצויין כי גם הורים שהתמידו בתביעתם ללקיחת אחריות מצד הרשויות - נעצרו או זכו לאיומים.  

    

ארגון אמנסטי דיווח כי מהואנג נמנעה הזכות לעורך דין או לצלם מסמכים משפטיים עקב האישום בחשיפת סודות מדינה.

 זנג לי סיפרה כי בית המשפט בצ'נגדאו סירב לפרסם את פרוטוקול המשפט, דבר שאיננו מאפשר לה לערער על ההחלטה.

  

הואנג ריצה בעבר עונש של חמש שנות מאסר, לאחר שפרסם "מאמרים פוליטיים רגישים" באתרו והואשם בחתרנות.

 מאז שחרורו ב-2005 הקדיש הואנג את מרבית זמנו לסיוע משפחות הרוגי הטבח בכיכר טייננמן ב-1989, פרסום ופרסום תלונותיהם של איכרים כלפי הרשויות.

 

בחודש מאי פרסמה ממשלת סין נתונים רשמיים ראשונים על מספר התלמידים שנספו ברעש. מהנתונים עולה כי 5,335 תלמידים נהרגו ברעש, למרות שלטענת הורים ופעילי ארגונים לזכויות אדם, המספר האמיתי של הנספים גבוה בהרבה. עד-כה, איש לא הועמד לדין או נענש על קריסת בתי הספר, לאחר שפקידי ממשל טענו כי לא גילו כל ראיות לכך שהמבנים היו לא בטוחים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הואנג קי. מאמרים רגישים
צילום: AP
צילום: AFP
נזקי רעש האדמה (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים