שתף קטע נבחר

ידידיה שטרן הסיר מועמדות "לא בגלל הסקי"

הוא חשב שהעובדה שאינו פליליסט תהיה לו לרועץ - והסיר את מועמדותו למשרת היועץ. פרופ' שטרן טוען: ניגוד עניינים בחברות עם נאמן, אין

פרופסור ידידיה שטרן, מארבעת הפיינליסטים במירוץ למשרת היועץ המשפטי לממשלה, החליט להסיר את מועדותו. רשמית נומק העניין בחוסר ניסיון בתחום הפלילי, אשר עלול להיות לו לרועץ כעת -  משהוברר כי התפקיד לא יפוצל.  

 

לפגישה עם שר המשפטים שלשום כבר הגיע פרופ' שטרן מצויד במכתב, בו הודיע לנאמן על הסרת מומעדותו. הוא הסביר שדעתו בעד פיצול המשרה ידועה ברבים והובעה גם בטרם הוקמה ועדת האיתור. בין השאר, הוא משוכנע שבתפקיד היועץ המאוחד קיים ניגוד עניינים פנימי בין שתי הפונקציות - של ייעוץ ותביעה. שטרן מוסיף וכותב כי לא ראוי להעמיד אדם לתפקיד היועץ, שהתמחותו היא רק בפלילים - או מי שהתמחותו אזרחית בלבד.

 

"הערכתי שאתה, שר המשפטים, תצליח לקדם את התוכנית שהצגת (גם אם דעתי חלוקה על פרטים מסוימים בה). ואולם בישיבת הממשלה הובהר סופית שהתפקיד לא יחולק בעת הזו, ומכאן מכתבי", חתם שטרן. "אינני יודע אם בסופו של הליך, הממשלה הייתה בוחרת בי - אך אני חש כי אין זה ראוי, מבחינתי, לקחת על עצמי את התפקיד במטרה לפעול לחלוקתו 'מבפנים', כאשר חלק מאלה שתמכו במועמדותי בוועדת האיתור ומחוץ לה, מתנגדים לחלוקה. היה בכך מעשה לא נאות - לקבל את התפקיד על בסיס אחד, ולפעול על בסיס אחר".  

 

החבר מהאלפּים

החלטתו של שטרן להסיר את מועדותו פורסמה הבוקר לראשונה ב"ידיעות אחרונות". אבל אפשר שבין הסיבות לה טמון גם פרסום מקביל - בעיתון "הארץ" - ולפיו הוא נוהג לבלות בחופשות סקי עם השר נאמן, מי שאמור כעת, עם כישלון ועדת האיתור, להמליץ לשרים את מי למנות לתפקיד היועץ המשפטי. שטרן אף התמחה בעברו הרחוק במשרד עורכי-הדין "הרצוג-פוקס-נאמן".  

 

בשיחה עם ynet אישר שטרן את הפרסום, וציין כי חופשת הסקי המשותפת

 האחרונה הייתה לפני שנתיים. אלא שלטענתו, אין לכך כל קשר להסרת המועמדות ואין כל חשש לניגוד עניינים. הפרישה, הוא שב והבהיר, נובעת רק מהיותו לא פליליסט: "אמרתי לשר שאם הוא יכול להבטיח לי שתוך חודשיים- שלושה יהיה סיכוי של 90% לפיצול, אז אני אמשיך להתמודד. אולם השר לא היה יכול להבטיח לי דבר כזה". אם בעתיד יפוצל התפקיד, סיכם שטרן, יראה עצמו שוב מועמד.

 

כעת נראה כי מתחזקים סיכוייו של עו"ד יהודה ויינשטיין לרשת את מני מזוז, אם כי יש המהמרים דווקא על עו"ד צבי אגמון. סיכויה של הצלע השלישית במירוץ, פרופ' דפנה ברק-ארז, פחותים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אין ניגוד עניינים": שטרן
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים