שתף קטע נבחר

כמה עולה היהלום שלכם? בידקו

לראשונה יוצא מחירון בינלאומי של יהלומים המיועד לצרכנים. "החלטנו ללכת לקראת הצרכנים כדי שיידעו כמה צריך לשלם", אומר נשיא בורסת היהלומים

רציתם לדעת כמה יעלה לכם היהלום שתרצו לשבץ בתכשיט? חברת איידקס און ליין, חברה בינלאומית שמרכזה בניו-יורק, המפעילה באינטרנט את פלטפורמת המסחר הגדולה ביותר ליהלומים, השיקה לראשונה מחירון בינלאומי של יהלומים המיועד לצרכנים הסופיים ולא לסוחרים.

 

 

"אנחנו רוצים לתת ביטחון לצרכנים", אומר אבי פז, נשיא בורסת היהלומים ברמת-גן ונשיא הפדרציה העולמית של בורסות היהלומים. "יותר מ-55% מהתכשיטים שנמכרים משובצים יהלומים, ואנחנו רוצים לעודד את המכירות ואת הביטחון של הצרכן. כיום, בכל תחום קמעונאי אחר יש לצרכן ידע לגבי המחיר הממוצע של המוצר: אם זה שעון, ג'ינס או מכונית. ביהלומים זה לא היה, זה ענף חשאי למדי. החלטנו בענף שאנחנו צריכים ללכת לקראת הצרכן, כי הוא בסופו של דבר מי שקונה את היהלומים. המחירון הזה הוא ה'לוי יצחק' של היהלומים".

 

4 ה-C

המחירון, שאומץ על ידי הפדרציה העולמית של בורסות היהלומים בעולם, נותן מחיר מקסימלי ליהלום לפי קריטריון "ארבעת ה-C" שמגדירים את שוויו של היהלום: קראט – המשקל שבו נמדד גודל היהלום; קאט – חיתוך וצורת היהלום; קולור – הצבע; קליריטי – רמת הניקיון של היהלום.  

 

הצרכן ימצא את המחירון החל בינואר באינטרנט בכתובת Diamondsrp.com. על הצרכן להזין את ארבעת הפרמטרים של היהלום שברצונו לקנות או היהלום שקיבל בעבורו הצעת מחיר בחנויות התכשיטים ולבדוק את המחיר שקיבל מהסוחר בהשוואה למחירון. לדברי פז, מדובר במהפכה, משום שעד היום לא הייתה לצרכן, במיוחד צרכנים שמעדיפים לרכוש בנפרד את היהלום ולשבצו בעצמם, אפשרות לבדוק מול מקור רשמי מהו מחירו המומלץ, אלא לסמוך על הסוחר או החנות שממנה רכשו. ניתן לראות את המחירון באתר אי.ביי (diamonds.ebay.com).

 

בשבוע שעבר הושק המחירון בכנס של נשיאי בורסות היהלומים מרחבי העולם שהתקיים באנטוורפן. לדברי פז, הציפייה בענף היא שהמחירון החדש יתרום להגברת אמון הצרכנים במוצר ויתמרץ את מכירות היהלומים לתכשיטים. היהלומים הנרכשים ביותר לצורך שיבוץ בתכשיטים הם בגודל 1 קראט, 0.5 קראט ו-0.25 קראט.

 

כאן D זה לא נכשל

מהמחירון עולה כי יהלום של קראט אחד באיכות מקסימלית בחיתוך עגול (DIF) יעלה עד 29,800 דולר, יהלום קראט אחד דרגה בינונית יעלה עד 9,211 דולר, ואילו קראט אחד בדרגה בינונית נמוכה יעלה 5,490 דולר. יהלום 0.5 קראט באיכות מקסימלית יעלה 6,000 דולר, באיכות בינונית 2,800 דולר ובאיכות בינונית נמוכה 1,550 דולר. יהלום רבע קראט באיכות מקסימלית יעלה 2,200 דולר, באיכות בינונית 800 דולר ובאיכות בינונית נמוכה 470 דולר.

 

צבע היהלום מדורג מ-D, הדירוג הגבוה ביותר שפירושו צבע שקוף לחלוטין, ועד Z שהוא צבע עכור. הניקיון נקבע בין דרגה IF (הגבוהה ביותר) ל-I3 (כאשר באבן יש פגמים נראים לעין, כמו נקודות שחורות).

 

המחירון מתבסס על מחירי שוק ריאליים מזירת המסחר המקוונת הגדולה בעולם של תעשיית היהלומים, המתעדכנים ברציפות. לדברי קן גסמן, אנליסט בכיר של ענף קמעונאות תכשיטי היהלומים בארה"ב שנמצא כעת בביקור בארץ מטעם פדרציית היהלומים, מכירות התכשיטים לא קטנו מבחינה כמותית, אלא המחיר הממוצע של קניית תכשיטים ירד.

 

כיום תכשיטי יהלומים עממיים (שמשובצים באבנים קטנות יותר) נמכרים בין 350 דולר ל-1,100 דולר. התכשיט הנמכר ביותר בארה"ב הוא עדיין טבעת אירוסין. מחירן של האיכותיות שבהן הוא בין 3,000 דולר ל-10,000 דולר.


פורסם לראשונה 25/11/2009 10:58

 

הכתבה מתפרסמת היום במוסף "ממון" ב"ידיעות אחרונות"
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אז כמה שווה היהלום שלך?
צילום: ויז'ואל פוטוס
נשיא בורסת היהלומים, אבי פז
מומלצים