שתף קטע נבחר

מדריך: כך קונים נכון יהלומים

מה זה בכלל קראט? מה חשוב לדעת על הצבע, הבהירות והליטוש? מהי מדיניות ההחזרה, ולמה התעודה כל כך חשובה? תשובות לכל השאלות, בלי אף משחק מלים עם "לנצח"

יהלומים הם מהפריטים היקרים ביותר שתרכשו לעצמכם או למישהו אהוב, ובגלל שמדובר בתורה שלמה שעל פי רוב לא ידועה לחלק הארי מבין הצרכנים, קיבצנו כמה הסברים בסיסיים ועצות שיכולים לסייע כדי לקנות מבלי לחוות מפח נפש שהפסד כספי ניכר בצדו.

 

מדריכי הקנייה הקודמים

 

מומלץ לקנות יהלומים אך ורק ברשתות מוּכּרות וידועות, המתמחות בענף, ובשום פנים ואופן לא בחנויות המציעות תחליפי יהלומים, כגון זרקונים. החשש הגדול הוא שחנות לא מוכרת עלולה - בין אם במתכוו, בין אם בתום לב - למכור לכם יהלומים סינטטיים, או חמור מכך, יהלומים "מטופלים", כלומר כאלה שממש כמו רכב המוצע למכירה עברו פחחות וצבע ומוצגים כחדש. נכון, מן הסתם תשלמו הרבה יותר, אבל לפחות תקבלו את המוצר האמיתי, ולא תחליף או חיקוי.

 

איכותו של היהלום ונדירותו נקבעים בשילוב ארבעה גורמים: ליטוש (cut), בהירות (clarity), צבע (color) ומשקל בקראט (carat) . כל אחד מאלו הוא תורה שלמה, וכדי לעשות לכן ולכם את החיים קלים, אנו מציעים את האפשרות המעניקה, להבנתנו, את הערך הטוב ביותר מול ההשקעה.

 

צבע (color)

ביהלומים לבנים, היעדר צבע משמעותו ערך גבוה יותר: אבן חן הינה כפריזמה שמפרידה קרן אור לקשת של צבעים, כשיהלומים צבעוניים מוערכים על-פי עוצמת צבעם. בכל הקשור לצבע ישנן עשר דרגות שונות. אנו ממליצים לבחור ב-G או H - כי כאן, ממש כמו רכישה של מכונית לבנה - הצבע איכותי יותר, ונותן תמורה מצוינת להשקעה.

  

בהירות (clarity)

מרבית היהלומים מכילים התגבשות פנימית טבעית, שאיננה נראית לעין בלתי-מזוינת. הבהירות מתייחסת לכמות ההתגבשות הזו בתוך האבן. ההמלצה הגורפת היא לבחור אך ורק ברמה VS(Very Slight) מכיוון שמעל דרגה זו המחיר מאמיר באופן ניכר, ולא ניתן להבחין בהבדלים ללא אמצעי הגברה. מאידך גיסא, מתחת לרמה הזו כבר יצוצו גורמים שניתן לראותם בעין, ולכן בהירות VS היא הבחירה המומלצת.

 

ליטוש (cut)

הכוונה לאופן שבו מלטשים אבן על מנת לחשוף את פאותיה (facets) הרבות. הליטוש מעניק לאבן אפקט של פריזמה (מנסרה). הליטוש חייב להיות מושלם, על מנת שקרני האור החודרות ליהלום יחזרו ויפרצו החוצה. גם כאן הבחירה קלה ופשוטה: בחרו באבן עגולה - החזר האור טוב ביותר, וגם קיבלתם תמורה להשקעה כי לא נכנסתם להרפתקאות של צורות מורכבות.

 

משקל בקראט (carat)

מדובר בסעיף שיחסוך לכם הכי הרבה כסף. כמובן שמשקל האבן שאתם מעוניינים לרכוש תלוי בעומק הכיס שלכם, אבל גם לאחר שהחלטתם על התקציב תופתעו מאוד כיצד ניתן לחסוך הון בבחירה נבונה.

 

יחידת המדידה הינה קראט מטרי: קראט אחד שווה 0.2 גרם. קראט מחולק ל-100 נקודות, כלומר 100 נקודות שוות קראט אחד. מומלץ מאוד שלא לבחור במספרים עגולים ויפים של נקודות כמו קראט מלא או חצי קרט, משום שקיזוז של נקודה אחת בלבד (שאין לה שום משמעות לרוכש) יכולה להניב פערים מדהימים במחיר.

 

כך לדוגמה, אם תבחרו יהלום שמשקלו 99 נקודות - תשלמו חצי מחיר פחות מאותו יהלום בדיוק השוקל 100 נקודות. לכן, מומלץ לבחור נקודה אחת פחות, כלומר ללכת על 99 נקודות, 49 נקודות וכך הלאה. החשוב מכל - לעשות שיעורי בית ולגלוש באתרים מובילים, כדי לדעת כמה בכלל עולה קרט של האבן שבחרנו כבר בפרמטרים הקודמים.

 

חלוקת תעודות

אם רכשתם יהלום שמשקלו עולה על 30 נקודות, לעולם, אבל לעולם אל תצאו מהחנות ללא תעודה גמולוגית - היא תעודת הזהות של היהלום. ברשתות מסוימות תקבלו את התעודה ללא תוספת מחיר, וגם אם יבקשו מכם כסף על התעודה - זו תהיה ההשקעה הטובה ביותר שעשיתם בכל הקשור לרכישה.

 

בתעודה מופיעים כל הפרטים הקשורים ביהלום שרכשתם, והבשורה הכי טובה היא שרק שתי חברות מקובלות בעולם בכל הקשור להנפקת התעודה: EGL ו-GIA. אם לא הציעו לכם תעודה מבית היוצר של אחת משתי החברות האלה, היינו ממליצים בחום שלא לרכוש את היהלום.

 

שבץ נא

אם אתם מעוניינים לשבץ אבן שרכשתם במקום אחד על תכשיט קיים, אבל במקום אחר, דעו שהיו מקרים שבהם האבן נשלחה לשיבוץ והתכשיט חזר ובו אבן שונה לחלוטין מזו שנשלחה.

 

אנו מסייגים בצורה החמורה ביותר את ההערה, וסמוכים ובטוחים שהרוב המכריע של משבצי האבנים הם אנשים הגונים וישרים. למרבה הצער, היו בעבר מקרים שבהם הוחלפה האבן, ולכן מומלץ ביותר לרכוש את האבן המשובצת על גבי התכשיט כבר בחנות. אם מצאתם דרך לוודא שהאבן ששבה משיבוץ היא האבן שנשלחה, אשריכם.

 

מדיניות החזרה

ברשתות המובילות תוכלו להחזיר את האבן תוך 60 יום ולקבל זיכוי מלא. מעבר לכך מציעות הרשתות מסלול של "צעד אחרי צעד", ובו במשך השנים הבאות ממועד מהרכישה תוכלו לשוב עם היהלום, לקבל זיכוי על ערכו בשוק ואז להוסיף סכום כדי לרכוש יהלום גדול יותר, או לקבל זיכוי. חשוב מאוד לבדוק בכל רשת את סוגיית ההחזרה, כמה זמן לאחר הרכישה ניתן לשדרג את היהלום וחשוב מכך - האם ניתן לבוא ולשדרג יהלום שלא נרכש באותה הרשת. 

 

החשבונית חשובה לא פחות; מעבר למסמך המאשר את הרכישה, מופיע בחשבונית מספר התעודה הגמולוגית, שכאמור - היא ההוכחה החשובה ביותר לאיכות היהלום.

 

סדר וניקיון

שירותים שניתן לקבל חינם ברשתות המובילות הם ניקוי של התכשיטים שאתם עונדים, ובדיקה של יהלום שרכשתם גם במקום אחר.

 

לקינוח המדריך נגיש טיפ שיחדש את חיי היהלומים שכבר ברשותכם, אבל אותו תיישמו אך ורק אם אתם בטוחים לחלוטין שהאבן אמיתית, שאם לא כן תגלו שהמציאות שונה; את הטיפול הבא ישרוד רק יהלום אמיתי:

 

יש להרתיח מים עם סבון כלים בסיר קטן, ואז לשים בו את התכשיט. לאחר כדקה יש להוציא את התכשיט, ואז לשפשף אותו במברשת שיניים. בשלב הסופי יש לייבש עם מטלית בד עדינה. נדגיש שוב: הניקוי הזה הוא על אחריותכם, ואנו לא נישא בשום אחריות אם גיליתם לחרדתכם שלא יהלום היה זה שהכנסתם לסיר.

 

לסיכום

הכלים לקנייה נבונה של יהלומים ברורים וחדים. אין מניעה לקנות יהלומים אצל סוחרים, כל עוד אתם מקבלים את התעודה, שבמקומות איכותיים גם לא תחויבו על הנפקתה כלל.

 

אם עשיתם שיעורי בית לגבי מחיר האבן וחישבתם בדיוק כמה היא עולה בהתאם למשקל שבחרתם - תוכלו לדעת בדיוק כמה היא עלתה למוכר, ומשם כבר תוכלו להתמקח, כי כסף זה אולי מצווה לבזבז - אבל פשע לזרוק.

 

ייעוץ מקצועי: ה. שטרן

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
כסף - מצווה לבזבז, אבל פשע לזרוק
צילום: רותם פלדנר
מומלצים