שתף קטע נבחר

האם קבלת גט היא הוכחה ליהדותי?

שאלה:

 

האם קבלת גט היא הוכחה ליהדותי? (קץ, צפון)

 

תשובה:

 

קץ, שלום.

 

הוכחה ליהדות נדרשת בדרך כלל לצורך נישואין וכדי למנוע התבוללות. בימים עברו, כאשר הקהילות היו קטנות והאנשים הכירו זה את זה, הבירור נעשה בתוך הקהילה. אולם כיום, שאנו מפוזרים ברחבי העולם וישנם מקומות בהם קיימים נישואי תערובת, כשאדם מגיע לישראל קשה יותר לברר את יהדותו. גם הרישום בתעודת הזהות כשייך ללאום היהודי אינו תקף הלכתית, מפני שהחוק מאפשר רישום כזה גם לאנשים שאינם יהודים על-פי ההלכה (למשל, אם עברו גיור רפורמי). לכן, יש צורך במסמכים ועדויות המאשרים את יהדותו של החפץ להינשא.

 

בדרך כלל מבקשים ברבנות כהוכחה ליהדות תעודת נישואין, או כתובה של ההורים. בקשה זו מבוססת על ההנחה שגם את ההורים בדקו באופן דומה לפני שנישאו, וממילא

זו הוכחה ליהדותם של ההורים וילדיהם. (אגב, לכן כדאי וחשוב להתחתן בנישואים על פי ההלכה, כדי להבטיח את יהדותם של הדורות הבאים, גם בפועל וגם שתהיה להם הוכחה לכך).

 

גם גט הנעשה בבית דין וכהלכה, מתבצע בדרך כלל בין גבר ואישה יהודים שנישאו על פי ההלכה, ולכן הגט מהווה הוכחה ליהדותם שנחקרה בבית הדין.  עם זאת, לפעמים מחייבים "גט לחומרה" גם במקרים בהם אין נישואין גמורים.

 

לסיכום: הצגת גט בפני רושם הנישואין מהווה בדרך כלל הוכחה ליהדות, וניתן להשתמש בה אם לא מוצאים תעודת נישואין או כתובה של ההורים.

 

כל טוב (משיב: הרב שמואל שפירא, רבה של כוכב יאיר)

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים