שתף קטע נבחר

הלחץ משפיע? הכותל - לפני ואחרי

האם הפולמוס הציבורי על "התחרדות" הכותל פעל את פעולתו? שלט על הפרדה בין גברים לנשים ברחבה העליונה הוסר, ודגלי ישראל הושבו לאחרונה אל התרנים. רב הכותל: השלט הוצב בחגים - ונשכח, הדגלים הוסרו זמנית לרגל עבודות

שלט המורה על הפרדה בין גברים לנשים ברחבה העליונה של הכותל המערבי הוסר אתמול (יום ג') על ידי אנשי האתר, זאת בעקבות טענות על כך שהמקום "מתחרד" ומונהגים בו כללי צניעות נוקשים בהשפעת רב הכותל והמקומות הקדושים, שמואל רבינוביץ'. בנוסף, באחרונה הונפו ברחבה כמה דגלי ישראל שנעדרו ממנו בשנים האחרונות. הסרתם יוחסה אף היא לשלטון החרדי במקום, בטענה כי הוא מבקש "לנקות" את האתר גם מסממנים ציונים.

 

השלט השנוי במחלוקת, הקובע כי "מפאת קדושת המקום יש להקפיד על הפרדה מוחלטת בין גברים לנשים", הוצב לפני כמה שבועות ברחבה העליונה, שבדרך כלל אינה מיועדת לתפילה ולא נהוגה בה הפרדה. בעקבות כך מחו פעילים דתיים וחילונים בירושלים, ובראשם "צוות הכותל המערבי" של תנועת הצעירים "ירושלמים", נגד מה שנראה בעיניהם כ"השתלטות חרדית על הכותל". 


השלט על הצניעות - לפני ואחרי (צילומים: גיא תורג'מן ומרטין וילר)

 

ב"ירושלמים" בירכו על שני השינויים באתר וציינו כי הם בוצעו בעקבות פגישות שקיימו בעניין עם ראשי הקרן למורשת הכותל המערבי, שמטעמה מכהן במקום הרב רבינוביץ'. חברת מועצת העיר

מטעם התנועה, רחל עזריה, אמרה: "העובדה שרב הכותל קיבל החלטות אלו ושינה את ההחלטות הקודמות שלו להסיר את הדגלים ולתלות את השלטים מוכיחה כי הציבור בישראל יכול וחייב לחזור לומר את דברו בעניין הכותל המערבי. הכותל הוא של כולם, כך היה וכך יהיה".

 

ענת מופקדי, המרכזת את פעילות "ירושלמים" בנושא הכותל המערבי, הוסיפה: "אנו נמשיך לפעול עד אשר נחזיר את הסטאטוס קוו בכותל לקדמותו. הדרך שלנו להפוך את הכותל המהווה את ליבו של העם היהודי למסביר פנים לכל תושב ותייר, עודנה ארוכה".


התרנים - לפני ואחרי (צילומים: גיא אסיאג וענת מופקדי) 

 

בתנועת הצעירים כבר מסמנים את היעדים הבאים: הפסקת עבודתן של "סדרניות הצניעות", החזרת טקסי ההתאזרחות והעלייה לארץ של הסוכנות היהודית, הסרת המחיצות ברחבה העליונה והנמכת אלה שבינה לבין התחתונה, וכן ביטול השבילים הנפרדים לגברים ולנשים ברחבה העליונה.

 

רב הכותל רבינוביץ' מסר: כי "מעולם לא נדרשה הפרדה ברחבה העליונה בשעה שאין בה עצרת תפילה. שלטים על הפרדה מוצבים בעצרות תפילה גדולות או במעמדים של ברכת כהנים וכדומה. כל השלטים הוסרו

למעט אחד, שנותר משום מה על אחת המחיצות שנבנו לצורך עבודות בנייה. לשלט הזה לא הייתה שום השלכה על החיים ברחבה העליונה וזאת יכול כל אחד להיווכח בפוקדו את הכותל המערבי.

 

"עד עתה הגורמים שמנסים להפוך את הכותל לאדמת מריבה, לא באו אלינו כדי לשוחח, להבין ולהעיר את תשומת ליבנו באשר למשמעות שלט זה, ולמען האמת לחוסר משמעותו. לאחר שהבנו כי משתמשים בשלט זה להטעות את הציבור ולפגוע באחדות הכותל המערבי לצרכים פוליטיים, הסרנו את השלט.

 

"ובנוגע לדגלים - אלו הוסרו בשעתו מהתרנים בגלל עבודות בנייה שבוצעו במקום. עכשיו הן הסתיימו, והדגלים שבו למקומם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכותל "מתחרד"?
צילום: רון פלד
מומלצים