שתף קטע נבחר

זירת הקניות

ועדה תקבע: האם בטוח לאכלס את עיר הבה"דים

מוסדות התיכנון החליטו לדחות את עמדת "אדם טבע ודין" ולאפשר להמשך בהיערכות להקמת עיר הבה"דים ליד רמת חובב ובתנאי שוועדת מעקב מיוחדת תפקח על איכות האוויר. אם שנה לפני האיכלוס המיועד של המחנה יהיו עדיין סיכונים בריאותיים - המהלך יידחה עד לטיפול במפגע

החלטה משמעותית שהתקבלה אתמול (ד') פורצת מבוי סתום שיאפשר למדינה להמשיך ולהערך להקמת עיר הבה"דים ליד מפעלי רמת חובב.

 

הוועדה המחוזית לתיכנון ובנייה בדרום החליטה להקים ועדת מעקב מיוחדת, שתעקוב אחר איכות האוויר באזור בו מיועדים לקום הבסיסים באופן רציף. ועדה זו תמליץ למוסדות התיכנון האם לאפשר מתן היתרי בנייה והאם לאפשר את איכלוס השטח בחיילים. נקבע כי לא יהיה איכלוס של השטח אלא אם שנה לפני מועד המיועד לאיכלוס איכות האויר תהיה ברמה המבטיחה את בריאות הציבור במרחק של 6 ק"מ מרמת חובב.

 

ניטור קבוע ורצוף

ההחלטה על הקמת ועדת המעקב באה לאחר שוועדת התיכנון המחוזית דנה בהתנגדויות עמותת "אדם טבע ודין" לתוכנית שהגיש משרד הביטחון. ועדת המעקב, שתחל לפעול עם כניסת התוכנית לתוקף, תורכב מנציגים של מוסדות התיכנון, המשרד להגנת הסביבה, מערכת הביטחון, משרד הבריאות, המועצה התעשייתית רמת חובב והמועצה האזורית רמת הנגב.

 

עוד על המאבק סביב עיר הבה"דים:

 

על פי ההחלטה, ועדת המעקב תקבל נתונים באופן שוטף אודות המטרדים והסיכונים הנובעים מאזור התעשייה רמת חובב - נתונים אותם מחוייבים המפעלים למסור. כאמור, ועדת המעקב תמליץ למוסדות התיכנון האם לאכלס את המחנה, בתנאי שאיכות האוויר עומדת בתקן (ערכי ייחוס של מזהמים כפי שנקבעו על ידי "ועדת אלמוג"). ועדת המעקב תמשיך לעקוב אחר הנתונים גם לאחר האיכלוס, כדי לוודא שאין שינויים וחריגות באיכות האוויר כתוצאה מפעילות המפעלים.

 

על פי ההחלטה, אם איכות האוויר לא תעמוד בתקן, יידרשו אישורים מיוחדים מהמשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות שיעידו כי אין סכנה בריאותית בהימצאות בשטח ואין סטיה מערכי "ועדת אלמוג".

 

כמו כן הוחלט כי תנאי לאיכלוס המחנה יהיה גיבוש נוהל חירום, והתראה בעת אירוע חומרים מסוכנים באזור התעשייה. מדובר בלקח שנלמד לאחר שבעת אירוע חומר מסוכן התברר שאין נוהל התראה מסודר, ויש קושי למסור הודעות והנחיות לתושבים הבדואים שמתגוררים באזור.

 

העברת הבסיסים - אינטרס לאומי מובהק 

משמעות ההחלטה היא כי נדחתה בקשת "אדם טבע ודין" לעכב את המשך הקמת עיר הבה"דים עד אשר יתברר כי כבר כעת ישנה עמידה בכל יעדי התוכנית בתחום איכות האוויר, והפחתת פליטות המזהמים מהמפעלים.

 

האינדקס הירוק

ילדים ירוקים

ילדים ירוקים

מתנה ירוקה

מתנה ירוקה

טיפוח אורגני

טיפוח אורגני

משלוחים אורגניים

משלוחים אורגניים

תיירות אקולוגית

תיירות אקולוגית

גינה אורגנית

גינה אורגנית

הוועדה המחוזית ציינה כי היא דוחה את ההתנגדות בשל האינטרס הציבורי המובהק שבאישור התוכנית ובקידומה. "העברת מחנות צה"ל לנגב הינה מטרה לאומית ממדרגה ראשונה, אשר תביא לפיתוח הנגב ותהווה זרז להסרת המפגעים מאזור התעשייה רמת חובב לטובת האזור כולו, והאוכלוסיה המצויה בו לרבות בשטח מטרופולין באר שבע כולו", נכתב בהחלטה.

 

הוועדה ציינה כי השתכנעה כי מנגנון הפיקוח והאכיפה שגובש והוכנס לתוכנית, כדי להפחית את פליטות המזהמים ממפעלי רמת חובב, הוא משמעותי ויעיל, מתבצע על ידי - ובפיקוח - המשרדים הממשלתיים הרלוונטיים.

 

עו"ד ציפי איסר-איציק, מנכ"ל "אדם טבע ודין", אמרה בתגובה: "מדובר בהחלטה חשובה המעידה על הכרה בקיומם של המטרדים הסביבתיים עליהם התרענו, ובסיכונים שהם יוצרים לבריאות הציבור. ההחלטה אמנם מנסה לתת מענה לסיכונים אלה בתוך מסמכי התוכנית, וזה בהחלט צעד ראוי. עם זאת, יש לבחון אם הוועדה הינה בעלת סמכויות אופרטיביות להבטיח את המטרות שלשמן הוקמה, ובהתאם למסקנות נשקול את המשך צעדינו".

 

מועצת רמת חובב: אנו עומדים בתקנים

בתוך כך, פרסמה המועצה התעשייתית רמת חובב נתונים אודות פליטות מזהמים בשנה האחרונה ובעשור השנים האחרון. מהנתונים עולה כי מתוך 119 בדיקות פתע בארובות המפעלים בשנים 2008-2009 נמצאו שמונה חריגות, שטופלו בהתאם.

 

בעשור האחרון, טוענים במועצה, ממצאי הניטור מצביעים על הפחתה של מעל 90 אחוז בריכוזי המזהמים, ירידה של 24 אחוז בסך כל התלונות בגין מטרדים, ירידה של 45 אחוז במספר מטרדי הריח שמקורן ברמת חובב ועמידה של מעל 98 אחוז מהזמן בערכי "וועדת אלמוג" בתחנות הניטור בישובים הסמוכים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה של עיר הבה"דים. ארכיון
מומלצים