שתף קטע נבחר

נתניהו קיים "שיחות ריכוך" עם בגין ויעלון

ראש הממשלה מעריך כי ההחלטה על הקפאת הבנייה תעבור בלי לחולל מהומה בליכוד. השרים גלעד ארדן ויולי אדלשטיין כבר הודיעו שיתנגדו. גם הח"כים לוין, דנון וחוטובלי יתנגדו

הקבינט עדיין מכונס לישיבה מכרעת על הקפאת הבנייה בהתנחלויות ל-10 חודשים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קיים באחרונה שיחות "ריכוך" עם הסמנים הימניים בממשלתו - בני בגין, משה (בוגי) יעלון וכן עם השר סילבן שלום, שהתבטא בעבר נגד ההקפאה. בשיחות סגורות העריך נתניהו שלא צפויה לו התנגדות משמעותית בליכוד.

 

ראש הממשלה מאמין כי המהלך של ההקפאה יעורר אמנם זעם בקרב המתנחלים, אולם לא ייווצר מומנטום פוליטי מסוכן שיגרור לתוכו גם שרים משמעותיים במפלגתו. שרים המקורבים לנתניהו הסבירו כי "ההקפאה נועדה לרצות האמריקנים. המהלך קשור ליחסים בינינו ובינם. נתניהו הבהיר לאובמה שזה מה שהוא מתכנן. אם הפלסטינים ידחו המהלך, אף אחד לא יוכל לבוא בטענות לישראל ונתניהו".

 

שרים בליכוד, בהם השר גלעד ארדן ויולי אדלשטיין, מתכוונים להתנגד להקפאה ולהצביע נגדה בממשלה. אדלשטיין עדיין לא גיבש החלטה כיצד ייאבק בהחלטה, וגם הוא הודה בשיחות סגורות שאין בידיו את הכוח הפוליטי למנוע את ההקפאה. לא ברור עדיין כיצד יצביע סילבן שלום, בעיקר לנוכח התבטאויותיו בעבר.

 

בקבינט עצמו התנהל דיון ער. נראה כי השר לנדאו יצביע נגד. בני בגין דיבר בעד. השר בנימין בן אליעזר נשא חריף בעד: "אני מברך את ראש הממשלה. לפעמים אני חושב שאני בין אנשים הזויים שחושבים שנבנה עכשיו בארץ ישראל השלמה. לא כך הדבר. יוצאים למשא ומתן מדיני כדי לגמור עסקה ולהתכנס לשתי מדינות".

 

אבל לא הכל שקט בגזרת הליכוד. הערב יתכנסו ראשי המתנחלים בגבעת זאת לכנס חירום שבו ישתתפו חברי הכנסת מהליכוד דני דנון וציפי חוטובלי, ואולי גם ח"כים נוספים, כדי להתבטא נגד מהלך ההקפאה. ח"כ יריב לוין (ליכוד) אמר כי "מדובר בצעד אנטי-יהודי ואנטי-ציוני שדגל שחור מתנוסס מעליו. מתקבל הרושם שבישראל בוצעה רפורמה בשיטת הממשל, מבלי שידענו, ועברנו למשטר נשיאותי שבו הנשיא אובמה הוא הקובע את מדיניות הממשלה. אני מחויב לדרך הליכוד, דרך של בניה והתיישבות ולא אסטה מדרך זו".

 

ח"כ מירי רגב: "דווקא ממשלת הליכוד היא זו שפוגעת בהתיישבות היהודית ביו"ש אותה חרתה על דגלה. ההחלטה האומללה של הממשלה היא טעות אסטרטגית שתפגע במדינה בכלל ובליכוד בפרט. לעם היהודי זכות היסטורית על ארץ ישראל".

 

ח"כ רונית תירוש: קדימה לא תוכל להישאר אדישה  

נתניהו מקדם את הקפאת הבנייה בצוותא עם בן-זוגו הפוליטי, שר הביטחון, אהוד ברק. ברק עצמו אמר בישיבת הקבינט כי "הקפאת הבנייה ביש"ע היא צעד של לקיחת אחריות, מנהיגות ושיקול דעת. מטרתה להשאיר חלון פתוח לחידוש המו"מ עם הפלסטינים. ישראל היא חזקה ומרתיעה, אך הזמן לא פועל בהכרח לטובתנו, וחיוני לנוע אל פתרון שתי מדינות לשני עמים - בהסכם. כל החלופות האחרות גרועות יותר".

 

במערכת הפוליטית כבר מגיבים למהלך הדרמטי. ח"כ רונית תירוש מקדימה אמרה: "קדימה לא תוכל להיות אדישה לצעד האמיץ שמקדם ראש הממשלה, הצעד מהווה אחת מאבני היסוד של קדימה וחובה עלינו לברך אותו על כך".

 

ח"כ דניאל בן סימון מהעבודה: "אני מברך על ההחלטה. זו ההחלטה הכי חשובה שהתקבלה בעניין ההתנחלויות מאז 1993. ההחלטה מהווה צעד ראשון בשטח". בתשובה לשאלה האם הדבר יעכב את הצטרפותו למורדי העבודה, אמר: "התניתי את הקמת התנועה החדשה במה שקורה בשטח וכרגע קורה משהו מאוד חשוב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסע שכנועים. נתניהו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים