שתף קטע נבחר

ארה"ב: מקווים שההקפאה תוביל למשא-ומתן

נתניהו זימן מסיבת עיתונאים ל-19:30, בה יודיע על הקפאת הבנייה בהתנחלויות ל-10 חודשים. גם מחלקת המדינה בארה"ב זימנה בהתרעה קצרה כתבים להודעה מטעם השליח מיטשל. גורם רשמי בממשל: "לא ויתרנו על הדרישה להקפאה מוחלטת"

הודעות מקבילות על החלטת ממשלת ישראל להקפיא את הבנייה בהתנחלויות יפורסמו הערב (יום ד') בישראל ובארה"ב. בשעה 19:30 יכנס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מסיבת עיתונאים בלשכתו. גם השליח המיוחד למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, ימסור הצהרה לתקשורת.

 

בממשל אובמה מקווים ליצור מומנטום בעקבות ההודעה הצפויה של ראש הממשלה נתניהו על הקפאת הבניה בהתנחלויות, כדי לדרבן את הפלסטינים להודיע על חידוש השיחות.

 גורם רשמי בוושינגטון, שדיבר בעילום שם, מסר לסוכנות הידיעות AFP כי הוא מקווה שהקפאת הבנייה תגרום לחידוש התהליך המדיני.  

 

מחלקת המדינה האמריקנית זימנה תוך התרעה קצרה את הכתבים כדי למסור הודעה מטעמו של השליח מיטשל על ההתפתחויות. גורם אמריקני רשמי אמר כי הממשל האמריקני "לא שינה" את עמדתו בעניין הצורך בהקפאת בנייה מוחלטת בגדה המערבית ובמזרח ירושלים.

 

בזירה הפנימית עוד נכונה לנתניהו אופוזיציה, גם בתוך ממשלתו. סימנים לכך נראו כבר בישיבת הקבינט. שרי ש"ס נעדרו מהישיבה. יו"ר ש"ס, השר אלי ישי, אמר: "לא נוכל להסכים להקפאת בנייה ולו של יום אחד. מהלך זה לא ייחזק אף אחד אלא ייצור מצג של חולשה". יו"ר הבית היהודי, שר המדע דניאל הרשקוביץ, דרש להתנות כל החלטה כזו בהחלטת ממשלה. "על ממשלת ימין לא לחנוק את ההתנחלויות - אלא לסייע להן".

 

גם בתוך מפלגתו שלו, צפוי לנתניהו קרב. השר גלעד ארדן כבר הודיע שיתנגד בממשלה. הערב יתכנסו ראשי המתנחלים בגבעת זאת לכנס חירום שבו ישתתפו חברי הכנסת מהליכוד דני דנון וציפי חוטובלי, ואולי גם ח"כים נוספים, כדי להתבטא נגד מהלך ההקפאה. ח"כ מירי רגב: "דווקא ממשלת הליכוד היא זו שפוגעת בהתיישבות היהודית ביו"ש אותה חרתה על דגלה. ההחלטה האומללה של הממשלה היא טעות אסטרטגית שתפגע במדינה בכלל ובליכוד בפרט. לעם היהודי זכות היסטורית על ארץ ישראל".

 

נתניהו קיים באחרונה שיחות "ריכוך" עם הסמנים הימניים בממשלתו - בני בגין ומשה (בוגי) יעלון וכן עם השר סילבן שלום, שהתבטא בעבר נגד ההקפאה. בשיחות סגורות העריך נתניהו שלא צפויה לו התנגדות משמעותית בליכוד

 

הפלסטינים, מנגד, מגלים אופטימיות. הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, אמר בימים האחרונים כי רק התפתחות מדינית משמעותית תגרום לו לחזור בו מהחלטתו שלא להתמודד פעם נוספת. הערב מסר יועצו, נביל אבו רודיינה, כי הרשות עדיין מתנה את החזרה למשא ומתן בהקפאה מלאה של ההתנחלויות. יחד עם זאת ברשות מעריכים כי הודעה מקבילה ישראלית-אמריקנית תאפשר לאבו מאזן להמשיך בתפקידו וכן להודיע בימים הקרובים על הסכמתו לשוב למשא ומתן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ואובמה. רוח חדשה?
צילום: פיט סאוזה, הבית הלבן
שר הביטחון ברק עם השלי האמריקני מיטשל
צילום: שחר עזרן
אלי ישי. "לא נוכל להסכים להקפאת בנייה ולו של יום אחד"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים