שתף קטע נבחר

Canon IXUS 200 IS: מגע קומפקטי

הקומפקטית החדשה של קאנון מציעה רבות כולל מסך מגע שימושי, אבל גם יקרה מאחיותיה. האם היא שווה את תוספת המחיר? בדקנו

ה- IXUS 200 היא מצלמה חדשה בסדרה הקומפקטית של קאנון. עיצובה שונה מעט מרוב המצלמות המוכרות מהסדרה, המצלמה מציעה רזולוציה מקסימלית של 12.1 מגה פיקסל, זום פי חמישה ומסך מגע רחב בגודל שלושה אינץ'.

 

מבנה ועיצוב

בדומה לשאר דגמי ה- IXUS של קאנון שבדקנו, כאשר אוחזים בדגם זה מיד מרגישים במבנה האיכותי והמוצק. גוף המצלמה עשוי פלסטיק קשיח דמוי מתכת, וסביב העדשה קיימת טבעת הנראית

מתכתית, אם כי גם היא עשויה פלסטיק.

 

ממדיה של ה- IXUS200 גדולים מעט משל דגמים אחרים בסדרה, למשל כמו ה-IXUS120 שיצאה באותו זמן לשוק. רוחבה הוא 99.9 מ"מ, גובהה 53.4 מ"מ ועוביה 22.9 מ"מ. משקלה ללא סוללה עומד על 130 גרם.

 

בחלקה העליון של המצלמה ניתן למצוא את מתג בורר מצבי הצילום, המאפשר מעבר בין המצב האוטומטי, מצב סצנות הצילום המוגדרות מראש ומצב צילום וידאו. בנוסף, כנהוג במצלמות הקומפקטיות של קאנון, השליטה על הזום נעשית בצורה נוחה על ידי טבעת המקיפה את לחצן הצילום.

 

בצידה האחורי של המצלמה, כמות הכפתורים די מצומצמת, בגלל מסך המגע, שדווקא מאפשר שליטה יעילה ונוחה בתפריטים. בצד זה ניתן למצוא כפתור מעבר לצפייה בתמונות, כפתור לתפריט הראשי וכפתור רב תכליתי עם גלגלת, המאפשר שליטה על מאפייני התמונה וגישה למאפייני הצילום השונים. קצוות הכפתור הם בעצם גלגלת משוננת, המאפשרת שיטוט מהיר בתפריטים, אותה מצאנו די יעילה.

 

 

עדשה וזום

 עדשת המצלמה הינה עדשת קאנון רחבה עם אורכי מוקד של 24 - 120 מ"מ (במונחי פילם 35 מ"מ), וזום של פי חמישה. מייצב התמונה של המצלמה הינו מייצב תמונה אופטי בעדשה, העדיף על אלקטרוני ועוזר לתמונות לצאת חדות במיוחד.

 

מפתח הצמצם רחב יחסית למצלמה קומפקטית ונע בין F/2.8-F/5.9, מה שמאפשר צילום טוב יותר בתנאים חשוכים. בתמונות מאקרו המרחק המינימלי למוקד מן העדשה הינו חמישה ס"מ, בצילום ממרחק קרוב יותר התמונה תצא מטושטשת, קצת חלש.

 

פונקציות ותפעול יומיומי

התפריטים ומצבי הצילום דומים לאלו שכבר ראינו בדגמים אחרים בסדרה. לחיצה על כפתור ה- Menu בגב המצלמה תוביל אל התפריט הראשי, בו ניתן לקבוע מגוון רחב למדי של הגדרות כלליות כגון:

אפשרויות פלאש, מייצב תמונה, בהירות מסך ושמירת קבצי התמונה.

 

כאשר בורר מצבי הצילום נמצא במצב אוטומטי, ניתן לשלוט רק על גודל ואיכות התמונה והפעלת הפלאש. בנוסף קיימים במצלמה 16 מצבי צילום מתוכנתים מראש ומצב צילום ידני.

 

המצב הידני אינו מאפשר שליטה על זמן פתיחת התריס או הצמצם, כמו שניתן ברוב מצלמות ה- IXUS, אך הוא מאפשר שליטה על בהירות התמונה, בעזרת סרגל תחנות קבועות מראש, ושליטה על רגישות ואיזון הלבן. למקרה שיש צורך בצילום בחשיפה ארוכה, קיים מצב צילום מיוחד לחשיפות שכאלה, שם ניתן לקבוע זמן חשיפה הנע בין שניה אחת ועד 15 שניות.

 

השיטוט בתפריטים נוח מאוד, אינטואיטיבי וניתן לביצוע בשלוש צורות: על ידי סיבוב הגלגלת המשוננת שעל הכפתור הרב תכליתי שבגב במצלמה, על ידי לחיצה על אותו כפתור או על ידי לחיצה על מסך המגע.

 

גם בדגם זה ניתן למצוא מספר תכונות ואפקטים מיוחדים, כמו מצב צילום המבודד צבע אחד נבחר ואת השאר מראה בשחור לבן. במצב הצילום העצמי (טיימר) ניתן לקבוע ספירה לאחור ממגוון רחב מאוד של זמנים בין שניה אחת לשלושים שניות, או לחילופין צילום אוטומטי כאשר המצלמה מזהה פנים בתמונה. ניתן למצוא במצלמה גם מערכת המזהה מצמוץ עפעפיים ודוחה מעט את הצילום, כדי למנוע עיניים עצומות.

 

תצוגה

מסך המצלמה הינו מסך בתצורה רחבה וגודל של 3 אינץ'. מדובר במסך מגע רזיסטיבי (מופעל על ידי לחיצה בניגוד לקפסטיבי המופעל בנגיעה קלה) בעל יכולת תצוגה של 230,000 נקודות, המכסה 100

אחוז מהתחום הנראה לעדשה.

 

בשוק עדיין אין מגוון רחב של מצלמות עם מסך מגע. יתרון מסך המגע בא לידי ביטוי בקביעת איזור המיקוד של העדשה, שיטוט בתפריטים והגדרות הצילום. כאשר המצלמה במצב צילום כלשהו, לחיצה על נקודה מסויימת במסך תביא לשם את ריבוע המיקוד המוכר, והמצלמה תנסה לחדד את אותו איזור. בצורה זו ניתן ליצור תמונות משופרות ובעלות אופי אומנותי בקלות.

 

ביצועי מסך המגע תחת אור שמש ישיר אינם מהמשובחים, וקיימת השתקפות די חזקה תחת אור שמש ישיר.

 

זמני תגובה

- הזמן בין ההפעלה ועד מוכנות לצילום מדדנו 1.2 שניות - זמן לא רע. מרווח הזמן בין תמונה לתמונה עומד על ממוצע של שלוש שניות לצילום עם פלאש, וממוצע של- 2.7 שניות ללא פלאש. הזמן שעובר בין הלחיצה ועד שמירה, מה שמכונה Shutter Lag עומד על 0.36 שניות.

 

איכות תמונה

התמונות ב-IXUS 200, יוצאות חדות באופן מרשים למצלמה קומפקטית. בתמונות מתקבלים צבעים חיים ותואמים בצורה טובה את המציאות. קיימות במצלמה הגדרות צבע רבות, וניתן אף להעשיר את התמונות, כך שהצבעים יראו אפילו חיים יותר.

 

תמונות המאקרו יצאו גם הן בצורה חדה וטובה, עם צבעים עשירים.

 

מבחינת הרעש המצלמה עושה עבודה מצויינת. בהגדרה ידנית של הרגישות ניתן לקבוע אותה על ISO 80 והלאה בקפיצות הרגילות עד ISO 1600. במצב הצילום האוטומטי הרגישות יכולה להקבע על ידי המצלמה גם בתחנות ביניים כמו ISO125 ו- ISO 160 - יפה.

 

ברגישות עד ISO 400 לא מורגש כלל רעש. ב- ISO 800 מתחיל להופיע רעש אם כי בצורה מעטה, ואפילו ב-ISO 1600 רמת הרעש עדיין ברמה סבירה למדי. על מנת לצלם ברגישות גבוהה של ISO 3200 יש צורך לבחור במצב הצילום המיועד לכך, אך שם רמת הרעש כבר חזקה.

 

 

צילום: tigo

 

 

 

וידאו

צילום וידאו באיכות HD הפך כבר לתכונה כמעט סטנדרטית בכל מצלמה היוצאת כיום לשוק, וקיים גם ב-IXUS 200 המצלמת ברזולוציה של 1280x720 פיקסלים. צילום HD מאפשר איחסון קטע וידאו באורך משוער של 10 דקות על גבי כרטיס זכרון של שני גיגהבייט. לשם צילום קטעים ארוכים יותר ניתן לצלם גם ברזולוציות נמוכות יותר של 640x480 ו- 320x240 פיקסלים. כל אופציות הצילום נעשות בקצב של 30 פריימים לשניה.

 

איכות הצילום בווידאו טובה מאוד, ומאפשרת הפעלה של אפקט הפרדת הצבע שהזכרנו קודם, וכן של אפקט החלפה של צבע אחד באחר לפי בחירת המשתמש. התאכזבנו לגלות שהזום אינו אופטי בצילום וידאו מה שמפחית מאיכות הצילום.

 

בנוסף, במצלמה קיים שקע חיבור HDMI Mini לצפייה ישירה על גבי מסך HD.

 

 

זיכרון וסוללה

ה-IXUS 200 תומכת בכרטיסי זכרון SD ו- SDHC הסטנדרטיים. על גבי כרטיס זכרון של שני ג"ב ניתן לאחסן בין 550 ל- 650 תמונות. סוללת המצלמה היא סוללת ליתיום ייעודית, שאורך החיים שלה אמור להספיק לצילום 240 תמונות על פי הצהרת היצרן. בבדיקה שלנו הצלחנו לצלם מעט מעל 240 תמונות, ומספר קטעי וידאו קצרים (לא באיכות HD) לפני שהסוללה התרוקנה. הטענת הסוללה נעשית על ידי מטען סוללה נפרד.

 

סיכום

הקנון IXUS 200 (הנקראת בצפון אמריקה PowerShot SD980 IS ) היא מצלמה איכותית מאוד, המספקת תמונות מצוינות, שימוש נוח ומבנה איכותי. מחירה גבוה יחסית לאחיותיה בסדרה, והיא תתאים למי שמחפש מצלמה קומפקטית ואיכותית במיוחד, ומוכן לשלם על כך תוספת מחיר. לאלו שלא חייבים את מסך המגע, מומלץ לנסות דגמים אחרים יקרים פחות מסדרת ה- IXUS של קאנון.

 

Canon IXUS 200 

ציון:


 

יתרונות: איכות תמונה מעולה, מסך מגע, עדשה רחבה, מבנה איכותי, חיבור Mini HDMI

חסרונות: אין שליטה ידנית רחבה, יקרה

שורה תחתונה: קומפקטית משובחת - אך יקרה במקצת.

 

מחיר מומלץ לצרכן: 1,600 ש"ח

 

מפרט טכני מקוצר

רזולוציה: 12.1 מגה פיקסל

עדשה: 4.3(W) - 21.5(T) mm f/2.8-f/5.9 (35mm equivalent: 24(W) - 120(T) mm)

מסך: מסך LCD שלושה אינץ', 230,000 פיקסלים

מפתח צמצם: f/2.8 (W) - f/5.9 (T)

אחסון: SD/SDHC

סוללה: ליתיום יון נטענת

ממדים: רוחב 99.9 מ"מ, גובה 53.4 מ"מ ועומק 22.9 מ"מ

משקל: 130 גרם  

 

לדף המוצר באתר היצרן

 

לכל הסקירות בזמן ynet

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים