שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מחלקים צווי הקפאה; ראש מועצת בית אל קרע הצו

  הקפאת ההתנחלויות נכנסת לפסים מעשיים: גיחת צילום מטעם משרד הביטחון תיעדה את מצב הבנייה בכל ההתנחלויות, ובמקביל החלו קציני המינהל האזרחי לחלק צווי הקפאת בנייה לכל ראשי המועצות. "אני לא מכבד את הצו הזה", אמר ראש מועצת בית אל משה רוזנבוים. "אותי לא יגרשו מהבית"

  לא מבזבזים זמן - ההקפאה נכנסת לשלבי ביצוע. פחות מיומיים מאז החלטת הקבינט על הקפאת הבנייה בהתנחלויות למשך עשרה חודשים, החלו היום (ו') קציני המינהל האזרחי לחלק לראשי המועצות בשטחים צווים המורה על ההפסקה של הוצאת היתרי בנייה חדשים, שעליו חתם אמש אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי. בד בבד, נערכה הבוקר גיחת צילום אווירית מטעם משרד הביטחון, שבמסגרתה תועד מצב הבנייה בכל ההתנחלויות נכון להיום, כדי לאפשר מעקב מעתה והלאה אחר הפרות בנייה.

   

  המתנחלים, בלשון המעטה, אינם עוברים לסדר היום על חלוקת צווי ההקפאה. כשהגיעו נציגי המינהל האזרחי להתנחלות בית-אל הסמוכה לרמאללה, אף נרשם רגע דרמטי:

  ראש המועצה המקומית, משה רוזנבוים, קרע את הצו לנגד עיני הנציגה שמסרה לו אותו. "אני לא מכבד את הצו הזה", אמר. "אותי לא יגרשו מהבית. לי לא יגידו להקפיא את הבנייה ביישוב שלי".

   

  עד כניסת השבת, קיבלו שבעה ראשי רשויות את הצווים לידם, ועם שבעה נוספים נוצר קשר בטלפון. היו מקרים נוספים שבהם סירבו ראשי מועצות לשתף פעולה. ראש מועצת בית אריה, עמו יצר המינהל קשר טלפוני, הודיע כי הוא אינו מעוניין לקבל את נציגי המינהל ואת הצו שברשותם, משום שלטענתו הוא אינו חוקי. 

   

  מהמינהל האזרחי נמסר כי אנשיו הספיקו לחלק הבוקר צווים לראשי המועצות גוש עציון, ביתר עלית, מעלה אדומים, הר אדר, קדומים, עמנואל ובית אל. עם יתר המועצות - בהן בנימין, מודיעין עלית, אפרת, הר חברון ונוספות, תואם טלפונית להגעה במוצאי שבת או ביום ראשון בבוקר. במינהל מתכוונים לסיים את חלוקת הצווים עד ליום ראשון בבוקר.

   

  על פי הצו, נלקחת מראשי הרשויות הסמכות לאשר בנייה בשטח המועצות. כמו כן, הודיע המינהל על ביטול אישורים קודמים לבנייה, למעט מקומות שבהם כבר יצקו יסודות למבנים.

   המשמעות - אלפי יחידות דיור שכבר ניתנו להן אישורים אולם טרם נוצקו להן יסודות - בטלות.

   

  הצווים אינם כוללים כ-3,000 מבנים ברחבי השטחים שכבר יש להם יסודות, ובבנייתם ימשיכו. נוסף על כך, בהתאם להחלטת הקבינט, תימשך גם בנייתם של מבני ציבור מסוימים בהתנחלויות - ולשם כך יינתנו אישורים מיוחדים מראש המינהל האזרחי, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי.

   

  בהכנת הידיעה השתתפו חנן גרינברג, רוני סופר ואפרת וייס
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים