שתף קטע נבחר

האם אפריקה ישראל בסכנת קריסה?

אפריקה פרסמה "הערת עסק חי", שאמור להזהיר מפני מצב שבו לא תוכל לשלם את חובותיה ותקרוס. האם באפריקה מתכוונים לכך ברצינות, או שזהו תרגיל טקטי לצרכי משא ומתן? אם זה תרגיל, מה הוא נועד להשיג? ואם אפריקה תתפרק, מה זה אומר לעובדים, לשוק הנדל"ן, למחזיקי האג"ח ולמשק כולו?

חברת אפריקה ישראל שבשליטת הטייקון לב לבייב, היא אחת החברות הגדולות ביותר במשק הישראלי. הקבוצה, הנסחרת בבורסה לניירות ערך בתל-אביב לפי שווי של כ-2.4 מיליארד שקלים, פרסמה אתמול (א') את דו"חותיה הכספיים - שחושפים הפסד אדיר של 389 מיליון שקלים, ואת צירוף המלים המאיים "הערת עסק חי". לא בכל יום מציגה חברה בסדר גודל כזה תוצאות כאלה והערה מהסוג הזה.

 

מהי הערת עסק חי? אם העסק חי, אז מה, בעצם, הבעיה, למה צריך להודיע על כך ומדוע זה כל-כך גרוע?

 

"הערת עסק חי", כמו "אזהרת רווח", היא ביטוי מבלבל: למעשה, היה צריך לקרוא להערה הזאת "הערת עסק מת" כמו ש"אזהרת רווח" הייתה בעצם צריכה להיות "אזהרת הפסד". הערת עסק חי היא קיצור של המשפט: "אנחנו מעירים כי קיים ספק לגבי אפשרות המשך קיומה של החברה כעסק חי".

 

זהו משפט כסת"ח של עורכי דין ורואי חשבון, שפירושו, בתרגום לעברית פשוטה: "אני חושש שהחברה שלי לא תוכל להחזיר את החובות שלה ותיסגר", או, במלים פשוטות עוד יותר, אם המצב לא ישתפר, הלך עלינו.

 

האם באמת יש חשש לקיומה של אפריקה ישראל? 

 

תלוי את מי שואלים. אם שואלים את עורך הדין גיא גיסין, המייצג את מחזיקי איגרות החוב של אפריקה ישראל מסדרה ט', התשובה היא שלילית. גיסין טוען בתוקף שאפריקה היא חברה בריאה וחזקה עם נכסים עצומים, ושאם היא אינה יכולה להחזיר את חובותיה היא יכולה למכור את הנכסים ולממן את החובות, ומספיק שתמכור את חלקם.

 

מי זה הגיא גיסין הזה, ולמה זה כל כך חשוב מה חושבים בעלי אחת מסדרות האג"ח?

 

אג"ח ט' היא איגרת חוב שמועד פירעונה כבר עבר בתחילת נובמבר, כלומר, אפריקה חייבת למחזיקי האג"ח מסדרה ט' כסף שמועד התשלום שלו חלף. מחזיקי אג"ח ט' הפכו לנושים שלה - והם גם מיהרו לפתוח בהליכים משפטיים, באמצעות ידידינו גיסין, כדי לקבל את כספם. אפריקה ניסתה להגיע עם בעלי כל סדרות האג"ח שלה להסדר לדחיית החוב, אבל מחזיקי אג"ח ט' - כמה "מפתיע" - סירבו להצעה. אפריקה פרסמה את הערת העסק החי כתגובה ישירה לסירובם של בעלי אג"ח ט', וגם הבנקים, לקבל את ההסדר שהציעה.

 

אבל אם שואלים את לבייב אם יש חשש אמיתי שהחברה תקרוס, מה הוא אומר?

 

אחת הבעיות היא שלבייב לא מדבר, לא עם הנושים ולא עם התקשורת. עורכי הדין ורואי החשבון של לבייב הם אלה שכתבו את הערת העסק החי, אז לכאורה, הוא אמור לעמוד מאחוריה ולחשוש לגורלה של החברה. אבל ההערכה הרווחת בשוק ההון היא שלא מדובר באזהרה אמיתית מקריסה אלא במה שמכונה: "תחזיקו אותי": מחזיקי אג"ח ט' פנו לבית המשפט וטענו שאפריקה יכולה לשלם להם לאלתר, ואפריקה הייתה צריכה לטעון את ההיפך ולהסביר למה אינה יכולה לעשות זאת.

 

כלומר, הם לא מתכוונים לכך? חברה כל כך גדולה וחשובה פרסמה אזהרה פיקטיבית מפני קריסתה-שלה?

 

לא, זוהי אינה אזהרה פיקטיבית אלא אזהרה מותנית. משמעות האזהרה היא שאם הסדר החוב לא יאושר על ידי כל הגורמים - בנקים ובעלי אג"ח - אפריקה עלולה לקרוס.

 

וזה נכון?

 

חברה מסחרית אינה יכולה להמשיך להתקיים אם התחייבויותיה גדולות מנכסיה. השאלה היא, מה ערכם הכולל של הנכסים של אפריקה, ומה ערך התחייבויותיה? אפריקה היא חברה ציבורית שנסחרת בבורסה וחייבת לדווח על כך, אבל יש לה חברות-בת שהיקף נכסיהן וחובותיהן אינו ידוע לציבור. ערך הנכסים גם משתנה כל הזמן, בגלל התנאים ההפכפכים בשוק. מכירה מיידית ובהולה של הנכסים עלולה להוריד את ערכם, כך שקשה לחשב גם את ערכם של הנכסים הגלויים.

 

האם הדו"חות הגרועים שאפריקה פרסמה לרבעון השני מחמירים את המצב?

 

כן, אם כי לא באופן דרמטי. היקף נכסי אפריקה מגיע למיליארדי דולרים, וכך גם היקף חובותיה, ואילו ההפסד מסתכם בפחות מחצי מיליארד שקל. ועדיין, כשחברה נמצאת גם כך בסכנת פירוק, הפסד כזה מחמיר את מצבה. אגב, אם לחברה כלשהי שנמצאת בקשיים היה רואה חשבון נכלולי ובעל אופי קרימינלי, הייתי ממליץ לו לשחק עם המספרים כך שההפסדים יתפרסמו דווקא בתקופה שבה בעלי החוב דורשים את הכסף - אבל הדברים אינם מכוונים, כמובן, לאפריקה ישראל עצמה, אלא באופן כללי.

 

למה כל זה צריך לעניין את מחזיקי האג"ח? אפריקה חייבת להם כסף. למה שהיא לא תחזיר וזהו, גם אם אפריקה תתפרק?

 

זה נכון, אבל גם להם לא כדאי שהיא תתפרק אלא שתבצע מכירה מבוקרת והדרגתית של נכסים מבלי ללכת לפירוק, ותשתמש בכסף לתשלום החוב. 

 

אם אפריקה תיענה לבעלי אג"ח ט' ותשלם להם הכל מיד, או שהם יתפשרו ויסכימו לקבל את הסדר החוב, או גרסה משופרת שלו, המשבר יסתיים?

 

לא, כיוון שלבייב חייב מיליארדים גם לבנקים, ומרבית המניות שלו משועבדות לבנק כזה או אחר. עד כה, הבנקים, לא הגיעו עם אפריקה ובעלי האג"ח להסדר שמקובל על כולם, וזאת, גם אם מתעלמים מסדרה ט'. לבייב מפנה את ה"תחזיקו אותי" שלו לא רק למחזיקי אג"ח ט', אלא גם לבנקים, ואומר להם - אם לא תתפשרו, אאלץ ללכת לפירוק.

 

במקרה שאפריקה תפורק, האם בעלי החוב יקבלו את כל המגיע להם?

 

זה כבר תלוי בשאלה אם לאפריקה יש מספיק נכסים. כשחברה נכנסת לפירוק, ממונה לה כונס נכסים, שמוכר את נכסיה ומחלק את הכסף לנושים. ברוב המקרים, בעלי החוב מקבלים את רובו, אבל לא את כולו. לבנקים יש במקרה כזה עדיפות על נושים אחרים. והבעיה העיקרית - תהליך כזה אורך זמן רב והנושים יקבלו את הכסף בעוד שנים.

 

מה יקרה אם בעלי האג"ח לא יקבלו חלק מהמגיע להם? האם הפנסיה שלנו תיפגע?

 

לא בצורה משמעותית. אפריקה היא חלק קטן מתיק ההשקעות הפנסיוני שלנו, ובכל מקרה, לא מדובר על כל חובותיה של אפריקה אלא רק על חלקם. אבל זה רעיון מקומם. רוצה לתרום פרומיל מהפנסיה שלך ללב לבייב ולשכר מנהלי אפריקה ישראל? אני מעדיף לשמור אותה לעצמי.

 

אפריקה ישראל היא חברה גדולה, ואם היא תתפרק אלפי עובדים עלולים לאבד את מטה לחמם, לא?

 

ממש לא. אפריקה היא חברת אחזקות שמחזיקה כמה משרדים ומעסיקה בארץ פחות ממאה עובדים. כל אחד מהם שקוק למשרתו וחבל שיאבד את פרנסתו, אבל זה לא בדיוק איום קיומי על החברה הישראלית.

 

אבל חברות הבנות של אפריקה מעסיקות אלפי עובדים.

 

זה נכון, אבל החברות-הבנות בישראל - גם חברות הנדל"ן וגם חברות התעשייה כמו נגב קרמיקה, הן חברות יציבות שאין סכנה לקיומן. אם אפריקה תתפרק, הן יימכרו לטייקון אחר וימשיכו להתקיים בבעלות החדשה. ייתכן שיאלצו לבצע פיטורי התייעלות, או, חלילה, לקצץ בשכר המנהלים, אבל לא יותר מזה. ייתכן שבין החברות שאפריקה מחזיקה בחו"ל יש חברות לא יציבות שפירוק הקבוצה כולה יביא לפירוקן - אבל אלה צרות של הגויים מעבר לים.

 

אבל אם מספר חברות גדולות ימכרו בבת אחת במחירי מציאה, עלול להיות לכך אפקט מתגלגל על המשק כולו! תראה מה קרה בדובאי.

 

נכון, ולכן פירוק אפריקה הוא אפשרות מסוכנת. אבל כמעט בטוח שזה לא יקרה, משום שפירוק חברה בישראל כרוך בהחלטת בית המשפט, או, ליתר דיוק, של השופטת ורדה אלשייך, המומחית של בית המשפט המחוזי בתל-אביב לפירוקים. קשה להאמין שאלשייך תקבל החלטה כה מסוכנת, וסביר שתעדיף לאשר את הסדר פריסת החובות ולכפות אותו על בעלי אג"ח ט' הסוררים ועל הבנקים, או להורות לאפריקה לשלם להם את הכסף לאלתר, ולבצע מכירה מבוקרת, מוגבלת והדרגתית של נכסים וחברות-בת למימון ההחזר.

 

ואם, בכל זאת, אלשייך או שופט אחר יחליטו על פירוק, מה יהא על שוק הנדל"ן הישראלי?

 

אפריקה עוסקת בעיקר בנדל"ן, ולמכירת חברות הבנות שלה - דניה סיבוס, אפריקה נכסים ואפריקה מגורים - עלולה להיות השפעה דרמטית על השוק. זה אומר שכל הפרוייקטים של החברות הללו עומדים למכירה, כנראה במחיר הפסד, וזה אומר - טלטלה קשה, אם לא קריסה, של שוק הנדל"ן המקומי.

 

אז מחירי הדירות ירדו, לא? זה נשמע מצויין.

 

לא כל כך. הפסקת עליית מחירי הדירות, או ירידה הדרגתית ומבוקרת שלהם, תועיל להרבה זוגות צעירים, אבל קריסה פתאומית אינה מועילה לאזרח הקטן. היא עלולה לגרום לקריסתם של קבלני משנה, לעצור פרוייקטים קיימים באמצע ולהשאיר את הדיירים באוויר, וליצור פאניקה בכל המשק. זה בדיוק התסריט שממנו כולם חוששים, ולבייב מעוניין שנחשוש ממנו - כדי שבית המשפט ומחזיקי האג"ח יוותרו לו.

 

אפריקה אמורה לסלול את הרכבת הקלה בגוש דן. עד שהמשבר בחברה לא ייפתר, לא יסללו אותה.

 

זה כבר תלוי במדינה. בפריס בנו לפני מספר שנים רכבת תחתית חדשה תוך פחות משנה, בהשקעה ישירה של המדינה. אם ממשלת ישראל תתעשת ותחליט להלאים את הפרוייקט, היא תוכל להמשיך בו בלי תלות באפריקה. עד אז, הרכבת תמשיך לנסוע לשום-מקום.

 

לבייב הוא מיליארדר. יש לו ארמון בלונדון וחברת יהלומים ענקית. למה שהוא לא יפתח את הכיס ויפתור את הבעיה בעצמו?

 

ראשית, לבייב עצמו התחייב מרצונו לשלם לבעלי החוב מאות מיליוני שקלים מהונו האישי בהסדר שהציע. שנית, גם אם הוא ימכור את כל נכסיו האישיים, זה לא יספיק לשלם את כל החובות. ושלישית - לגבי היהלומים - סביר להניח שהוא יצטרך למכור הרבה מהם כדי לממן את הזרמת הכספים, אבל אם הוא יציע את כולם למכירה - מחירי היהלומים יצנחו ושוק היהלומים המקומי והעולמי יזדעזע, וגם זה לא כדאי.

 

ומדוע שהמדינה לא תתערב ותסייע לפתרון המשבר?

 

כי אין שום הצדקה לכך. לבייב לא ביקש את עזרת המדינה אלא "רק" את עזרת בעלי האג"ח, וגם אם הם לא יסכימו לוותר לו, הוא יכול להחזיר להם את החוב.

 

אני כבר מבולבל... מה השורה התחתונה: אפריקה ישראל תתפרק או לא?

 

ניתן להניח בזהירות שהיא לא תתפרק. נראה שאם היא תתפרק, זה יפתיע את כל הנוגעים בדבר, גם את לבייב וגם את הנושים. זה יקרה רק במקרה שתהיה הסלמה בוויכוח ביניהם והעניינים יצאו משליטתם. כרגע, כולם מדברים על פירוק אבל אף אחד לא מתכוון לכך ברצינות. מה שמעניין את כולם הוא, כרגיל - מי ימצמץ ראשון.


פורסם לראשונה 29/11/2009 18:57

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
לב לבייב: "תחזיקו אותי שאני לא אפול"
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים