שתף קטע נבחר

בלינקוב: צריך להוריד את הכובע בפני לבייב ועופר

בראיון ראשון מאז התפטר מתפקידו כממונה על התקציבים באוצר מברך רם בלינקוב את הטייקונים על כך שהכניסו את היד לכיס במסגרת הסדרי החוב ללא סיוע מהמדינה. עם זאת הוא מבהיר: "לא עזבתי את האוצר כדי להיות שכיר של מישהו"

"האופנה של לעלות על בעלי ההון שהתחילה באופן בולט בצים והמשיכה באפריקה היא לא ראויה", אומר רם בלינקוב, לשעבר הממונה על התקציבים במשרד האוצר בראיון ל"כלכליסט". "צריך להוריד את הכובע בפני עידן עופר ולב לבייב על ההזרמות הגדולות של הכספים לחברות הציבוריות שבשליטתם", הוא אומר.

 

 

הדברים מפתיעים. בעיצומו של המשבר הכלכלי, בלינקוב היה זה שהוביל את הקו שגרס כי אסור למדינה להשקיע ולו אגורה אחת בסיוע לטייקונים. "אין שום סיבה לסייע למי שבנו מגדלים בבולגריה בכספי החוסך הישראלי", אמר אז. אולם חצי שנה אחרי שעזב את האוצר משמיע בלינקוב מנגינה אחרת: "אין מקום להתקפות של גורמים שונים על הטייקונים האלה. הביקורת נגדם לא הוגנת". 

 

בלינקוב מדגיש כי אין סתירה בין דעותיו בימיו באוצר לבין דבריו כיום. "הייתי נגד חילוץ באמצעות כספי המדינה את מי שהשקיע מחוץ לישראל. פה בא אדם פרטי, שם כסף לא מבוטל והגיע להסכם עם הגופים המוסדיים. אני זוכר דוגמאות של בעלי הון לא קטנים ששמו את החברות בבית המשפט וברחו". 

 

אז את מי אתה תוקף? את הגופים המוסדיים?

 

"אני לא חושב שהבעיה היא המוסדיים. זכותם לעמוד על הזכויות שלהם. התופעה הזו של ורמוס (רועי ורמוס, מנכ"ל פסגות - ג"ח) היא חיובית, של בחור שמייצג את עמדות הציבור. אני מתכוון לכל מי שירד על האחים עופר והמחיר הנמוך שהוציאו על צים ואין לו האומץ להודות שטעה. מיקי רוזנטל, למשל". 

 

בוא לא נשכח מה היתה ההצעה הראשונה של לבייב, תספורת של 2.5 מיליארד שקל. זו לא חוצפה?

 

"זה טיבו של משא ומתן. גם המוסדיים לא סיימו את המו"מ כמו שפתחו אותו. אני בטוח שאם המוסדיים חתמו על הסכם סימן שהם מרוצים ממנו. מה זה חשוב איפה זה מתחיל? חשוב איפה זה נגמר". 

 

מה גורם לך להתבטא בנושא הטייקונים דווקא היום?

 

"כואב לי. אני חי במדינה הזו. זו נראית לי מדינה שלא מפרגנת לאנשיה. אני לא הולך להיות טייקון, אל תדאג". 

 

בכוונתך לעבוד עם אחד הטייקונים?

 

"גם זה לא. אני מבטיח שלא אעבוד אצל אף אחד מהם. לא עזבתי את האוצר כדי להיות שכיר של מישהו".

 

פקידי האוצר חשופים ללחצים גדולים של בעלי ההון?

 

"לא נתקלתי בלחצים. היתה הצעה של נשיא התאחדות התעשיינים לערוב לבעלי האג"ח לפני שנה. עליי אף אחד לא ניסה ללחוץ ואני חושב שגם לא על חבריי". 

 

איך אתה מסביר את ההתאוששות המהירה של המשק הישראלי מהמשבר?

 

"בנק ישראל עבד פה יפה מאוד וגם הממשלה".

 

מה דעתך על מדיניות רכישות הדולרים של בנק ישראל?

 

"מה שעשה בנק ישראל עד עכשיו בנושא הדולר היה ראוי ונכון, אבל הקניות התמתנו והוא צריך להמשיך להתמתן ברכישות. היצוא עולה באופן משמעותי ביותר. אי אפשר להילחם בזה שהדולר עומד על 3.75 שקלים. כל ההצעות להקטין מסים בנמלים אין להן מקום. זה לחזור לימים שבהם היה סבסוד ליצוא".

 

אתה מתחרט על עזיבת האוצר?

 

"ממש לא. לא ראיתי את הדברים עין בעין עם מקבלי ההחלטות ולכן עזבתי".

האם האוצר מתנהל היום בצורה ריבונית לטעמך?

 

"אין לי כוונה לדבר על האוצר בשלב זה".

 

במה אתה עוסק היום?

 

"עסקים פרטיים בתחום הנדל"ן, האנרגיה והתקשורת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים