שתף קטע נבחר

פוניבז': מאבטחי 'השונאים' גירשו את 'המחבלים'

המאבק על השליטה בספינת הדגל הליטאית מתחמם: עשרות מאבטחים, שהוזמנו על ידי מחנה הרב כהנמן הנאבק על השליטה בישיבה בבני-ברק, הגיעו לפנימייה בליווי שוטרים, פינו את חדרי תלמידי הרב מרקוביץ' והשליכו את תכולתם מהחלונות

מלחמות היהודים בישיבת פוניבז' עולות מדרגה: ל-ynet נודע כי עשרות מאבטחים שנשכרו על ידי תומכי הרב אליעזר כהנמן, הנאבק על השליטה בישיבה הליטאית הנחשבת, הגיעו הבוקר (יום ג') בלווי שוטרים לבניין הפנימייה, ופינו מחדריהם את תלמידי גיסו ויריבו, הרב שמואל מרקוביץ'. אנשי כהנמן, המכונים "השונאים", נטלו את כל תכולת החדרים, ובה ציוד אישי ויקר ערך של פלג "המחבלים", והשליכו אותה דרך החלונות. בין היתר נופצו שני מחשבים ניידים שהיו במקום.

 

אחד התלמידים הוותיקים בפוניבז' - ישיבה הנחשבת ל"ספינת הדגל הליטאית", היה עד לאירוע וסיפר ל-ynet: "היו פה קרוב לשלושים מאבטחים ולא היה אפילו ויכוח. הם באו לשלוש-ארבע דקות - לא יותר, וגמרו את העבודה". 


השלכת חפצי ה"מחבלים" הבוקר מהחלונות

 

וכך תוארה ההתרחשות בהודעות SMS פנימיות, רוויות שמחה לאיד, שהופצו לחלק מהתלמידים בישיבה: 

 

"אגף דרום: כעת פינוי כל המחבלים מהבנין".

  

"כעת פונו כל חדרי המחבלים מאגף דרום! המשטרה באיזור. א' (מראשי המחבלים) משקיף כעת בלחץ אימים!".

  

"החדר של ג' פונה לחלוטין. שתי חדרים (הטעות במקור – ק"נ) אחרים פונו חלקית. החפצים נזרקו למטה, שתי חמשבים מנופצים, ונופץ טלפון שהיה במקום". 

 

"כעת הגיעה ניידת משטרה, המחבלים האבלים משוחחים כעת עם השוטרים".

 

רקע

המאבק בישיבת פוניבז' החל לפני כעשר שנים - אז חדל נשיאה הקודם, הרב אברהם כהנמן, לתפקד. בנו, הרב אליעזר, וחתנו, הרב מרקוביץ', טוענים מאז כל אחד לכתר, וכיום פועלות למעשה שתי ישיבות ועמותות נפרדות במקום. "המחבלים" (מרקוביץ') ו"השונאים" (כהנמן) לומדים באותו בית מדרש – כל תלמיד עם "חברותא" מהמחנה שלו, וגם חולקים פנימייה אחת באגפים נפרדים.

  

אחד מאירועי השיא במלחמה

בין הצדדים נרשם לפני כשנתיים, כאשר על אחד מראשי הישיבה, הרב גרשון אדלשטיין, התומך בכהנמן, הושלכו כמה גביעי לֶבֶּן. בעקבות התקרית התקיימה בהיכל הישיבה עצרת ענקית בהשתתפות תלמידים, ראשי ישיבות ורבנים מכל המחנות - מחאה על הפגיעה בכבוד התורה.

  

לרב כהנמן כ-800 תלמידים, לעומת 400 בלבד ליריבו. הוא נהנה גם מתמיכת גדולי הרבנים הליטאים בבני ברק - הרב ניסים קרליץ, הרב מיכל יהודה לפקוביץ', הרב חיים קנייבסקי והרב אהרון לייב שטיינמן, ולצידו גם בכירי הרבנים הוותיקים בישיבה כמו הרב ברוך דב פוברסקי והרב גרשון אדלשטיין. מנגד, גדולי הרבנים הירושלמים – "פוסק הדור" הרב יוסף שלום אלישיב והרב שמואל אוייערבך, תומכים דווקא ברב מרקוביץ'. המאבק המשפטי בסוגיה נמצא בעיצומו, ואף התגבר עם פטירת כהנמן האב, בשנה שעברה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המהומה הבוקר
ישיבת פוניבז'. ארכיון
צילום: שוקי לרר
מומלצים