שתף קטע נבחר

נגד ההקפאה: ראש מועצה נעצר, קב"ט נפצע

עוד עימותים אלימים בין מתנחלים לבין פקחי המנהל האזרחי, שבאו לחלק צווי הקפאה ולהחרים ציוד. ראש מועצת בית אריה חסם יחד עם תושבים את הכניסה ליישוב - נעצר וטופל על-ידי מד"א בשל כאבים בחזה וחבלות. גם באלון מורה נרשמו תקריות

עימותים אלימים על רקע ההקפאה: ראש מועצת בית אריה, אבי נעים, נעצר הבוקר (יום ד') בחשד שהפריע לשוטר בעת מילוי תפקידו, לאחר שחסם יחד עם אחרים את הכניסה ליישוב שבפאתי השומרון. קצין הביטחון של בית אריה נפצע קל. גם באלון מורה הסמוכה לשכם התפתח עימות, על רקע כוונת פקחי המנהל האזרחי לאכוף את צווי הקפאת הבנייה.


העימותים האלימים בבית אריה (צילום: אבי צור) 

 

תושבי בית אריה - כמה קילומטרים דרומת לראש העין - התכנסו למחות על ההקפאה, ובהתאם להחלטת ראשי המועצות ביהודה ושומרון, מנעו כניסת פקחים. נעים עצמו עוכב לחקירה על-ידי המשטרה,

 וגם טופל בבסיס מג"ב באזור על-ידי צוות של מד"א ירקון לאחר שהתלונן על כאבים בחזה ועל חבלות. 

 

באלון מורה הצפונית יותר, ליד שכם, סיפרו מתנחלים כי מנעו כניסת כוחות ביטחון ואנשי המנהל האזרחי. הם פונו בידי אנשי הביטחון. מהמנהל נמסר כי למרות חסמים ודוקרנים - הכוחות נכנסו ליישוב, חילקו צווים ואף החרימו ציוד בנייה.

 

"התושבים התארגנו וישבו על הכביש באזור השער, ואז אנשי היס"מ הפליאו בהם את מכותיהם", טען בני קצובר, תושב אלון מורה, ראש מועצה לשעבר וממקימי "גוש אמונים". "הם פינו את האנשים, זרקו אותם החוצה ונכנסו ליישוב. יש פה אתר בנייה, הם לא הלכו אליו, במקום הם שמו את הצו אצל אחד שבונה שני צימרים - ועזבו", הוא אמר, והבטיח להרחיב את פעילות המחאה בימים הקרובים. 

 

"אני מכניס את מי שבא לי"

בתגובה לפינוי, המתנחלים מספרים שיצאו מאלון מורה בתהלוכת מחאה שיעדה הוא קבר יוסף בשכם. לטענתם, כוחות צבא דולקים אחריהם, בניסיון למנוע מהם להגיע ללב האזור הפלסטיני.

 

שגיא, תושב המקום, אמר ל-ynet בזמן שעשה דרכו בתהלוכה שבתקופה האחרונה מפעילים המתנחלים רשת קשר, כדי לארגן פעולות מחאה. "יש חמ"ל טלפוני, כשרואים תנועה חשודה - כוחות מג"ב, סוואנות - מיד מדווחים. אתמול הצלחנו להודיע לכמה יישובים על פקחים שבאים, וככה למנוע את כניסתם. כנראה בגלל זה היום החביאו את הפקחים בתוך רכבים אחרים, שלא נזהה אותם".

 

גם בשילה התכוננו מבעוד מועד לבוא פקחים. שם חסמו הבוקר את הכניסות ליישוב, בדרום השומרון. "רק מי שחבר שלנו נכנס", אמר ל-ynet יונה צורף, בן 61, המתגורר ביישוב יותר מ-30 שנה. "באתי לעמוד על המשמר. זו זכותי לא להרשות לפקחים להיכנס, לא עבר שום חוק כמו בגירוש מגוש קטיף. זאת אגודה שיתופית, השטח שלנו, אנחנו חתומים עליו ואני מכניס את מי שבא לי, כמו שאני מחליט מי להכניס לבית שלי".  

 

חלוקת צווי ההקפאה החלה כבר לפני כמה ימים.

 למרות שבמנהל האזרחי אמרו שרוב עבודות הפיקוח התנהלו כסדרן והמחלוקות נפתרו, בקריית ארבע הצליחו אתמול עשרות תושבים לסלק פקחים. בתגובה לחלוקת צווי ההקפאה, אתמול קיבלו ראשי המועצות ביהודה ושומרון החלטה לפיה לא תתאפשר כניסת אנשי המנהל לאתרי הבנייה.

 

אחרי פגישה קשה בין אנשי לשכתו לראשי המתיישבים, התייחס אתמול ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להחלטת הקבינט להקפיא את הבנייה בשטחים לעשרה חודשים ואמר: "ההחלטה הזאת היא חד פעמית והיא זמנית, נחזור לבנות בתום ההשהיה".

 

בהכנת הידיעה השתתפו רונן מדזיני, חנן גרינברג, רענן בן-צור, דניאל אדלסון, נעמה לניר ולירון מילשטיין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוטרי מג"ב הבוקר בבית אריה
צילום: אבי צור
אבי נעים, בכנס נגד ההקפאה
צילום: עידו ארז
מומלצים