שתף קטע נבחר

עובדי מוליתן הפגינו: הבנק לא נותן לנו לחיות

70 עובדי מפעל הטקסטיל מנהריה, שרובם לא קיבלו שכר כבר חודשיים, חסמו את הכניסה להנהלת בנק דיסקונט בת"א בשל סירוב הבנק לתת אשראי למפעל. מפגין: כשהבן מגיע מצה"ל הוא לא אוכל בשר ואומר ש"בצבא יש לי מספיק בשר, לכם אין"

לקוחות הסניף הראשי של בנק דיסקונט במגדל הזכוכית הנוצץ ברחוב יהודה הלוי בתל אביב, נאלצו להיכנס הבוקר (ד') לסניף מסביב. הסיבה: עובדי מפעל מוליתן, שהגיעו במיוחד מנהריה כדי להפגין נגד הבנק, חסמו את הכניסה – באישור המשטרה. העובדים הגיעו באוטובוסים שאירגן עבורם מרחב גליל מערבי של ההסתדרות. 

 

 

70 עובדי מפעל הטקסטיל, שרובם לא קיבלו שכר כבר חודשיים, חוששים מפיטורים. בהנהלת המפעל טוענים כי למרות שמדובר במפעל ייצרני שמייצא לחו"ל, הבנק מסרב להעניק להם אשראי. העובדים שהפגינו נשאו שלטים שעליהם היה כתוב: "דיסקונט - מפטרים אותך אישית", ו"דיסקונט - אין עם מי לדבר". כמו כן קראו המפגינים: "גיורא עופר, תתעורר". בהמשך ההפגנה עברו העובדים להפגין מול הסניף הראשי של בנק לאומי, שנמצא מול הנהלת דיסקונט, וקראו "אנחנו נלחמים על הלחם, לא על החמאה".


מוחים נגד החלטת הבנק. עובדי מוליתן (צילום: תני גולדשטיין)

 

"הילד שלנו אוכל בצבא"

חלק מהעובדים במפעל הם מפרנסים יחידים – נשים למשפחות חד הוריות וכן זוגות ששניהם עובדים במפעל. זוג עובדים שהגיעו להפגנה אמרו: "הילד שלנו אוכל בצבא". מדובר בוולדימיר וויקטוריה סטרצלוב, ששניהם עובדים במפעל זה ארבע שנים, וכעת המשכורות של שניהם מולנות. לזוג שלושה ילדים, בן שהשתחרר משירות קרבי במג"ב, בן המשרת כעת בצה"ל, וילד בן 12.

 

"כשהבן שלנו מגיע מהצבא הוא לא אוכל בשר", אמר ולדימיר ל-ynet בקול חנוק, "אני שואל אותו למה, והוא אומר: בצבא יש לנו מספיק בשר, לכם אין. איך אני יכול להסתכל לו בעיניים?"

 

"לא רוצים נדבות"

ויקטוריה מוסיפה: "הילד שלי מבקש לקנות מתנה לחבר שלו שחוגג יום הולדת, ואין לי כסף לתת לו. אין לנו ממה לצמצם ואני לא יודעת ממה נחיה עכשיו. אנחנו כבר בחובות, והמשכנתא שלנו חזרה אתמול. מה שמרגיז אותנו זה שאנחנו לא מבקשים עזרה. אנחנו לא רוצים דמי אבטלה ולא רוצים נדבות. גם המדינה לא רוצה שנחיה מאבטלה, אז אני לא מבינה למה היא לא מתערבת.

 

"אנחנו רק רוצים לעבוד ולקבל את המשכורת שלנו וזה לא הרבה. אני לא כלכלנית אבל אני יודעת שלמפעל יש הזמנות מחו"ל ויש לו כסף להחזיר את ההלוואה אז אני לא מבינה למה הבנק לא יכול לתת לו אשראי. אם הבנק לא סומך על המפעל אז המדינה צריכה לתת לו ערבות".

  

עובדי הבנק, שנאלצו גם הם להיכנס מהכניסה האחורית גילו אמפטיה לעובדים המפגינים. ד', עובד בסניף שביקש להישאר אנונימי, אמר ל-ynet: "אני מבין אותם. הייתי במצב שלהם ואני לא רוצה לחזור לשם. גם חלק מהמכוניות שעברו בכביש צפרו לאות הזדהות עם המפגינים.

  

מהנהלת בנק דיסקונט נמסר בתגובה: "בשלוש השנים האחרונות, למרות מצב המפעל, המשיך הבנק לתמוך בו והגדיל משמעותית את מסגרת האשראי שלו במיליוני שקלים. התמיכה לא נשאה פרי. הבנק אינו יכול ואין זה מתפקידו לנהל מפעל תעשייתי או להיות אחראי לפעילותו. לכן, כשקיבלנו בקשה להגדלה נוספת של מסגרת האשראי נאלצנו לסרב לה".

 

לאומי: אם דיסקונט יסכימו - אנו נסכים

מהנהלת בנק לאומי נמסר: "המפעל חייב לדיסקונט 15 מיליון שקל וללאומי רק 4 מיליון שקל, ולכן כל סיכום שיהיה מקובל על דיסקונט לפתרון הבעיה יהיה מקובל גם על לאומי".

 

מנכ"ל המפעל, נחום מנדל, מסר ל-ynet בתגובה: "העובדים צודקים. שכרם הוא בעדיפות הראשונה שלנו, לפני כל דבר אחר, אבל אין לנו מאיפה לממן אותו. הקופה שלנו ריקה. האשמה היא של הבנקים. הצענו להם ביטחונות ראויים לכך שיקבלו את הכסף מהזמנות עתידיות שכבר נחתמו, אבל הם סירבו מסיבות השמורות עמם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנה מול בנק דיסקונט בתל אביב
צילום: דנה קופל
קשה להסתכל לילדים בעיניים. עובדי מוליתן
צילום: תני גולדשטיין
מומלצים