שתף קטע נבחר

משבת: "החג של החגים" בוואדי ניסנאס בחיפה

הפסטיבל לרגל חנוכה, חג המולד ועיד אל אדחא יוצא לדרך זו השנה ה-16, ויתקיים מדי שבת, עד סוף החודש. למבקרים יוצעו מופעי רחוב, אירועי מוסיקה, מחול, שירה וקולנוע

פסטיבל "החג של החגים" יתקיים השנה זו הפעם ה-16 בוואדי ניסנאס שבחיפה. הפסטיבל יחל בשבת, 5 בדצמבר, ויימשך מדי שבת במשך החודש. הפסטיבל עומד בסימן סובלנות, לנוכח סמיכות החגים של שלוש הדתות - חנוכה (היהודי), חג המולד (הנוצרי) ועיד אל אדחא (המוסלמי) שצוין השבוע.

 

הפסטיבל מתרחש ברחובות הוואדי, היורד מכיוון שכונת הדר לעיר התחתית. מלבד יריד מזון ועבודות יד, יתקיים יריד עתיקות בבית הגפן שבעיר התחתית. כמו כן יתקיימו ברחובות הוואדי מופעי רחוב, ובעיר יתקיימו אירועי מוסיקה, מחול, שירה וקולנוע.

 

שלוש תערוכות ייחודיות יתקיימו במשך החודש בוואדי. הראשונה היא עבודות בברזל שיצרו נשים. מדובר ביצירות מונומנטאליות הנותנות פרשנות שונה למושג "חיבור".


בתי הוואדי כבר מוכנים לפסטיבל (צילום: צבי רוגר, עיריית חיפה)

 

נושא התערוכה השנייה הוא "חיבור, זיכרון ומקום". ברחבי הוואדי הוצבו 25 יצירות, שמרכיבות מסלול טיול. ביצירות מאפיינים של תוכן וזיקה לזיכרון המקום, "תוך שימוש בחומרים המשתלבים בנוף האורבני והתפיסה האסתטית והחברתית של המקום", כדברי האוצרים, עבד עאבדי ואורנה בן-שטרית.

 

התערוכה השלישית היא מיצירותיה של אמנית הקרמיקה חיה תומא ז"ל, שנפטרה בקיץ האחרון ופעלה רבות לקידום הדו-קיום בחיפה. בין השאר ייחנך מסלול אמנות חדש על שמה של תומא, שבו ניתן יהיה להתרשם ממכלול יצירותיה.

 נוסף על כך יצר בנה, האמן מיכאל תומא, עץ חיים מחלקי קרמיקה שנמצאו בסדנא לאחר מות של אמו. העבודה מוצגת בסמוך ליצירות קודמות של חיה תומא שהוצגו במסגרת "החג של החגים" בשנים שעברו.

 

ועד תושבי הוואדי יזם הצבת יצירת אמנות שיצרו 15 נשים אשר השתתפו בסדנת קרמיקה לזכרה של האמנית המנוחה.

 

נקודת התורפה של הפסטיבל - מניסיון השנים הקודמות - עלולה להיות מצוקת החניה. הפיתרון עשוי להיות חניה בשכונת הדר, והליכה רגלית לכיוון הוואדי. המלכוד הוא הצורך לטפס חזרה בתום הבילוי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יצירות אמנות ברחבי ואדי ניסנאס
צבי רוגר, עיריית חיפה
צבי רוגר, עיריית חיפה
המונים גודשים את הוואדי בפסטיבל (ארכיון)
צבי רוגר, עיריית חיפה
מומלצים