שתף קטע נבחר

חוקרי רשות נירות ערך פשטו על משרדי דלק נדל"ן

הרשות החלה לבדוק את הנסיבות שהובילו לפרישתו המהירה של המנכ"ל הקודם, ירום אורן וכן דיווחים של החברה אודות רכישות ושווי נכסים באירופה

חוקרי רשות ניירות ערך פשטו בחמישי האחרון על משרדי דלק נדל"ן בבית גיבור ספורט ברמת גן. ל"כלכליסט" נודע כי החוקרים נטלו מסמכים ותשאלו בכירים בחברה, בהם המנכ"ל ערן מיטל וסמנכ"ל הכספים דניאל לבנטל.

 

ככל הידוע התמקדו החוקרים בנושאים הקשורים להתפטרותו של ירום אורן, מנכ"ל דלק נדל"ן הקודם, שעזב את תפקידו באוקטובר האחרון, חודש בלבד לאחר שנכנס לתפקיד. את התפטרותו נימק ב"חוסר נסיון בתחום", סיבה חריגה שעוררה סימני שאלה רבים. אורן החליף בתפקיד את איליק רוז'נסקי, ששימש מנכ"ל החברה במשך שמונה שנים.

 

 

לאחר פרישתו של אורן, מונה ערן מיטל במקומו. לפני מינויו שימש מיטל בשנה האחרונה כיו"ר פעיל של דלק נדל"ן, והיה ממובילי תוכנית רה־ארגון שיושמה בחברה. תוכנית זו כללה מימוש נכסים בישראל ובעולם בסכומים של יותר ממיליארד שקל, הנפקת זכויות, וארגון מחדש של חלק מהתחייבויות החברה.

 

חילופי המנהלים לא היו הנושא היחיד שבדקו חוקרי הרשות. ל"כלכליסט" נודע כי הרשות בודקת גם דיווחים של דלק נדל"ן על עסקאות ושווי נכסים בשנים האחרונות, בעיקר בלונדון, וכן רישום ההכנסות מנכסים מניבים שונים. 

 

דלק נדל"ן מצויה בשליטת יצחק תשובה. עד לפני כארבעה חודשים היתה חברה־בת של קבוצת דלק, אבל מניותיה חולקו כדיבידנד לבעלי מניות קבוצת דלק ובראשם תשובה. המטרה היתה להפריד בין שתי החברות, ולהוריד נטל של 23 מיליארד שקל חוב של דלק נדל"ן מקבוצת דלק. 

 

בשבוע שעבר פרסמה החברה את דו"חות הרבעון השלישי, שאותו סיימה בהפסד, המיוחס לבעלי המניות, של כ-449 מיליון שקל לעומת הפסד של כ־589 מיליון שקל ברבעון המקביל ב־2008. בשלושה הרבעונים הראשונים של 2009 הפסידה החברה 409 מיליון שקל.

 

החברה נסחרת בשווי של 703 מיליון שקל בלבד, לאחר שבשיאה הגיעה לשווי של כ־3 מיליארד שקל. תשובה מחזיק ב-51% ממניות החברה, בנק הפועלים ב-9.7% וקבוצת דלק ב-5% בלבד. יתר המניות מוחזקות בידי הציבור. החברה עומדת לגייס 100 מיליון שקל בשבועות הקרובים בהנפקת זכויות שבה יזרים תשובה 50 מיליון שקל.

 

מחברת דלק נדל"ן לא נמסרה תגובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לואיז גרין
יצחק תשובה
צילום: לואיז גרין
מומלצים