שתף קטע נבחר

פרו ביטלה את הסגרת דן כהן: יש פגמים בהליך

השופט לשעבר, הנאשם שקיבל שוחד בעת ששימש דירקטור בחברת החשמל, קבל על ההליך המשפטי בעניינו - ושוחרר ממעצר. בפרקליטות מבהירים: נערער על ההחלטה

לא קל להסגיר שופט. בית משפט בפרו ביטל לאחרונה את הסגרתו לישראל של השופט לשעבר, דן כהן. זאת, בעקבות קבילה שהגיש השופט בטענה כי התגלו פגמים בהליך המשפטי. המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה מתכוונת לערער על ההחלטה, בניסיון לבטל את הצו. 

 

כהן, הנאשם בישראל שקיבל שוחד בהיקף של 16 מיליון שקל בעת ששימש דירקטור בחברת החשמל, הגיש באחרונה בקשה לבית המשפט בעילה של "הביאס קורפוס" (התרגום המילולי ל"הביאו את הגוף") -  הליך במסגרתו מבקש העותר לדון במעצרו. כהן רשאי לפנות לבית משפט בערכאה נמוכה יותר, למרות שבית המשפט העליון במדינה כבר אישר את בקשת ישראל להסגירו.

 

בבקשתו, טען כהן כי נתגלו פגמים בהליך ההסגרה ובהליך המשפטי, ודרש לבטל את הסגרתו לאור היעדר יחסי הדדיות בין ישראל לפרו. בית המשפט קיבל את טענותיו, ביטל את הליך ההסגרה והורה לשחרורו ממעצר. כך, למעשה, נוצר מצב אבסורדי במסגרתו בית משפט מבטל החלטה של בית משפט בערכאה גבוהה יותר, כמו בית המשפט העליון.

 

בסוף השבוע התקבלה בישראל ההחלטה המתורגמת של פסק הדין, והמחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה כבר החלה לנסות לבטל את הצו שהוצא. המחלקה הבינלאומית מתכוונת להגיש ערעור על ההחלטה. במקביל, תבדוק המדינה את טפסי ההסגרה ותשפר את הפגמים שהתגלו בו. כהן עצמו שוחרר ממעצר ושוהה כעת במעצר בביתו.

 

פרקליטו של כהן, עו"ד איתן מעוז, אמר ל-ynet: "דן כהן זכה בהליך "הביאס קורפוס" שהגיש

נגד ההחלטה על היותו בר-הסגרה. משמעות הדבר היא שצו ההסגרה עליו החליט בית המשפט הפרואני בוטל, ולפיכך שוחרר לביתו".

 

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "המשרד פועל כל העת, הן במישור המדיני והן במישור המשפטי על מנת להביא להסגרתו של דן כהן לישראל. המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה פועלת בין היתר באמצעות משרד עורכי דין מקומי בפרו על מנת לבטל את צו 'הביאס קורפוס' שהוצא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כהן. קרב משפטי
צילום: רויטרס
מומלצים