שתף קטע נבחר

"תורתם אומנותם": חשש בצה"ל ממחסור בחיילים

בצה"ל מעדכנים נתונים ומעריכים כעת, כי שיעור האי-מתגייסים במסגרת "תורתם אומנותם" יזנק בשנתיים הקרובות לשיא של 12.8 אחוזים. ל-ynet נודע כי ב-2009 לא התגייסו מסיבה זו 11.5% מהצעירים. ברק: "יש לבצע הערכה מחודשת לחוק טל"

דאגה במערכת הביטחון ממה שמסתמן כעלייה בשיעור החרדים שאינם מתגייסים, לאחר שהצהירו כי "תורתם אומנותם". לקראת דיון שמתקיים היום (ג') בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת, למעקב אחר יישום חוק טל, עדכנו בצה"ל את התחזית לשיעור האי-מתגייסים, ועל פי הנתונים ההיקפים רק הולכים וגדלים. בשנתיים הקרובות יגיע השיעור, בשל "תורתו אומנותו", לנתון שיא של 12.8 אחוזים. הנתונים הגיעו לידי ynet.

 

במרס 2009 הפיק צה"ל חוברת נתונים שכללה גם תחזית בנוגע לאי גיוס לצבא של אוכלוסיות שונות בחברה הישראלית. בפרק שדן בחרדים שאינם מתגייסים מכורח חוק טל, נקבע כי ב-2012 שיעורם יעמוד על 11.8% מהשנתון. במסגרת ניתוח סטטיסטי שנערך לאחרונה, עודכן הנתון ושיעור הלא מתגייסים מסיבה זו עומד ב-2009 על 11.5%. מדובר באלפי צעירים נוספים שלא יכנסו לשערי הבקו"ם ולא ישובצו בצה"ל. 

 

גורמים צבאיים אמרו אמנם כי פרויקטים שונים בחיל האוויר, באגף המודיעין ובזרועות אחרות של צה"ל, הצליחו לאחרונה להביא לגיוס של כמה מאות חרדים במסלולים שונים, אולם גם הם הודו כי הזינוק בהיקף האי-מתגייסים מהווה בעיה משמעותית שחייבת להיפתר בדרגים המתאימים. "בעוד כמה שנים נהיה במצב שבו יהיה קושי להגיע למיצוי עם כח האדם העומד לרשותנו", אמר ל-ynet קצין בכיר באגף כח אדם בצה"ל.

 

"מעבר לעובדה שהנטל נופל על פחות כתפיים, אנו עלולים להגיע למצב שבו אותם כתפיים כבר לא יוכלו לשאת בנטל כי הוא יהיה כבד מנשוא, מעבר לתחושת האי-שיווין", אמרו גורמים צבאיים. "דווקא כעת, כאשר המוטיבציה של מי שמתגייס נמצאת בשיאה - לצד ירידה בהיקף האי-מתגייסים מסיבות נפשיות - יש צורך גם לעשות מעשה בתחום הזה. צה"ל נשען על כח אדם ועוד צפויים לו אתגרים שלא ניתן לבצע עם צבא שהולך וקטן".

 

חברי עמותת "הפורום לשיוון בנטל",

הפועלת כבר יותר משנתיים בנושא ונציגיהם אף לקחו חלק בוועדת היגוי משותפת של צה"ל וגורמים אזרחיים, קוראים לשר הביטחון, אהוד ברק, לפעול באופן מיידי בנושא. "החרדים מסגרת 'תורתו אמונתו' חייבים רק בלימודים בישיבה. בפועל, הם לומדים במכללות, מנצלים את הזמן לרכוש מקצוע, ולעתים זוכים גם במענק של דמי מחייה מהמדינה בזמן הלימודים. זו שערורייה ואפליה בוטה בזכויות המשרתים", אמרו.

 

השר ברק, שהורה ב-1999 על הקמת ועדת טל, הביע לאחרונה הסתייגות מסוימת מהאופן שבו אלפי חרדים מקבלים פטור מהשירות. מלשכתו נמסר ל-ynet כי "שר הביטחון תומך ומאמין בעיקרון של שיווין בנטל ובשירות שווה לכולם. שר הביטחון תמך ותומך בחוק טל. יחד עם זאת, הוא מאמין כי במשך השנים מימוש החוק סטה ממטרתו הראשונית והבסיסית, ולכן יש לבצע הערכה מחדש, על מנת להחזירו למטרתו הראשונית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חרדים בבקו"ם. עלייה מתמדת
צילום: צביקה טישלר
ברק. החוק סטה ממטרתו
צילום: רועי עידן
מומלצים