שתף קטע נבחר

זירת הקניות

קופנהגן: סואנת כמו תל אביב - רק ירוקה

בקופנהגן, הירוק אינו טרנד: במדינה שבה 20 אחוזים מהחשמל מופקים מהרוח, נחשבת הבירה קופנהגן למודל מושלם של מטרופולין ירוק. לשני מיליון התושבים שחיים בה ובסביבותיה, היא מציעה אופניים, אוכל אורגני, אנרגיה נקייה ותעלות מים צלולות

משהו עובד בממלכת דנמרק. דמיינו לרגע כי החיים בתל אביב היו נראים כך: מאות קילומטרים של שבילי אופניים; הרחובות נקיים והאשפה ממוחזרת; החשמל מופק ברובו מהשמש ואפילו המים בירקון צלולים ומזמינים לשחייה. בתל אביב הדמיונית הזו, מרבית בתי העסק מוכרים תוצרת אורגנית בריאה, התחבורה הציבורית יעילה ונקייה - ולפקקים והרעש אין זכר.

 

בשנת 2010 התיאור הזה נשמע כמעט סוריאליסטי עבור המטרופולין הישראלי, אך בקופנהגן - כל הדברים הללו ועוד רבים אחרים מתקיימים כדבר שבשגרה. אמנם בימים אלה, תודות לוועידת האקלים המתקיימת בעיר, הפכה בירת דנמרק למעין שוק בינלאומי של מוצרים ירוקים, אך היתרון של קופנהגן ומה שהופך אותה למארחת המושלמת לוועידה, הוא העובדה שהיא איננה זקוקה לטרנד הירוק כדי לחיות איכות סביבה.

 

 

קחו למשל את נושא התחבורה: בעיר קופנהגן וסביבותיה מתגוררים וחיים כיום כ-1.9 מליון נפש - 40 אחוז מתוכם רוכבים מדי יום על אופניהם. סיור זריז אחד ברחובות העיר מגלה כי האופניים הם כלי התחבורה המנצח וכי צעירים ומבוגרים דנים עושים בהם שימוש במקום כלי הרכב - בדרך למשרד, לבית הספר או לחדר הכושר. העובדה כי שבילי האופניים בקופנהגן והתשתיות בעיר מתוכננים היטב לרוכבים לרכב בנוחיות גם באזורים הסואנים ביותר. 

 


 

הגוון הירוק של התחבורה בקופנהגן מורגש כמובן גם במקומות המוכרים, כמו הרכבת התחתית או רשת האוטובוסים הדייקנית, אך גם במחוזות בלתי צפויים - כמו למשל רשת "מוניות אקולוגיות" הפועלת בעיר. רשת זו, המכונה "אקו-טקסי", היא למעשה כלי רכב דמוי אופניים המסוגל להסיע בו זמנית שבעה נוסעים. צורתו המיוחדת של כלי התחבורה הזה, שעוצב על ידי אמן דני, מאפשרת גם לבעלי מוגבלויות וילדים לנסוע בו ללא כל קושי. אם נתקעתם ולא מצאתם מונית כזו, העיר מציעה גם זוגות אופניים בחינם, אותם ניתן להחזיר בנקודות שונות.


40 אחוזים מהתושבים רוכבים על אופניים (צילום: אילנה פישר) 

 

אבל אחד התחומים שבהם מתגאים הדנים אולי יותר מכל, הוא דווקא המזון. בבירה הדנית מזון אורגני איננו מילה נרדפת לאופנה, אלא נחשב כאורח חיים מאוד נפוץ. למעשה, קופנהגן מחזיקה כיום את השיא העולמי בצריכת המזון האורגני: למעלה מ-23 אחוזים מכל המזון שנאכל בעיר מגיע מתוצרת בלתי מרוססת.

 

באחוזים כאלה, אפשר לקבוע בוודאות שצריכת המזון האורגני בעיר כבר מזמן איננה "טרנד" בלבד והיא כוללת גם משקאות חריפים בברים, קפה בבתי קפה וממתקים וחטיפים בקיוסקים. אבל האחוזים המרשימים האלה אינם מספקים את הדני הממוצע. החזון הרשמי של העיר הוא להגיע ללא פחות מ-90 אחוזי צריכה אורגנית עד שנת 2015.


מארחת מושלמת עבור הוועידה (צילום: רויטרס) 

 

בתחום האנרגיה נחשבת דנמרק לאחת המדינות הירוקות בעולם. למעלה מ-20 אחוזים מהחשמל במדינה מופק באמצעות טורבינות רוח והיעד הרשמי של הממשלה הוא לבסס 50 אחוזים ממשק החשמל על מקורות טבעיים עד שנת 2030. הצלחה זו היא שמאפשרת למדינה להתגאות בירידה בפליטות גזי החממה בשטחה. 

 

האינדקס הירוק

ילדים ירוקים

ילדים ירוקים

מתנה ירוקה

מתנה ירוקה

טיפוח אורגני

טיפוח אורגני

משלוחים אורגניים

משלוחים אורגניים

תיירות אקולוגית

תיירות אקולוגית

גינה אורגנית

גינה אורגנית

אימוץ הראייה הירוקה היא שהופכת את העיר קופנהגן, בניגוד לערים גדולות בעולם, למטרופולין נקי. המים בתעלות בעיר צלולים ובימים החמימים יותר קופצים דנים רבים לשחייה בהן והעיר מלאה בפארקים ושטחים ירוקים, בגני ילדים ידידותיים לסביבה בהם לומדים הילדים למחזר ולחיות בהרמוניה עם הטבע.

 

מעל לכל הירוק הירוק הזה, מאיים בכל זאת משהו אחד: כאשר כל קרחוני גרינלנד ימסו, צפויה קופנהגן - השוכנת לחוף הים הצפוני - להיות מוצפת במים רבים. לקראת ועידת האקלים סומנו ברחבי העיר סימונים של הקו אליו יגיעו המים בעתיד, ויהפכו אותה למקום שמזכיר יותר את ונציה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מי צריך מכונית?
צילום: יטבת אבירם
אפילו בת הים ירוקה
צילום: דני שדה
צילום: רויטרס
20 אחוז מהאנרגיה במדינה. טורבינות רוח בדנמרק
צילום: רויטרס
מומלצים