שתף קטע נבחר

בית המקדש ייפתח למבקרים בחנוכה

טוב, לא בית המקדש ממש, אבל דגם מדויק שלו בקנה מידה של 1:60, יוצג למבקרים בבניין "אש התורה", מול הכותל. הדגם, שמשקלו 1.2 טון, נבנה מהחומרים המקוריים - זהב, שיש ואבן

בית המקדש השני ייפתח למבקרים בשבוע הבא. אמנם לא במיקום המדויק על הר הבית, כי הוא תפוס כרגע, ואמנם לא בגודל שיאפשר לכם להיכנס לתוכו, אבל זה ללא ספק הדבר הכי קרוב שיש לכם כרגע.

 

בחג החנוכה ייחנך במרכז ללימוד יהדות "אש התורה" בירושלים הדגם הגדול ביותר של המקדש. הדגם, שנבנה בקנה מידה של 1:60 ומשקלו 1.2 טון, עשוי מהחומרים המקוריים (זהב אמיתי, שיש ואבן) והוצב בקומה השלישית של בניין אש התורה, מול הכותל. 

 

באדיבות אש התורה

 

דגם בית המקדש הוצב מול הר הבית בניסיון להעניק למבקרים את החוויה הקרובה ביותר לזו שהיתה אי-אז למבקרים במבנה שתואר כאחד היפים בתקופתו. המקום שבו פעם הלב היהודי, ועם חורבנו הפך לגעגוע תמידי.

 

"ידענו שהבניין שלנו נמצא במקום הכי יפה, ושרואים ממנו את כל הר הבית" מסביר מנהל אש התורה, אפרים שור. "היה לנו ברור שבמקום כזה צריך להמחיש את החוויה של להיות שם. ברור שמדובר בחוויה שאי-אפשר לשחזר לגמרי היום, אבל ראינו לנכון לייצר משהו קרוב. כשרואים את הדגם על רקע הר הבית, אני חושב שמקבלים את ההרגשה שהיתה לאנשים בבית המקדש"

 

אחת הדילמות העיקריות שאיתה התמודדו אנשי אש התורה היתה איזה אופי יהיה לבית המקדש שלהם - האם הדגש יהיה על הצד האסתטי, מה שימחיש את בית המקדש כיצירת אמנות, או על הצד

הלימודי. "בסוף החלטנו ללכת לכיוון הלימודי", אומר שור, "מאחר שממילא מדובר במבנה יצירתי והרגשנו שלא צריך להוסיף על זה. הבעיה הבאה היתה איך ממחישים את החוויה של הפנים. יש בעולם מספר דגמים של בית המקדש, אבל בדרך כלל רואים אותו רק מבחוץ. רואים את ההיכל , אבל לא את קודש הקודשים ואת המנורה. נכון שהבניין עצמו מאוד מרשים, אבל העיקר זה מה שקרה בפנים.

 

"מאוד התלבטנו איך לעשות את זה כי רצינו שהדגם שיתקבל יהיה הכי קרוב שיש למבנה האמיתי שהיה, ולכן פסלנו בסוף גם רעיונות כמו לעשות את אחד הקירות של ההיכל מזכוכית, כי לא רצינו לפגום באותנטיות. הפתרון שהשתמשנו בו בסוף זו מעלית הידראולית שמרימה את הקירות של ההיכל וחושפת את הפעילות הפנימית שהיתה בו. מה שהופך את החויה לא רק לביקור חיצוני"

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקישוטים בכניסה לקודש הקודשים. מזהב אמיתי
באדיבות אש התורה
מומלצים