שתף קטע נבחר

עובד חדש ששכרת התפטר? מעסיק - דע זכויותך

עובד התקבל למקום העבודה וחתם על הסכם מול המעסיק, אולם בתוך מספר ימים הודיע על עזיבתו מכיוון שהתקבל למקום עבודה אחר. האם המעביד יכול לתבוע ממנו פיצויים?

קיימים מקרים בהם עובד מתקבל לעבודה וחותם על הסכם, אך לאחר תקופה קצרה מאד (ימים או שבועות) מודיע למעביד כי הוא עוזב. זאת, מאחר שהתקבל למקום עבודה אחר, אליו היה מועמד במקביל לקבלתו לעבודה הנוכחית.

 

 

המעסיק מבחינתו, סיכם עם העובד על תחילת עבודתו ותנאי העסקתו והפסיק לחפש מועמדים נוספים.

יתר על כן, המעסיק כבר סופג עלויות הכשרה ולמידה של העובד החדש, כשבדרך כלל בשלב הלימוד לא מתקבלת תפוקה של ממש.  לכן המעביד רשאי לתבוע פיצויים מהעובד בגין הפרת ההסכם. גובה הפיצוי משתנה ממקרה למקרה אולם בדרך כלל הוא נגזרת של גובה השכר או עלות העסקת העובד על ידי המעביד. 

 

העובד עלה למעסיק בזמן וכסף

המשמעות היא, שהשכר שאמור היה להיות משולם לעובד בגין תקופת עבודתו הקצרה, אינו משולם לו מאחר ולכאורה היתה זו תקופה "מבוזבזת" מבחינת המעביד, שלא הספיק ליהנות מתפוקת העובד ורק השקיע בלימוד תפקידו ובביצוע חפיפה.

 

למעסיקים שמגייסים עובדים הזקוקים להכשרה הדורשת השקעת משאבים וכסף, מומלץ לקבוע בהסכם ההעסקה התחייבות של העובד להתמיד לתקופה מסוימת וסבירה.

 

בצד התחייבות העובד כדאי לקבוע סנקציה של פיצוי מוסכם במקרה של הפרה ועזיבת העובד לפני תום התקופה. גובה הפיצוי המוסכם אותו נוקבים בהסכם חייב אף הוא להיות תואם להשקעה הכספית של המעביד בתקופה זו ולנזק אותו ניתן היה לצפות מראש במועד חתימת הסכם העבודה.

 

הכותבת היא ראש תחום דיני עבודה במשרד שנהב-קונפורטי-שביט ושות'.

 

 

את אמא המנהלת קריירה ומתמודדת עם הלחץ בבית? פוטרת ואתה רוצה לחלוק את החוויה? מצאת עבודה חדשה מסעירה ואת רוצה לספר לנו איך? אתה אדם מעניין המחפש עבודה ומוכן להיחשף? - כיתבו לנו טור, אולי נפרסם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ablestock
התחייבות לתקופה סבירה
צילום: ablestock
עו"ד עינת כרמי-ברק
צילום: שרון בנטוב
מומלצים