שתף קטע נבחר

יאיר לפיד: "החילונים מתייוונים - מתוך בחירה"

העיתונאי החילוני, יאיר לפיד, נפגש עם תלמידי הישיבה התיכונית בפתח תקווה, סיפר להם מדוע ה"ההתיוונות" חיובית - "גם הרמב"ם היה מתיוון", וביקש להפריך סטיגמות - "החילונים לא ריקים ומסוממים, הם אידיאליסטים שהקימו את המדינה"

"אנחנו (החילונים) מתייוונים, וגם הרמב"ם היה מתייוון" – כך אמר העיתונאי והפובלציסט יאיר לפיד בשיחה שקיים השבוע (א'), לקראת חנוכה, עם תלמידי הישיבה התיכונית בפתח תקווה. לדבריו, הוא רואה "התייוונות" זו דווקא כדבר חיובי, משום שמשמעותה היא הרחבת אופקים אינטלקטואלית ותרבותית. "הפילוסופיה שלנו, החילונים, שואבת גם מסוקרטס, אפלטון ואריסטו", טען לפיד, "וגם הרמב"ם שאב מהם תורה וחכמה". תוכן השיחה פורסם לראשונה באתר "כיפה".

  

"אנחנו מתייוונים לא כי אנו כפופים לתרבות אחרת-זרה אלא כי בחרנו לאמץ פילוסופיות מסוימות מתרבויות שונות", אמר יאיר לפיד לתלמידים. לעומת זאת הדתיים - כך טען - "הסתגרו יותר ויותר וההסתגרות הצמיחה בורות... אתם לא יודעים עלינו כלום". כדוגמה ציין כי הסטיגמה הרווחת בציבור הדתי ביחס לחילונים היא שכולם "אנשים ריקים וחסרים, מסוממים, אלכוהוליסטים ומסתובבים עם פרוצות" וש"הציונות פשטה את הרגל".  

 

הדובר ביקש להפריך את הדימוי וטען כי מדובר דווקא ב"אידיאליסטיים שמוכנים להקריב את חייהם בסיירת מטכ"ל ובשייטת". עוד אמר: "שכחתם שהחילונים הקימו את המדינה הזאת. הדור שהוריד את הכיפה הוא זה שהקים אותה... חמישה מיליון חילונים העדיפו לחיות במדינה המסוכנת הזו, לשלם מיסים גבוהים, לחיות בפחד מתמיד. העובדה הזו חושפת שיש להם סולם ערכים משמעותי, גם אם אחר מזה המוכר לכם... חילוניות זה לא מחסור בהשקפת עולם אלא זו השקפה אחרת".  

 

כ"רבי של חילונים" - כך הגדיר את עצמו - משוכנע לפיד שארון הספרים החילוני עמוס לא פחות מזה היהודי. "בהיסטוריה היהודית שלי נמצאים בהחלט משה, שאול, דוד והרמב"ם", הסביר, "אך גם ישו, שהיה מהפכן גדול והתנער אז מההנהגה הרבנית, הרצל, מרקס ועוד". אז מה מקור הסטיגמה השלילית? על פי יאיר לפיד, אכן ישנם "עשרים אחוז אידיוטים" בחברה החילונית, אך הם קיימים גם בחרדית ונקראים "שבבניקים", ובדתית – "נוער גבעות".  

 

לפני כשנתיים התראיין לפיד לעלון בתי הכנסת "עולם קטן" – אז טען כי החילונים מרגישים שאיבדו את היהדות לטובת הדתיים ולכן החליטו להתעניין ולעסוק בה בדרכים משלהם. "היהדות היא דבר גדול ונישא, ולומר 'נשאיר אותה אצל החרדים ואצל הדתיים ולא נתעניין בה בכלל' זהו חוסר אחריות", אמר, "במשך שנים היהדות הייתה איזה מין מוצר מדף שהופקד אצל החרדים, ואז בחגים מורידים אותו ונותנים לחילונים לשחק איתו קצת. עכשיו היהדות חוזרת להיות דבר הנוגע יותר לכולם".  

 

לפיד הוסיף בראיון ההוא כי התרשמותו היא שהפתיחות היא דו-צדדית, והביע אופטימיות גם לקראת המשך החיים המשותפים: "שאני רואה היום את התנועה הגדולה של נשים חרדיות למקומות עבודה בחברות היי-טק ומקומות עבודה חילוניים, מבחינתי מדובר באות להכרה מצד החברה החרדית שהחילוניים לא הולכים להיעלם. אני חושב שבאופן דו-צדדי שני החלקים בעם מתחילים להכיר סוף-סוף אחד את השני, וזו, יותר מכול, מגמה חיובית באמת".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים