שתף קטע נבחר

Facebook מציגה עקרונות פרטיות חדשים

פייסבוק תחייב את משתמשיה לקבוע רמת חשיפה ושיתוף מידע לכל תכני הפרופיל שלהם, דרך כלי חדש והגדרות חדשות. לטענת בכיר ברשת החברתית, מדובר בשיפור משמעותי. המתנגדים סבורים אחרת

הרשת החברתית הגדולה בעולם קוראת למשתמשיה לשפר את פרטיות המידע באתר, ולקבוע מי רואה מה בפרופיליהם, כך פורסם בבלוג הרשמי של פייסבוק.

 

כל 350 מיליון משתמשי Facebook יידרשו לעדכן את הגדרות הפרטיות של הפרופיל שלהם ע"י כלי תוכנה חדש המגדיר מי מורשה לצפות בכל תמונה, סרטון, עדכון וביתר רכיבי התוכן של כל משתמש.

 

"הנושא חשוב לנו כל כך, שנחייב משתמשים לעבור זאת כדי לקבל גישה לאתר", מסר ל-AFP סגן נשיא Facebook, אליוט שרייג. "הרעיון הוא להתפתח, לתת למשתמשים שליטה טובה יותר על מה שהם משתפים ועם מי".

 

מטרת השינוי היא לעזור למשתמשי פייסבוק להימנע מחשיפת יתר של פרטים אישיים,תמונות מביכות ותכנים אחרים – לעיני מי שאינו חלק ממעגל החברים הפנימי של המשתמש, כמו שותפים עסקיים, ממונים בעבודה ועוד.

 

כלי הפרטיות החדשים יאפשרו למשתמשי האתר לקבוע מראש את הנגישות לתכנים שלהם, בקטגוריות של "חברים", "חברים של חברים", "כולם" ו-"התאמה אישית" – דרך אייקון של מנעול שימוקם בסמוך לכפתורי ה-share באתר.

 

היעלמות הרשתות האזוריות

לדברי ג'ולס פולונטסקי, מנהל קבוצת Future of Privacy Forum המתמחה בנושאי פרטיות צרכנים, השינוי יהיה אינטואיטיבי עבור המשתמשים.

 

"כאשר אנו מפרסמים משהו, אנו חושבים על אלו שאליהם אנו רוצים שהדבר יגיע, וזוהי הפעם הראשונה בה נוכל לעשות זאת", אמר. לפי פולונטסקי, הרשתות האיזוריות - אותן קהילות בחלוקה גיאוגרפית שפייסבוק הורידה לאחרונה, גרמו למשתמשים לשתף שלא במתכוון תכני פרופיל עם מיליוני משתמשים אחרים.

 

להערכתו, כלי הפרטיות החדש יאזן בין יותר שיתוף מידע, ובין שליטה גבוהה יותר של המשתמשים על רמת החשיפה שלו. זוהי תהיה הפעם הראשונה בה יוכלו משתמשי פייסבוק לשלוט על רכיבי תוכן בצורה פרטנית.

 

פרטיות לקטינים?

הרשת מתכוננת גם לתלונות והתנגדויות של משתמשיה למדיניות החדשה. נטען כי לכלי החדש עשוי להיות אפקט הפוך – היות ויותר רכיבי פרופיל ניתנים עתה לשיתוף, משתמשים שיבחרו בפרופיל פרטיות "כולם", עלולים לחשוף בטעות הרבה יותר תכנים מעבר. ניתוח הבעיות שכלי האבטחה החדש עשוי לגרום מוצג לעומק באתר של ארגון Electronic Frontier Foundation.

 

כלי הפרטיות גם מגביל באופן מובנה את רמת החשיפה של משתמשים מתחת לגיל 18. גם אם קטין יגדיר את רמת השיתוף שלו כ"כולם", המידע שישתפו יהיה מוגבל ל"חברים", "חברים של חברים", וקבוצות הקשורות לבית ספרם או לעבודתם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פייסבוק נלחם בחשיפת-יתר של מידע
מומלצים