שתף קטע נבחר

חשד: מתנחלים הציתו אש במסגד בגלל ההקפאה

בצה"ל אומרים כי נגרם נזק לדלת ושטיח, אולם הפלסטינים טוענים כי נשרפה גם ספריית המסגד, ובה ספרי קוראן. במקום רוססה הסיסמה "תג מחיר", המלווה פעולות תגמול של מתנחלים. מערכת הביטחון חוקרת: "רואים בחומרה רבה, נמצה את הדין עם הפורעים"

חשד שהימין הקיצוני מתחיל בפעולות תגמול על הקפאת הבנייה: אש הוצתה הלילה (יום ו') במסגד הגדול בכפר יאסוף שממזרח לעיירה סלפית שבשומרון, ובמקום רוססה כתובות נאצה בעברית: "היכונו לתג מחיר ד"ש מאפי". "תג מחיר" היא הסיסמה שמלווה זה כמה חודשים פעולות תגמול שמבצעים קיצוניי המתנחלים נגד פלסטינים.

 

 

 

הפלסטינים התלוננו בפני כוחות הביטחון על ההצתה, והם מאשימים את המתנחלים. בעקבות תלונתם, נפתחה חקירה משולבת של כלל כוחות הביטחון. מוערך כי ההצתה היא תגובה של המתנחלים להקפאת הבנייה בשטחים. במערכת הביטחון אמרו ל-ynet כי רואים את האירוע בחומרה רבה, וכי ימצו את הדין עם הפורעים ויביאו אותם לדין. ראש המנהל האזרחי, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי, פנה למקביליו במנגנוני הביטחון הפלסטיניים, הסביר להם איך תתנהל החקירה והציע סיוע.   

  

ראש מועצת סלפית, עבד אל-רחים מוסלח, אמר כי המציתים העלו באש את הקומה השנייה של המסגד שנמצא במרכז הכפר, לאחר שהרסו את שער הכניסה הראשי ושפכו דלק לתוכו. מוסלח אמר כי האש כילתה את ספריית המסגד המלאה בספרי קוראן, וכי תושבים מיהרו למקום כדי לכבות את האש. במערכת הביטחון ציינו מנגד, כי נזק נגרם לדלת המסגד ושטיח נשרף. בתמונות נראה היה שגם ארון ספרים עלה באש.


השטיח שהוצת (צילום: AP)

 

הפלסטינים מעריכים: המציתים באו מתפוח

לצד כוחות הביטחון הישראליים, הגיעו למקום גם אנשי ביטחון פלסטינים, נציגי התיאום הישראלי-פלסטיני ומושל מחוז סלפית הפלסטיני. גורמי ביטחון פלסטיניים מסרו לסוכנות הידיעות "מען" כי להערכתם מתנחלים מההתנחלות תפוח הם שעומדים מאחורי ההצתה.

 

מתנחלים קיצונים החלו כבר לפני כמה חודשים בפעולות "תג מחיר", בתגובה על פינוי מבנים של מתנחלים על ידי כוחות הביטחון. אלו כללו בין היתר שריפת שדות של פלסטינים, וכן חבלה בבתים ובכלי רכב. במערכת הביטחון מעריכים כי "תג המחיר" הנוכחי בא בתגובה על הקפאת הבנייה בהתנחלויות, ומביעים חשש שמצב העניינים רק יקצין. 

 

השבוע כבר נרשמו לפחות שתי פעולות "תג מחיר": בירושלים, נגרם נזק ל-20 כלי רכב של ערבים בשכונת הגבעה הצרפתית - שם רוססה הכתובת "נקפיא גם אתכם"; בכפר עינאבוס שליד שכם הוצתו בית ומכוניות של פלסטינים.

 

ח"כ אחמד טיבי, יו"ר סיעת רע"ם-תע"ל אמר בעקבות האירוע כי "שר הביטחון והצבא נושאים באחריות לפשע הזה, ולהמשך השתוללות המתנחלים נגד פלסטינים. הכפר יאסוף נמצא ליד התנחלות תפוח".

 

בהכנת הידיעה השתתפה שרון רופא אופיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איש ביטחון פלסטיני במסגד שהוצת
צילום: AP
מומלצים