שתף קטע נבחר

קלדניות בתי המשפט יחזרו היום לעבודה

השביתה בה פתחו הקלדניות בבתי המשפט לפני כחודש מסתיימת היום לאחר שנחתם הסכם בין האוצר להסתדרות שמבטיח להן תוספת שכר משמעותית וקליטה כעובדות מדינה מן המניין

קלדניות בתי המשפט יחזרו היום (א') בבוקר לעבודה סדירה ומלאה, ובכך תסתיים שביתה שפרצה לפני כחודש. זאת, לאחר שאמש נחתם הסכם בין משרד האוצר וההסתדרות שגובש בתחילת השבוע שיביא לשיפור דרמטי בתנאי עבודתן של הקלדניות.

 

 

 

הקלדניות, מהעובדות העניות ביותר בשירות הציבורי, פתחו בשביתה לפני כחודש בדרישה לשיפור תנאיהן. במהלך השביתה הקליטו השופטים את הדיונים בבתי המשפט ומסרו את ההקלטות לתמלול בחברה חיצונית, תוך סרבול רב של התהליכים המשפטיים - המסורבלים בלאו הכי, טרטור לאזרחים הנזקקים לסעד משפטי ובזבוז כספי מדינה.

 

ההסכם שנחתם אמש מבטיח לקלדניות תוספת שכר שתשתנה מקלדנית לקלדנית בהתאם להיקף המשרה ולוותק ותעמוד בממוצע על כ1000 שקלים לחודש, לאחר שהמדינה הכירה בהן כבעלות "מקצוע ייחודי" – תפקיד המצריך עבודה בתנאים מיוחדים המחייב תוספת ייחודית.

 

חשוב מכך: ההסכם קובע כי 550 מתוך 750 הקלדניות יהפכו לעובדות מדינה מן המניין, לאחר חמש שנים בהן עבדו כעובדות בחברת כוח אדם ומעתה הן יקבלו את כל התנאים הנלווים המגיעים לעובדי מדינה. ההסכם קובע כי 200 הקלדניות הנותרות, וכל קלדנית חדשה שתצטרף מעתה לעבודה בבית המשפט, יוכרו כעובדות מדינה כשיצברו ותק של חמש שנים.

 

קלדניות ותיקות שמועסקות בבתי המשפט מזה יותר מחמש שנים יקבלו פיצוי בגובה של 2.7 משכורות על השנים שבהן עבדו כעובדות כוח אדם והפסידו את הוותק שהיו אמורות לצבור בשירות המדינה לו התקבלו אחרי חמש שנות עבודה. בנוסף, קובע ההסכם כי כל 750 הקלדניות יקבלו החזר אחזקת רכב בגובה של עד 450 שקלים לחודש ומשכורת 13. ההסכם גם מגדיל את אפשרויות צבירת הפרמיות של הקלדניות עד לגובה של 25% משכרן.

 

"זהו יום חג למערכת בתי המשפט והישג גדול לקלדניות ולהסתדרות", אומר אמש יו"ר הסתדרות עובדי המדינה,אריאל יעקובי "חבל שההישג הזה הושג רק לאחר שהקלדניות נאלצו לשבות כמעט חודש".

 

השביתה התארכה בגלל פלפולים משפטיים

המחלוקת העיקרית שהאריכה את השביתה במשך למעלה משבוע עסקה בעיקר בדרישת הקלדניות להכיר באופן רטרואקטיבי בוותק שהיו אמורות לצבור בשנים שהיו אמורות לשמש בהן כעובדות מדינה ועבדו עבור חברת כוח אדם - דרישה שבסופו של דבר התקבלה. בהמשך, התעכב סיום השביתה שוב במשך יותר משבוע בגלל מחלוקת על דרישת ההסתדרות להכיר בקלדניות כמקצוע ייחודי - שגם היא התקבלה לבסוף.  

 

לאחר שנפתרו שתי המחלוקות העקרוניות הללו, לפני כשבוע, הושגו הבנות בין יו"ר ההסתדרות עופר עיני לבין הממונה על השכר באוצר, אילן לוין, על הסכם עבודה חדש לקדלניות ועל סיום השביתה. אבל סיום השביתה התעכב מספר ימים נוספים, עד ליום שני האחרון, בגלל שיעקבי, ששהה בחו"ל בזמן שההבנות נחתמו, היה צריך לחזור לארץ וללמוד את ההבנות בין עיני ללוין, ולאחר מכן, מיום שני ועד היום - מכיוון שבאוצר עיכבו את החתימה בכתב על ההסכם מסיבות בירוקרטיות, ובהסתדרות סירבו להחזיר את הקלדניות לעבודה עד שלא ייחתם הסכם כתוב.

 

למעשה, השביתה כולה התנהלה כאשר לבכירי משרד האוצר והמשפטים היה ברור שהקלדניות עומדות לקבל תוספת שכר גדולה. לפני מספר חודשים, בעקבות שביתות קודמות של הקלדניות, נחתם כבר הסכם עקרונות שהיה אמור לפתור את בעיותיהן של הקלדניות ולסיים את הסכסוך הארוך בעניינן, וכלל את מרבית הסעיפים בהסכם שנחתם היום. אלא שההסכם הישן טורפד בשל התנגדויות פרוצדוראליות של נציבות שירות המדינה.

 

גורם שהיה מעורה בפרטי המשא ומתן אמר כי כל השביתה היקרה הזאת לא התנהלה בגלל מחלוקת עקרונית על זכותן של הקלדניות לשיפור בתנאי עבודתן אלא בגלל מה שכינה "פלפולים של עורכי דין".


פורסם לראשונה 12/12/2009 23:01

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שביתת הקלדניות
צילום: גיל יוחנן
מומלצים