שתף קטע נבחר

קצין בחטיבת כפיר הורשע בתקיפת פלסטינים

בית הדין הצבאי ביפו הרשיע את סגן אדם מלול, לשעבר סגן מפקד פלוגה בחטיבת כפיר, בעבירה של תקיפה בנסיבות מחמירות. סגן מלול אמר כי השופטים לא נתנו מענה כיצד יש להתנהג באירועים מסוג זה

סגן אדם מלול, לשעבר סגן מפקד פלוגה בחטיבת כפיר, הורשע היום (א') בבית הדין הצבאי ביפו בתקיפה בנסיבות מחמירות של פלסטינים. סגן מלול וסמ"ר א' מגדוד שמשון, הואשמו שנקטו באלימות נגד פלסטינים במהלך פעילות מבצעית בכפר קדום בשנה שעברה. גזר דינו יינתן במועד מאוחר יותר.

 

השופטים, בראשות סגן-אלוף נועה זומר, קבעו כי התנהלותו של האלוף גדי שמני, שבחר במהלך ההליך המשפטי להעיר הערה פיקודית למפקד חטיבת כפיר דאז, אלוף-משנה איתי וירוב - לא פגעה במשפט.

 

סגן מלול הביע לאחר הדיון אכזבה מהכרעת השופטים, וציין כי הם לא השכילו לתת מענה כיצד ראוי להתנהג באירועים בהם קיימת אי בהירות לגבי המותר והאסור. לדבריו, השופטים לא נתנו מענה לחיילים בשטח כיצד עליהם לנהוג באירועים מהסוג הזה.

 

בית הדין נתן אמון מלא בעד התביעה, וכן בעדותו של מתלונן פלסטינאי. השופטים דחו את טענות ההגנה בדבר הפעלת כוח הנהוגה אצל חיילי החטיבה, במסגרת תשאולים, כמו כן דחו את טענות ההסתמכות של סגן מלול לפיהם הנעשה והמותר היו על פי רוח מפקדיו. עוד נקבע כי טענות הנאשם אינן מתיישבות אף עם עדויות עדי הגנה אחרים במשפט דוגמת המ"מ, המ"פ וחיילים נוספים.

 

האירוע התרחש בסוף חודש ספטמבר 2008 באזור השומרון. חיילים בכלי רכב צבאיים עצרו במהלך סיור סמוך לקבוצת פלסטינים, ועל פי כתב האישום שהגישה הפרקליטות לעניינים מבצעיים, נגח החובש בעזרת הקסדה באחד הפלסטינים, בעט בו באמצעות ברכו באזור הבטן וקרע את חולצתו, זאת  בזמן שהקצין מאפשר לו לעשות מעשים אלה. כמו כן, היכה החובש פלסטיני נוסף שנכח במקום, ודחף פלסטיני שלישי ששאל על פשר המעשים.

 

בהמשך הפעילות הורה הקצין לערוך חיפוש על קבוצה של כמה עשרות פלסטינים, ובמהלך תחקורו של אחד מהם היכה אותו בראשו, ואילו החובש הצמידו לקיר, חנק אותו, בעט ברגלו והיכה אותו בראשו פעם נוספת. עוד עולה מכתב האישום, כי במהלך התחקורים המשיכו הקצין והחייל לנקוט בשיטה אגרסיבית כלפי חלק מהנחקרים, שכללה סטירות לפנים ולעורף, טלטול בחוזקה ותפיסה בידיים.

 

האלוף והמח"ט העידו

לפני שלושה חודשים העיד במשפט אלוף פיקוד המרכז לשעבר, גדי שמני. האלוף אמר: "יש כללי התנהגות ברורים ביהודה ושומרון, מה מותר ואסור, הכל ברור. חיילים יודעים לשים קווים אדומים". הוא הבהיר בעדותו כי "אסור להכות פלסטינים במהלך תישאול", ושיש להעבירם למתקני חקירה במידת הצורך.

 

הדברים גררו ביקורת נוקבת מצד סגן מלול: "האלוף רוצה להראות את הפנים היפות של צה"ל, אבל זה לא המצב בפעילות הזאת בשטחים.

 יש כאלה שמתלכלכים כל יום כדי להגן על ביטחון המדינה. אני מוכן לעשות את זה, אבל מצפה שיתנו לי גיבוי ולא יזרקו אותי לכלבים. המג"ד והמחט היו כאן, אמרו את כל האמת ועכשיו הוא הגיע לכאן לנסות ולתקן את המצב. האלוף לא מייצג את הצבא, הוא יושב במגדל השן ומורח את המציאות".

 

במהלך המשפט העידו מח"ט כפיר, אלוף-משנה איתי וירוב, ומפקד הגדוד דאז, סגן-אלוף שמעון, והבהירו כי הפעילות בשטחים אינה סטרילית וניתן לנקוט באלימות מוגבלת במידת הצורך. דבריו של המח"ט עוררו סערה ואלוף הפיקוד שמני העיר לו בעניין, לאחר שגם הרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי, סבר כי המח"ט חרג מן המותר בדבריו ואין לנקוט כל אלימות.

 

האלוף שמני מיהר להוציא אגרת למפקדים בגזרה שמבהירה כי דבריו של מפקד החטיבה אינם מקובלים עליו. הוא אף העיר הערה פיקודית למח"ט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סגן אדם מלול. הורשע
צילום: עופר עמרם
מומלצים