שתף קטע נבחר

הגרז"ן: חוזר בי מההסכמה ל"הלכות הריגת גוי"

הרב זלמן נחמיה גולדברג, לשעבר חבר בית הדין הרבני הגדול, הודיע כי הוא מצטער על ההסכמה שהעניק לספר "תורת המלך" שיצא לאור ביצהר: "יש בו דברים לא נכונים שאין להם מקום בשכל האנושי"

החיבור ההלכתי על "הלכות הריגת גוי" זכה להמלצות מכמה רבנים נחשבים, אבל חודש בלבד אחרי שיצא לאור וחולל סערה יש בהם כבר מי שמנער ממנו: הרב זלמן נחמיה גולדברג, לשעבר חבר בית הדין הרבני הגדול, הודיע כי הוא חוזר בו מההסכמה שכתב עבור מחבר הספר, ראש ישיבת "עוד יוסף חי" ביצהר הרב יצחק שפירא. לדבריו, ב"תורת המלך" מופיעים דברים ש"אינם נכונים מכח הדין וגם אין להם מקום בשכל האנושי". גולדברג, המכונה "הגרז"ן", נחשב לאחד מפוסקי ההלכה המוערכים בציבור הדתי והחרדי. 

 

בניגוד לממליצים האחרים – הרב דב ליאור והרב יעקב יוסף - הרב גולדברג אינו מזוהה עם רבני הימין, ולכן מעורבותו בספר הפתיעה רבים. שניים מהם – הרב ישראל רוזן (ראש מכון צומ"ת) והרב יעקב ורהפטיג (רב קהילה בירושלים) – כתבו לו: "האמנם כת"ר (כבוד תורתו) ראה קטעים אלו בעת מתן הסכמתו לספר? ואם לאו, שמא כת"ר חוזר בו מדברי ההסכמה, מבחינה הלכתית או מבחינה ציבורית?".

 

בתשובתו כתב הגרז"ן כי היה משוכנע שתלמיד

חכם כמו שפירא לא יכתוב "דברים זרים", וכעת, כשהתבדה, הוא מצטער על שהעניק את הסכמתו לספר. עם זאת ציין גולדברג כי אין בכך הטעייה של הציבור משום שרבנים נוהגים לכתוב הסכמות לחיבורים שונים גם מבלי שקראו אותם. "כבר כתב המהרש"ם שאין לסמוך על רב המסכים על ספר שיראה כל מה שכתוב, וכן הביע כך הגאון הרב קנייבסקי זצ"ל".

 

כזכור, שפירא כתב בחיבורו כי "כאשר אנו ניגשים לגוי שעובר על שבע מצוות והורגים אותו מתוך אכפתיות מקיום שבע המצוות - אין שום איסור בדבר" וכי "בכל מקום שבו נוכחותו של גוי מסכנת חיי ישראל מותר להורגו, גם אם מדובר בחסיד אומות העולם והוא לא אשם בכלל במצב שנוצר".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב גולדברג. מתנער
צילום:עזרא לנדא, מרכז רבני אירופה
מומלצים