שתף קטע נבחר

סקר הלמ"ס: פער דיגיטלי גדול בין יהודים לערבים

רק 40% מתושבי ישראל הערבים משתמשים במחשב, כך מגלה הסקר החברתי של הלמ"ס

נתוני הסקר החברתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה חושפים פערים דיגיטליים חמורים בישראל. הסקר השנתי נערך בקרב משתמשים מעל לגיל 20 – קבוצת דגימה המייצגת 4.5 מיליון מאזרחי המדינה.

 

לפי הסקר ניתן לראות בנקל עד כמה בולטים וחמורים הפערים הדיגיטליים בישראל: רק 40% מערביי ישראל משתמשים במחשב (לעומת 64% מהאזרחים היהודים), והפער בין חסרי תעודת בגרות ובין אקדמאים אף גבוה מזה – 39 לעומת 88 אחוזים. מבין משתמשי המחשב, רק 55% מהחרדים משתמשים באינטרנט, לעומת כמעט מאה אחוז מהחילונים והדתיים. בנוסף, רק 19% מהנשים המשתמשות במחשב עורכות קניות ברשת, לעומת 34% מהגברים.

 

רון גרליץ, מנכ"ל שותף עמותת "סיכוי" הפועלת לקידום השוויון החברתי בישראל, רואה את הפער שבין יהודים וערבים כחמור במיוחד:
"הסיבה לפער בשימוש במחשב היא סוציו-אקונומית. מעל 51% מהמשפחות הערביות בישראל עניות ולא יכולות להרשות לעצמן מחשב. בנוסף, מערכת החינוך הערבית סובלת מאפליה ממושכת שמקשה עליה לחנך לאוריינות טכנולוגית. על הממשלה לקחת אחריות על הנושא, שכן יש לפער זה השלכות ישירות על מצב החינוך והתעסוקה בישראל"

 

מאידך, מציג הסקר גם נתונים חיוביים: משנת 2002 ארעה עליה של 17% במספר משתמשי המחשבים, 92% מהם גולשים באינטרנט- בעיקר למטרות חיפוש מידע ודואל. בנוסף, מספר משתמשי המחשב מעל לגיל 75 הכפיל את עצמו ועומד היום על 15%. הסקר הינו סקר שנתי שוטף, ומטרתו לאסוף מידע אודות תנאי החיים ורווחת האוכלוסייה הבוגרת בישראל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פערים בישראל - גם בשימוש במחשב
מומלצים