שתף קטע נבחר

הקבלנים: הקונים בקבוצות רכישה יסיימו באוהלים

נשיא התאחדות הקבלנים ניסים בובליל: "כשאני שומע במכולת שכולם מדברים על קבוצות הרכישה, זה הזמן לברוח מהן". צופה כי גם ב-2010 ימשיכו מחירי הנדל"ן לטפס ומאשים את הבנקים בכך שהם מלווים לקבוצות הרכישה ו"פועלים בחוסר אחריות"

"קבוצות הרכישה יתאדו בעוד זמן לא רב", כך הצהיר היום (יום ב') נשיא התאחדות הקבלנים, ניסים בובליל, "הן אופנה חולפת. יושבים אנשים וקונים דירות בלי תכנון ברור, בלי היתרי בניה אמיתיים ובלי שחוק המכר מגן עליהם. אם יהיה כשל בכל אחד מהמגדלים 'הפורחים באוויר' הללו, הם יקנו את הקרקע, אבל אחר כך הם יגורו עליה באוהלים. כשאני שומע במכולת שכולם מדברים על קבוצות הרכישה, זה הזמן לברוח מהן".

 

בדבריו, האשים בובליל גם את הבנקים בכך שהם מלווים כסף לקבוצות הרכישה ואמר כי הם "פועלים בחוסר אחריות". הוא אף התייחס למחירי הנדל"ן והכריז כי הוא צופה שב-2010 הם ימשיכו לעלות. "יש מחסור בקרקעות באזורי הביקוש ואנשים משקיעים בנדל"ן כי הם נכוו בשוק ההון", אמר.

 

דבריו של בובליל שנאמרו בפאנל בנושא נדל"ן, זכו לתגובות חריפות. מנכ"ל בנק איגוד, חיים פרויליכמן, מיהר לומר: "בובליל, תרגיע. אנחנו לא מלווים כסף לכל קבוצה, אנחנו בודקים אותן טוב טוב, כל שקל".

 

יצחק חג'ג', עו"ד יוזם ומלווה קבוצות רכישה רבות, אמר כי "אנחנו שומרים על אנשי קבוצות הרכישה בכפפות של משי. אנחנו דואגים לכל פרט קטן וחותמים איתם על חוזים שהם באורך של מאות עמודים. מה שמעניין את הקונים זה לא פרטים כאלה או אחרים, אלא העובדה שהם קונים דירה ב-1.5 מיליון שקל, כשלידם יש משפחה שקנתה דירה זהה מיזם ב-2.5 מיליון שקל". חג'ג' אמר כי הוא צופה שככל שיהיו יותר קבוצות רכישה במרכז הארץ, כך הם יצאו גם לפריפריה. הוא אף ציין שכבר יש לו בקנה תוכניות כאלו.

 

המשתתפים האחרים בפאנל הביעו ספק בכך, בטענה שהמחירים בפריפריה אינם כדאיים לקבלנים מספיק כדי לבנות שם. יו"ר ב.ס.ר, נחמן קיוויתי, אמר כי "קבוצות רכישה לא מתאימות לפריפריה. אנשים שם יפחד לחתום על מסמך של 300 עמודים". 

 

שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, שהשתתף גם הוא בפאנל, אמר כי קבוצות הרכישה קיימות כבר עשרות שנים, אך "כעת, כשזו תופעה המונית, בהחלט הגיע הזמן להסדיר את הנושא ואנחנו מחפשים לכך פיתרונות".

 

"למה לשאול שאלה טיפשית?"

נושא נוסף שעלה בפאנל הם מחירי הנדל"ן. "בוועידה הקודמת לפני שנה שאלתם אותי בכמה ירדו מחירי הדירות - ואמרתי שהם בכלל יעלו. ואכן, הם עלו ב-10%. למה לשאול שוב את אותה שאלה טיפשית? גם ב-2010 הן ימשיכו לעלות", אמר בובליל. 

 

גם סגי איתן, מנכ"לית נכסים ובנין, הייתה נחרצת בנושא. "יש כל מיני תחזיות ל-2010 ולא צריך להתעלם מהן, אבל היצע הדירות נמצא מתחת לקו האדום של 8,000 דירות ומניסיוני, אני לא רואה פה שום דרמה. אם בכלל תהיה ירידת מחירים ב-2010 ואני בספק, היא לא תהיה גדולה. אין כאן בועה שתתפוצץ", אמרה.

 

מנכ"ל בנק איגוד, חיים פרוליכמן ומנכ"ל לאומי למשכנתאות, שוקי בורנשטיין טענו בפאנל שהשוק מתנהג בצורה רציונאלית וכי לא צפויה ירידה משמעותית של המחירים. "אני לא מבין מה זה הדיבורים על אנשים שיתקשו להחזיר את המשכנתא", אמר פרוליכמן, "הלוואה ממוצעת בישראל היא 400 אלף שקל, אז גם אם הריבית תעלה המשכנתא של זוג ממוצע לא תתייקר יותר מ-1,000 שקל. אז בשנים של הריבית הנמוכה הם ייהנו ואחר כך הם ישלמו. שכל אחד יבחן את היכולות שלו". 

 

לדרי אטיאס, "ברור שהיזמים והקבלנים אומרים שהמחירים לא יירדו. אם מישהו מהם יגיד בטעות שהם יירדו הוא יקבל מיד טלפון ממנהל המכירות שיגיד לו - 'מה, השתגעת? עכשיו נצטרך להוריד'. אין דבר שמשפיע על המחירים יותר מההיצע ואנחנו הגדלנו את ההיצע דרמטית. המחיר חייב בהכרח לרדת, אני מתעלם מאלה ששופכים מים צוננים ואומרים 'הוא לא יצליח. המחירים לא ירדו'. אולי זה ייקח עוד חודש ואולי עוד חודשיים - אבל בסוף זה ייקרה". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנייה בנתניה. טרנד חולף?
צילום: נמרוד גליקמן
מומלצים