שתף קטע נבחר

בישראל מכחישים דיווח על צו למעצר לבני בלונדון

רשת אל-ג'זירה דיווחה כי שופט בלונדון הוציא צו מעצר נגד יו"ר האופוזיציה, בחשד לביצוע פשעי מלחמה. בלשכת לבני הכחישו שביטלה בשל כך את הנסיעה לבריטניה: "היא גאה בכל החלטותיה בעופרת יצוקה". השגריר בלונדון בדק את הנושא עם גורמים רשמיים: לא ידוע על צו המעצר

מישהו ינסה לעצור אותה? כתב אל-ג'זירה בלונדון דיווח בצהריים (ב') כי צו מעצר הוצא אתמול בבית משפט בבירת בריטניה נגד יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, בגין פשעי מלחמה שבוצעו לכאורה במבצע "עופרת יצוקה", שבמהלכו הייתה שרת החוץ. לאחר בדיקות, בשגרירות ישראל בלונדון אמרו כי לא ידוע על מהלך שכזה.

 

באתר האינטרנט של ה"ג'ואיש כרוניקל" (JC Online) נטען כי לבני ביטלה את הביקור שתוכנן לסוף השבוע לאור החשש שעורכי דין פרו-פלסטינים יבקשו

לעצור אותה. שם נטען כי היא היתה אמורה לנאום אתמול בפני ועידת "חזון 2010" של הקרן הקיימת לישראל שנערכה בהנדון, צפונית-מערבית ללונדון.

 

עוד לפי הדיווח באתר, לבני גם היתה אמורה להיפגש לשיחות פרטיות עם ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון.

 

שגריר ישראל בלונדון, רון פרושאור, נפגש עם גורמים במשרד המשפטים והחוץ הבריטים, שהבהירו לו כי לא ידוע על צו מעצר נגד לבני.

 

עוד לפני כן, בלשכתה של לבני הכחישו את הדיווח. מלשכתה נמסר ל-ynet: "ההזמנה לכנס הקק"ל השנתי נדחה על ידינו כבר לפני כשבועיים, על רקע העבודה שמועדי הפגישות המיועדות עם גורמי הממשל בלונדון לא יכלו להתרחש סמוך לכנס הקק"ל וחייבו העדרות מהארץ יותר מהמתוכנן". דוברת קק"ל בריטניה, מישל איימר, טענה כי בכנס אתמול לבני הופיעה בשיחת וידאו מהארץ - ושכך גם תוכנן מראש.

 

משרד החוץ: לא המלצנו לבטל את הביקור

עוד אמרו בלשכת לבני כי "יו"ר האופוזיציה גאה בכל החלטותיה בנוגע למבצע עופרת יצוקה. המבצע השיג את מטרותיו להגן על אזרחי ישראל והחזיר את כושר ההרתעה לישראל. לבני תמשיך לייצג עמדה זו בכל מקום בעולם, חמאס אינו פרטנר לדיאלוג ולכן צריך לפעול נגדו בכוח, במקביל למשא ומתן עם הגורמים המתונים, וכך גם אין לקבל כל השוואה בין חיילי צה"ל לטרוריסטים. זאת עמדתה בין אם יצא צו מעצר ובין אם לאו - דבר שלא ידוע לנו".

 

במשרד החוץ אמרו כי לא הומלץ ללבני לבטל נסיעה ליעד כלשהו. היא אכן הייתה אמורה להגיע לכנס בלונדון אך ביטלה את השתתפותה מסיבות טכניות.

 

שמואל חייק, יו"ר קק"ל בבריטניה, מסר בהודעה שפירסם כי אינו יכול לאשר את הסיבות המדוייקות לביטול השתתפותה של לבני באירוע. "בכל מקרה", מסר, "זה מצער שהממשלה הבריטית לא יכולה לנהל דיאלוג חופשי עם המדינאים והפוליטיקאים הבכירים ביותר בישראל".

 

הבוקר דיווח העיתון "אל-קודס אל-ערבי" היוצא לאור בלונדון מפי מקור בכיר כי לבני כנראה ביטלה את ביקורה המתוכנן בשל הלחץ הבינלאומי להוציא נגדה צו מעצר. אמש התקיימה הפגנה בת עשרות משתתפים מול האולם בו מתקיים הכנס בו היתה אמורה לבני להשתתף במחאה על השתתפותה הצפויה. המפגינים כינו אותה "טרוריסטית" והניפו שלטים המגנים את ביקורה הצפוי.

  

בריטניה נחשבת על-ידי משפטנים ישראלים כמדינה הבעייתית ביותר מבחינת האפשרות למעצר בכירים.

ב-2005, האלוף (במיל') דורון אלמוג כבר נחת בלונדון אך נותר על המטוס ונאלץ לשוב לארץ מחשש שייעצר. מאוחר יותר בוטל צו המעצר נגדו. לפני כמה חודשים ביקר בממלכה שר הביטחון אהוד ברק ושורת עורכי דין מקומיים הגישו נגדו תביעה בטענה שביצע "פשעי מלחמה" - אך בית המשפט דחה אותה, וגם ברק חמק ממעצר.

 

הרמטכ"ל לשעבר, השר משה (בוגי) יעלון, כבר דחה לאחרונה נסיעה לבריטניה "לאור המלצות משפטיות". צוותים בין-משרדיים בראשות היועץ המשפטי לממשלה מתמודדים מול גל של מאות תיקים משפטיים ברחבי העולם נגד בכירים ישראלים, שהתגבר בעקבות מבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה.


פורסם לראשונה 14/12/2009 14:18

 

בהכנת הידיעה השתתפו רוני סופר ונעמה לניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ציפי לבני. חשש ממעצר?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים