שתף קטע נבחר

פישר חזר לשוק המט"ח: רכש כ-200 מיליון דולר

למרות ביקורת מפורשת מצד קרן המטבע הבינלאומית - בנק ישראל חזר לרכוש דולרים. ההתערבות בשוק המט"ח יצרה תנודתיות רבה ובשעות המסחר המאוחרות נסחר הצמד דולר/שקל ברמה של 3.8 שקלים לדולר

בנק ישראל חזר לשוק המט"ח ורכש היום (ב') על פי ההערכות 200 מיליון דולר. השער היציג לצמד דולר-שקל נקבע היום ברמה של 3.78, שער המשקף עלייה של 0.132% ביחס לשער היציג מיום שישי.

 

 

בנק ישראל התערב היום בשוק המט"ח למרות ביקורת מפורשת מצד קרן המטבע הבינלאומית. הסיבה העיקרית שבנק ישראל פעל בשוק המט"ח, היא היחלשות סל המטבעות מול השקל, זאת כאשר המכפלה אירו/שקל ירדה לשער של 5.52 שקל לאירו.

 

מהלך זה חייב תגובה של בנק ישראל ועל פעל באמצעות הבנקים לחיזוק סל מטבעות הסל מול השקל. כלומר, בנק ישראל פיחת את השקל מול מטבעות הסל.

 

התערבות בנק ישראל יצרה תנודתיות רבה לקראת שעות אחה"צ. בשעות המסחר המאוחרות נסחר הצמד דולר/שקל ברמה של 3.8 שקלים לדולר. רצועת המסחר הייתה רחבה ונעה בטווח של 3.75-3.797 שקלים, רצועה של מעל 1%.

 

"דילמת הנגיד"

כל זאת קורה במרחק של כמה שעות מפרסום טיוטת דו"ח סיכום שנתי של משלחת קרן המטבע הבינלאומית – IMF. דו"ח זה רווי שבחים על הכלכלה הישראלית והמדיניות שנקטה ממשלת ישראל, הן הפיסקאלית והן המוניטארית, כדי להתמודד עם המשבר הגדול שפקד את העולם. 

 

יחד עם זאת, בקרן המטבע הבינלאומית לא תומכים בהתערבות של בנק ישראל בשוק המט"ח. יתרה מכך, בקרן המטבע רומזים כי יש סבירות שייסוף השקל יימשך, אך פעולה של בנק ישראל במטרה להתערב במסחר החופשי, אינה מתקבלת בעין יפה.

 

האם נגיד בנק ישראל סטנלי פישר ממשיך להתעלם מהביקורת? באופן חד משמעי, כן. סטנלי פישר מתמודד עם דילמה לא פשוטה כלל וכלל, שאף הוזכרה מספר פעמים השנה בשם "דילמת הנגיד". מצד אחד, הכלכלה במגמת צמיחה האבטלה יורדת והגרעון לא ממש מתנפח ביחס לתחזית. מצד שני שקל חזק מאיים על כל האחרונים. מה עושים?

 

בכל מקרה, פישר פעל להעלאת ריבית מתונה מתחילת השנה ובמקביל, פעל בשוק המט"ח. מה שבטוח, לנגיד פישר יהיה הרבה יותר נוח עם ריבית אמריקאית עולה ודולר חזק יותר.

 

הביקוש לסיכון חוזר

 

הצמד אירו/דולר נסחר כעת ברמה של 1.4635 דולרים. בימים האחרונים, ניכר שרמת ה-1.5 דולר לאירו אינה מתבססת ואף מתרחקת. בשעות המסחר המאוחרות הצמד אף נסחר ברמה של 1.4594 דולרים, ובסך הכל, רצועת המסחר להיום נעה בטווח של 1.4594-1.4685.

 

הידיעות על אבו דאבי, שנחלצת לעזרת דובאי, שוב יוצרות ביקוש לסיכון. בהתאם, הדולר נחלש קלות לקראת שעות המסחר המאוחרות.

 

האלומיניום ממשיך להוביל בעליות את שוק הסחורות ונסחר בבורסת לונדון בשער של 2,280 דולר, עלייה נוספת של 0.5%. חבית הנפט נסחרת בשער הנמוך מ-70 דולר, והזהב ממשיך לשמור על רמת ה-1,120 דולר לאונקיה.

 

עוזי לוי הוא מנהל חדר מצב ואנליסט בשקל אג'יו מקבוצת שקל

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
סטנלי פישר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים