שתף קטע נבחר

שופטים משיבים: שטייניץ לא מבין בדמוקרטיה

דבריו של שר האוצר בגנות העלויות הנגזרות מפסיקות ביהמ"ש העליון עוררו סערה במערכת. "כנראה שהוא לא מבין אלמנטים בדמוקרטיה", אמר השופט בדימוס מישאל חשין. גורם בכיר במערכת המשפט: "לא בטוח שהוא קרא את פסקי הדין"

בכירים לשעבר במערכת המשפטית משיבים אש בעקבות הביקורת החריפה שהטיח שר האוצר יובל שטייניץ  בבית המשפט העליון. "קשה לי להאמין שמי שהיה פרופסור באוניברסיטה מתבטא בלשון כזו", אמר אמש (יום ב') ל-ynet שופט בית המשפט העליון בדימוס מישאל חשין, "אם הוא באמת דיבר בצורה כזו, אני חושב שהוא איננו ראוי לתגובה".

 

שר האוצר מתח ביקורת חריפה על פסיקות מערכת המשפט, שאותן כינה "פסיקות מופקרות ופופוליסטיות", אשר ניתנות מבלי להתחשב בעלותן לקופת המדינה. הוא טען כי בית המשפט כפה על המדינה את מיגון שדרות וכינה את ההחלטה שלא להפעיל את בית הכלא פרטי "שערורייתית".

 

"אין להם ארנק", האשים שטייניץ, "מבחינתם זה לא משנה אם זה יעלה לנו (לממשלה) 30 מיליון או 30 מיליארד שקלים ומאיפה ועל חשבון מה ניקח את הכסף". מערכת המשפט איננה זרה לפרופסור שטייניץ, שכן אשתו גילה מכהנת כשופטת בבית המשפט המחוזי בירושלים.

 

"כל הפוסל במומו פוסל", אמר חשין בתגובה, "ומי שמדבר כך מעיד על עצמו ולא על אחרים. חבל לי על כך, כנראה שהוא גם לא מבין אלמנטים בדמוקרטיה". חשין הביא כדוגמא את חוק המטפלות, ואמר כי הכנסת יכולה לקבוע אחרת ממה שנפסק - ואין כל בעיה עם זה.

 

שטייניץ ביקר בחריפות את החלטת בג"ץ בסוגיית המיגון בשדרות: "באיזו מדינה נשמע שבית המשפט מתערב בשיקולים של המדינה בנושאים ביטחוניים? מי אחראי על הביטחון - הממשלה או בג"ץ. מדוע לערער על האחריות של המדינה?" בתגובה לטענה זו אמר חשין כי לו היה שר האוצר קורא את פסק הדין, הוא היה מבין שבית המשפט רק אמר לפקידי האוצר למלא החלטות ממשלה. "האם אדון שטייניץ לא רוצה שהפקידים ימלאו הוראות ממשלה? באשר לכלא הפרטי, המדינה נטלה על עצמה את הסיכון שתפסיד בפסק הדין, אז למה לבוא בטענות לבית המשפט? שיבוא בטענות לראש הממשלה בנושאים אחרים - אבל זאת הוא לא מעז".

 

"הדברים שלו הם דברים מיותרים לחלוטין", הוסיף חשין, "איש תרבות שידבר בצורה כזאת - גם את המאמרים שכתב הוא חקר בצורה כזאת? הוא בכלל קרא את פסק הדין של שדרות ושל הכלא הפרטי? חבל ששר אוצר מדבר בצורה כזו. אפשר להעביר ביקורת אבל לא בצורה כזאת".

 

"דברי שטייניץ - טעות אחת גדולה" 

גם השופטת בדימוס דליה דורנר אמרה ל-ynet כי "יש להצטער על דברי שטייניץ. עניין הכלא הוא עניין עקרוני. המשטר שלנו בנוי בצורה כזו שבית המשפט מפרש את החוקים. לכנסת שלנו אין מעצורים. אם פסיקה לא נראית לה היא פשוט מחוקקת חוק. אני מבינה ששטייניץ כנראה אמר את מה שאמר מהמיית ליבו אבל אני מאוד מצטערת על הדברים שנאמרו".

 

בכירים נוספים במערכת המשפטית הביעו גם הם תרעומת קשה על הדברים ויצאו נגדם

בחריפות. "במקום לבוא בטענות לכנסת ולממשלה הוא בא בטענות לבית המשפט שפשוט מורה ליישם את החלטות הממשלה", אמר ל-ynet גורם בכיר במערכת המשפט, "הדברים שלו הם פשוט טעות אחת גדולה ולא בטוח שהוא קרא את פסקי הדין לפני שאמר את מה שאמר".

 

בכיר נוסף אמר כי השר צריך להתנצל על הדברים הקשים שהטיח בבית המשפט העליון. "שטייניץ שכח שבית המשפט העליון הוא מגן הצדק ובעצם זה שמורה ליישם לעיתים קרובות את החלטות הממשלה. הדברים שנאמרו לא היו צריכים להיאמר". 


פורסם לראשונה 14/12/2009 22:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שטייניץ. "פסיקות מופקרות"
צילום: גיל יוחנן
צילום: חיים צח
חשין. "הפוסל במומו פוסל"
צילום: חיים צח
צילום: ניב קלדרון
"יש להצטער על הדברים". דורנר
צילום: ניב קלדרון
מומלצים